Szkoła
Aktualności
Archiwum
Dokumenty szkoły
Informacje ogólne
Historia
O patronce
Galeria
Matura
Kalendarz szkoły
Nauczyciele
Plan Lekcji
Plany nauczania
Podręczniki
Zastepstwa
Uczniowie
Absolwenci
Zdjęcia klas
Strony dla uczniów
Szkolne Koło PCK
Dziennik elektroniczny
Administracja
Stowarzyszenie
Nasze Liceum
Projekty realizowane
ERASMUS+
Aktywna nauka w LO...
Projekty zakończone
Fotopasja
Lifelong Learning
Partnerzy w nauce
Comenius
Statystyka

licznik licznik licznik licznik licznik licznik 

 


27 luty 2015
Konkursy dla gimnazjalistów
Serdecznie zapraszamy wszystkich Gimnazjalistów, którzy chcą wiedzieć, myślą, interesują się otaczającą rzeczywistością i lubią rywalizować, do udziału w kolejnej edycji konkursów wiedzy organizowanych pod patronatem Starosty Bielskiego i Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej.
Szczegółowe informacje o konkursach znajdują się na naszej stronie internetowej w dziale "Konkursy dla gimnazjów".

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


24 luty 2015
Uwaga tegoroczni maturzyści!
Wszyscy zdający w maju maturę powinni sprawdzić poprawność danych znajdujących się w systemie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Serwis dla maturzystów znajdziecie pod tym adresem. Do zalogowania potrzebne jest hasło, które można otrzymać od wicedyrektora.

26 luty 2015
Erasmus+ relacja Pauliny Zachary
W dniach 18.01-24.01 byliśmy świadkami niecodziennych wydarzeń. A to wszystko za sprawą wizyty młodzieży i nauczycieli z czterech krajów partnerskich: Włoch, Cypru, Estonii i Turcji, która była częścią realizowanego wspólnie projektu "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności." (Program Erasmus+ akcja 2- "Partnerstwa strategiczne."). Warto dodać, że nasza szkoła jest koordynatorem całego przedsięwzięcia. Czytaj dalej...

24 luty 2015
Międzynarodowa Olimpiada Języka Angielskiego
W XIV edycji Międzynarodowej Olimpiady Języka Angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Ekonomiczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej, do etapu II zakwalifikowało się pięcioro uczniów naszej szkoły. Etap II odbędzie się w siedzibie WSEH w Bielsku-Białej 14. 03.2015 o godzinie 14.00. Uczestnikom życzymy powodzenia.

24 luty 2015
XXVII Olimpiada Filozoficzna
Piotr Maga, uczeń klasy 2B naszego liceum, został rekomendowany do zawodów stopnia centralnego XXVII Olimpiady Filozoficznej. Życzymy powodzenia w Warszawie.

24 luty 2015
PODZIĘKOWANIA
W dniach 18-24.01 w liceum miało miejsce pierwsze krótkoterminowe spotkanie uczniów i nauczycieli państw partnerskich projektu "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności" Program Erasmus+, akcja 2- "Partnerstwa strategiczne." Gościliśmy 21 uczniów i 10 nauczycieli ze szkół na Cyprze, w Turcji, Estonii i we Włoszech.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom biorącym udział w projekcie oraz wszystkim rodzinom goszczącym uczniów za życzliwość oraz wspaniałe zaangażowanie w przyjęciu gości do swoich domów. Szczególne podziękowania składamy państwu Płachno oraz państwu Kucharskim, którzy gościli u siebie kilkoro uczniów. Czytaj dalej...

24 luty 2015
Nabór uczniów do projektu
Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej informuje, iż w dniach od 23 do 27 lutego 2015r. będzie trwał nabór uczestników do projektu pn.: "Aktywna nauka w Liceum Ogólnokształcącym w Czechowicach-Dziedzicach szansą na lepszą przyszłość". Szczegóły w załączniku.

24 luty 2015
Zaproszenie na NOC
Dla tych, którzy byli na Nadwiślańskim Rajdzie Przygodowym, albo zauważyli w sobotę 6 września dziwnie wesołe pary uganiające się po Czechowicach-Dziedzicach z mapą, bądź widzieli zamieszanie w Starej Kablowni związane z rozdaniem nagród "Rajdowych", jak i wszystkich, którzy chcą się ciekawie pobawić zapraszam na NOC: Nocną Orientację Czechowicką. Szczegóły na stronie internetowej noc.nadwislanskirp.pl oraz na Facebooku.

23 luty 2015
Uczestniczyliśmy w setnym przedstawieniu "Trylogii" w Teatrze Starym
W miniony piątek klasa druga "B" i "C" miała przyjemność obejrzeć spektakl w reżyserii dyrektora teatru, Jana Klaty. Kontrowersyjne, niezwykłe i inspirujace przedstawienie stanowi punkt wyjścia do rozmów o poświęceniu, oddaniu, historii i "Potopie".

Uczestnicy


28 styczenia 2015
Składanie deklaracji maturalnych przez absolwentów
Absolwenci chcący w tym roku roku ponownie przystąpić do matury powinni do 7 lutego ponownie złożyć deklarację. Informacje potrzebne do jej złożenia znajdziecie tutaj

28 styczenia 2015
Projekt ERASMUS+
Uczniowie z krajów partnerskich projektu: "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności" wykonali prezentacje swoich państw. Zapraszamy do obejrzenia ich na stronie projektu.

26 styczeń 2015
"Wariat i zakonnica", czyli co się zdarzyło w tajemniczym szpitalu
Przekonała się o tym grupa licealistów, która w środę (21 stycznia) odwiedziła krakowski Teatr Stu. Tym razem towarzyszyła nam młodzież z Gimnazjum Publicznego im. ks. J. Tischnera w Ligocie, niezawodni sympatycy naszego liceum oraz goście z Estonii i Turcji (uczestnicy międzynarodowego projektu). Niesamowita i intrygująca historia poety, siostry Anny i lekarzy ze szpitala psychiatrycznego, wyreżyserowana przez K. Jasińskiego, rozbawiła nas do łez. Niewątpliwie dodatkową atrakcją była muzyka Jana kantego Pawluśkiewicza.

22 stycznia 2015
Bezpieczne ferie
W związku ze zbliżającym się okresem ferii zimowych Państwowa Inspekcja Sanitarna woj. śląskiego podjęła działania mające na celu stworzenie bezpiecznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży.

21 stycznia 2015
Targi edukacyjne
W dniach 28 - 29.01 odbędą się 13 BIELSKIE TARGI EDUKACYJNE na których stoisko będzie mieć również nasza szkoła. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzin. Targi kierowane są do gimnazjalistów jak i maturzystów, którzy planują swoją dalszą edukację. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej targów.

20 stycznia 2015
Wywiadówki
Wywiadówki dla wszystkich klas odbędą się w czwartek 29 stycznia o godz. 17.00. Zmiana terminu spotkań z rodzicami spowodowana jest wizytą uczniów i nauczycieli z zagranicy w ramach programu Erazmus+

19 styczeń 2015
NASZE UCZENNICE W II ETAPIE OLIMPIADY JĘZYKA I LITERATURY POLSKIEJ
W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie licznie startowali w ogólnopolskich olimpiadach z przedmiotów humanistycznych. Cieszy fakt, że MAGDALENA AUGUSTYN z kl. 3B oraz LARYSA MOROŃ z kl. 2C zakwalifikowały się do kolejnych etapów zawodów OLIMPIADY LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO, które określa się mianem zawodów okręgowych (wojewódzkich). Dziewczętom gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia podczas zmagań na szczeblu wojewódzkim.

19 styczeń 2015
Teatralny tydzień a liceum
Cztery niezwykłe przedstawienia na czterech scenach, cztery popołudnia wypełnione niezwykłymi przeżyciami.
Od "Body Art" w krakowskim Teatrze Stu, który obejrzeliśmy wraz z uczniami Gimnazjum Katolickiego i przyjaciółmi szkoły, po syntezę twórczości S. Wyspiańskiego "Wędrowanie" w reżyserii K. Jasińskiego w Teatrze Śląskim w Katowicach (gościnnie Teatr Stu). Jeszcze w czwartek "Dziady" w Teatrze Śląskim, z absolwentem naszej szkoły (Mariuszem Hanulakiem) w roli Feliksa oraz niezwykła "Przemiana" w bielskim teatrze "Banialuka". Było pięknie.

Uczestnicy


16 styczeń 2015
Projekt ERASMUS+
W dniach 19-23 stycznia będziemy gościć przedstawicieli szkół partnerskich z Cypru, Turcji, Włoch i Estonii, realizujących projekt "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności." W ramach zajęć projektowych uczniowie i nauczyciele wezmą udział w mini stażach zawodowych w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach, Przedsiębiorstwie Inżynierii Miejskiej, Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku Białej oraz na II Komisariacie Policji w Bielsku-Białej. Będą także uczestniczyć w warsztatach dotyczących rozwoju osobowości i prelekcji na temat "Jak zarządzać sobą i swoją karierą?" W programie wizyty przewidziane jest również zapoznanie się z procesem technologicznym czechowickiej "Zapałkowni" produkującej zapałki od 1921r.

Uroczyste otwarcie projektu nastąpi 20.01 o godz.17.30 w szkolnym klubie. Serdecznie zapraszamy.

14 styczeń 2015
Plan lekcji na II-gi semestr
Uwaga! Od poniedziałku, 19 stycznia obowiązuje nowy plan lekcji. Zmiany w planie są niewielkie, więc bardzo proszę wszystkich o dokładne sprawdzenie. W niektórych klasach plan lekcji nie uległ zmianie.

14 styczeń 2015
STYPENDIUM SOCJALNO-MOTYWACYJNE
Do 27.02.2015r. uruchamiamy procedurę ubiegania się o stypendium socjalno-motywacyjne fundowane przez Radę Rodziców. Proszę o zapoznanie się z regulaminem i zainteresowanych o wypełnienie druku wniosku. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Pani Pedagog.

13 styczeń 2015
Projekt ERASMUS+
Na stronie projektu Erasmus+ pojawiły się nowe informacje w zakładkach: prezentacje, "dictionary" i staże. Zapraszamy zrekrutowanych uczniów do zapoznania się z nimi.

12 styczeń 2015
Kraków- przestrzeń kultury
Wędrowanie po krakowskiej przestrzeni kultury uczniowie naszego liceum rozpoczęli od Tyńca. Warsztaty muzealne w Opactwie wprowadziły w atmosferę najstarszego klasztoru benedyktyńskiego w Polsce. Położony na nadwiślańskim wzgórzu,z dala od miejskiego zgiłku i hałasu, zachwyca spokojem i ciszą. Tylko 13 km dzieli to wyjątkowe miejsce od historycznego centrum oraz Muzeum Narodowego, w którym przeżyliśmy niezwykłe spotkanie z malarstwem Olgi Boznańskiej. Zobaczyliśmy wielką, bo obejmującą 170 prac, wystawę wybitnej artystki przełomu XIX i XX wieku. Lekcja muzealna pozwoliła nam zrozumieć tę kolekcję pięknych portretów, pejzaży czy martwej natury...

Uczniowie klasy 1A wraz z opiekunkamiZobacz zdjęcia w Galerii

12 styczeń 2015
100 minut świetnej zabawy w Teatrze Stu
Po raz kolejny nauczyciele, rodzice uczniów i sympatycy naszego liceum uczestniczyli w spektaklu w krakowskim teatrze. Tym razem wybraliśmy komedię Krzysztofa Jaroszyńskiego "Roma i Julian", którą wyreżyserował Krzysztof Jasiński. Tytuł nawiązuje do utworu W.Szekspira, ale z pewnościa tragedią nie jest... Wartka akcja, motyw miłosny, nieoczekiwane zwroty akcji i znakomita Beata Rybotycka w roli głównej- oto największe walory spektaklu, który rozśmieszył nas do łez...

Uczestnicy


10 styczeń 2015
Projekt Stowarzyszenia "Nasze Liceum"
Stowarzyszenie "Nasze Liceum" podjęło się realizacji projektu, mającego na celu zwiększenie kompetencji i umiejętności uczniów i absolwentów w zakresie aktywizacji zawodowej. Mówiąc wprost - chodzi o szkolenia i praktyczne zajęcia w innowacyjnych i (mamy nadzieję) atrakcyjnych specjalnościach. Zresztą nie tylko samych zajęciach. Chcemy, by po zakończeniu takich szkoleń, najlepsi uczniowie czy absolwenci zyskali możliwość czy to realizacji konkretnych zleceń, czy nawet pracy. Czytaj dalej...

8 styczeń 2015
Orszak Trzech Króli
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w tym roku przyłączyli się do Orszaku Trzech Króli, który dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic i okolic organizowany był w Zabrzegu. Hasło tegorocznego przemarszu brzmiało: "Radość, Pokój, Rodzina". Zainteresowanie tym wydarzeniem i tym razem przerosło wszelkie oczekiwania organizatorów. Czytaj dalej...

26 listopada 2014
Dzień Seminaryjny
W piątek, 5 grudnia odbędzie się kolejna edycja Dnia Seminaryjnego, w trakcie którego uczniowie będą mogli uczestniczyć w różnych, bardzo ciekawych wykładach prowadzonych przez zaproszonych gości. Tematykę wykładów można zobaczyć tutaj...

24 listopada 2014
Spotkania poetów słowiańskich
"Sen o potędze slowa..... taki tytuł nosi wiersz Magdaleny Węgrzynowicz-Plichty zaprezentowany przez autorkę w czasie spotkania poetów słowiańskich z młodzieżą naszej szkoły. Oprócz krakowskiej poetki naszymi gośćmi byli:
Anna Magdalena Mróz, Valeriu Butulescu(Rumunia), Juliusz Wątroba oraz Jan Picheta.
Spotkanie prowadził Ryszard Grajek, poeta i współorganizator Festiwalu Poezji Słowiańskiej. Inicjatorem tego ważnego dla naszego liceum wydarzenia był dyrektor MDK, Bolesław Folek. Spotkanie było okazją do przemyśleń, na czym polega potęga słowa, szczególnie poetyckiego. Poeci przypomnieli nam, że wrażliwość jest nam potrzebna szczególnie w świecie komercji i dominacji wartości materialnych.
Uczestnicząca w spotkaniu młodzież została zaproszona przez Pana Dyrektora B. Folka na świetny spektakl- "Hemar w chmurach. Kabaret." W klimacie piosenek kabaretowych dwudziestolecia międzywojennego podziwialiśmy aktorskie umiejętności aktorów pochodzacych z Czechowic-Dziedzic: Piotra Machalicy i Adama Hutyry, absolwenta naszego liceum. Oprócz nich wspaniale zaprezentowali się na scenie inni aktorzy Teatru im. A.Mickiewicza w Częstochowie.

24 listopada 2014
"Skazany na bluesa" w Teatrze Śląskim
Po raz kolejny młodzież naszej szkoły(1A) wraz z Przyjaciółmi liceum oraz grupą uczniów z Gimnazjum Katolickiego uczestniczyła w spektaklu teatralnym. Tym razem wybraliśmy "Skazanego na bluesa" w Teatrze Śląskim w Katowicach. Przeżyliśmy niezapomniane chwile w klimacie śląskich malarzy "naiwnych" oraz nieśmiertelnych piosenek "Dżemu".
Rysiek, Gola, niebieski Budda, górnik, Indianer, kloszrd- to tylko niektóre kreacje świetnie zagrane przez aktorów. Jednak za najważniejszy i najbardziej wzruszający punkt spektaklu należy uznać wykonanie przez Macieja Lipinę(Ryśka) "Listu do M.". Potem owacja na stojąco i kilka bisów.......
Wróciliśmy do domu ze świadomością ,że nie jest łatwo wygrać z samotnością, wlasnymi słabościami i samym sobą... Zawsze jednak warto próbować.....

18 listopada 2014
REKRUTACJA ZAKOŃCZONA
Zapraszamy wszystkich zakwalifikowanych do udziału w projekcie uczniów na krótkie spotkanie w czwartek o godz. 9.40, sala 41. Obecność obowiązkowa! Wykaz osób zakwalifikowanych dostępny jest w załączniku.

12 listopada 2014
REKRUTACJA UCZNIÓW - II etap
Osoby zakwalifikowane do II etapu rekrutacji w ramach projektu "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności" proszone są o zgłoszenie się w czwartek, 13.11 o godz. 15.15 w sali 41. Wykaz osób zakwalifikowanych do II etapu dostępny jest w załączniku.

7 listopada 2014
Sukces w tenisie stołowym
W dniu 06.11.2014 w Bielsku-Białej na hali sportowej BBOSiR rozegrane zostały zawody rejonowe w tenisie stołowym. W turnieju brali udział najlepsi zawodnicy z powiatu bielskiego, powiatu żywieckiego oraz miasta Bielsko-Biała. Godnym uwagi jest dobry wynik drużynowy dziewcząt w składzie Julia Radwańska, Klaudia Jonkisz, Wiktoria Obrzut, które zajęły IV miejsce. Na wyróżnienie zasługuje Julia Radwańska z kl. 1A, która indywidualnie wywalczyła wysokie VI miejsce. Dyplom naszym tenisistkom wręczył trener drużyny Tomasz Mańka.

7 listopada 2014
Liceum M. Skłodowskiej-Curie Mistrzem Powiatu we współzawodnictwie sportowym za rok 2013/2014
W ubiegłym tygodniu w hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kaniowie odbyła się Powiatowa Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2014/2015. Jednocześnie podsumowano wyniki w sporcie za rok 2013/2014.
W całej rywalizacji sportowej uczniowie naszej szkoły zajęli zasłużone I miejsce w powiecie wśród szkół średnich wyprzedzając ZSTiL Cz-Dz oraz LO Kozy. Nasza szkoła brała udział w rywalizacji sportowej w piłce siatkowej chłopców i dziewcząt, w piłce koszykowej dziewcząt i chłopców, piłce nożnej, lekkiej atletyce, pływaniu i tenisie stołowym. Największym sukcesem jest 3 miejsce w Licealiadzie międzywojewódzkiej siatkarzy. Na uroczystość zaproszono dyr. szkoły J. Bierońskiego oraz nauczycieli wychowania fizycznego Bożenę Cwetler i Zbigniewa Trebla. Dziękujemy wszystkim sportowcom za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy sukcesów w roku obecnym.

4 listopada 2014
10 listopada - ŚWIĘTO SZKOŁY


Dnia 10 listopada 2014 roku będziemy odchodzić Święto Szkoły oraz naszej patronki Marii Skłodowskiej-Curie. W tym dniu nie będzie zajęć lekcyjnych, ale wszyscy uczniowie zobowiązani są do uczestnictwa w przygotowanych na tę okoliczność wydarzeniach (obowiązują odświętne stroje).
Plan obchodów Święta Szkoły:
9.00 - MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE PW NMP KRÓLOWEJ POLSKI NA LESISKU
PRZEJŚCIE DO SZKOŁY
10.00 - ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH, OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSÓW O PATRONCE (sala gimnastyczna)
10.45 - WYKŁADY PROWADZONE PRZEZ PRACOWNIKÓW POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
11.45 - ZAKOŃCZENIE

3 listopada 2014
Sukces w tenisie stołowym
W dniu 29.10.2014 r. w Zespole Szkół w Ligocie rozegrana została Powiatowa Licealiada w tenisie stołowym. Nasza drużyna dziewcząt w składzie Julia Radwańska 1a, Wiktoria Obrzut 1b i Dominika Litwin 2c stanęła na najwyższym stopniu podium, uzyskując I miejsce. Na wyróżnienie zasługuje Julia Radwańska, która indywidualnie wywalczyła II miejsce. Medale, dyplom oraz złoty puchar wręczył trener drużyny Tomasz Mańka.

28 października 2014
Dni Campus France w Polsce
Ambasada Francji w Polsce, Instytut Francuski w Polsce oraz Agencja Campus France organizują w dniach 4, 5, 6 i 7 listopada 2014 w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Tarnowie, Gdańsku oraz Gliwicach "Dni Campus France w Polsce- Studia we Francji".
Dni Campus France adresowane są głównie do licealistów oraz studentów zainteresowanych studiami we Francji, stypendiami rządu francuskiego, podwójnymi dyplomami francusko- polskimi oraz nauką języka francuskiego w Polsce.
W programie: indywidualne porady przedstawicieli Agencji Campus France i reprezentantów wybranych kierunków studiów, prezentacje pozwalające na lepsze przygotowanie wyjazdu i przebiegu studiów, na zakończenie loteria z atrakcyjnymi nagrodami.
Więcej informacji na stronie internetowej www.polska.campusfrance.org oraz www.institutfrancais.pl/sciences-universites

28 października 2014
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W PROJEKCIE
Wszystkich chętnych uczniów klas I i II zapraszamy na spotkanie organizacyjno-rekrutacyjne poświęcone realizacji projektu "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności.", które odbędzie się w najbliższy czwartek tj. 30.X o godz. 15.15 w sali 41. Projekt realizowany jest w ramach nowego programu Unii Europejskiej Erasmus+ w ramach akcji 2. Partnerstwa Strategiczne. Liceum jest szkołą koordynującą. Projekt realizować będą również szkoły partnerskie z Włoch, Cypru, Estonii i Turcji.
Spotkanie potrwa ok. 60 minut. Nie przewidujemy drugiego terminu rekrutacji. Zachęcamy do udziału w projekcie.

Dominika Owsiany
Katarzyna Ożóg-Gilowska.


22 października 2014
Zaproszenie na NOC
Wszystkich, którzy lubią przygody, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i dobrą zabawę zapraszamy na NOC-Nocną Orientację Czechowicką. Jest to cykl 4 imprez na orientację, pierwsza startuje w czwartek, 30 października od godziny 18.00. Szczegóły na stronie internetowej noc.nadwislanskirp.pl

22 października 2014
Uniwersytet Śląski Maturzystów zaprasza na warsztaty
Uniwersytet Śląski Maturzystów zaprasza uczniów na Roczne Warsztaty powtórkowe. Wszystkie zajęcia poprowadzą wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego oraz trenerzy Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów. Rekrutacja została przedłużona do 27-go października. Szczegóły na stronie internetowej www.maturzysta.us.edu.pl

21 października 2014
Sukces naszej uczennicy w Ogólnopolskim Konkursie ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ
Czworo uczniów naszej szkoły startowało w Ogólnopolskim Konkursie ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ poświęconemu błogosławionemu Ks. Jerzemu Popiełuszce w trzydziestą rocznicę Jego męczeńskiej śmierci. Praca Agaty Rzepki została wyróżniona na szczeblu krajowym. Gratulujemy naszej laureatce dojrzałości intelektualnej widocznej w głębokiej interpretacji zjawisk kultury współczesnej. Z upływem czasu staje się coraz bardziej oczywiste, że błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko odegrał rolę wyjątkową w naszych czasach. Jego postawa, heroiczna posługa i męczeńska śmierć w imię prawdy, wierności Ewangelii, ideałów wolnościowych i poszanowania praw pracowniczych budzą stały szacunek i stają się inspiracją do bycia lepszym człowiekiem, obywatelem, Polakiem. Nasi uczniowie napisali pracę literacką na temat: Jak rozumiesz słowa "Zło dobrem zwyciężaj", które były myślą przewodnią posługi bł. ks. Jerzego Popiełuszki? Rozwiń myśl księdza Jerzego w formie własnych przemyśleń i refleksji jako przesłanie dla współczesnego młodego człowieka.

21 października 2014
Stereo Dance School zaprasza na zajęcia.
Szkoła tańca "Stereo Dance School" zaprasza na zajęcia z Hip Hopu. Szczegóły na stronie internetowej www.stereo-taniec.pl lub pod nr. telefonu 503 406 464

14 października 2014
Uczennice Skłodowskiej na stypendium we Francji.
VII edycja Uniwersytetu Letniego w Boulogne - sur - Mer dobiegła końca.
Karolina Chmiel (3b) i Klaudia Mocko (3c), uczennice klas trzecich, przebywały 2 tygodnie we Francji. Codziennie uczestniczyły w lekcjach języka francuskiego oraz zajęciach turystyczno-rekreacyjnych. Doskonaliły język i poznawały kulturę regionu. Zwiedziły także Paryż. Wyjazd uczennic został w całości ufundowany przez Radę Główną regionu Pas - de -Calais.
Karolina Chmiel przystąpiła z powodzeniem do międzynarodowego egzaminu DELF uzyskując certyfikat na poziomie A2. Gratulujemy!!!
Dziękuję Radzie Głównej Pas-de-Calais, pracownikom Starostwa Powiatowego, Dyrekcji naszego liceum, rodzicom uczennic za współpracę a uczennicom za entuzjazm, zaangażowanie i godne reprezentowanie naszej szkoły.

Więcej...

Iwona Szendera
nauczyciel języka francuskiego


Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5

13 października 2014
Dwudziesty trzeci sezon teatralny w liceum rozpoczęty....
Uczestnictwem w spektaklu "I have a dream" w Teatrze Muzycznym w Gliwicach młodzież naszej szkoły po raz kolejny rozpoczęła fascynujące spotkania z teatrem. W sobotę podziwialiśmy Beatę Rybotycką jako Judy Garland w Teatrze Stu w Krakowie, w najbliższą środę posmakujemy atmosfery "Wesela" w reżyserii K. Jasińskiego.... Czekają na nas jeszcze przedstawinia w Teatrze Śląskim, Teatrze Polskim , Teatrze Korez, Teatrze im. J. Słowackiego i MDK.

10 października 2014
Drobne zmiany w planie lekcji
Od poniedziałku, 13 października obowiązywać będzie nowy plan lekcji. Zmiany nie dotyczą wszystkich klas i są niewielkie, jednak należy go dokładnie sprawdzić!

6 października 2014
Stypendia dla najzdolniejszych
Uchwałą Rady Miejskiej z 2005 r. wybitnie uzdolnionym uczniom od trzeciej klasy gimnazjum i studentom do 25 roku życia zamieszkałym na terenie gminy Czechowice-Dziedzice może zostać przyznane stypendium w dziedzinie: kultury i sztuki, kultury fizycznej, a także oświaty i nauki. Wnioski o przyznanie stypendium przyjmowane są w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach (Plac Jana Pawła II 1) w zalakowanej kopercie z adresem "Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach" z dopiskiem "stypendium" w nieprzekraczalnym terminie do 15 października danego roku kalendarzowego na rok następny. Więcej informacji znajdziecie w załączniku i na stronie Urzędu Miasta

2 października 2014
Tańsze bilety PKS -u dla uczniów i studentów
Bielski PKS S.A. wprowadza od 1 października Powiatową Kartę Pasażera, która daje ulgi dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów - wszystkie kursy powiatowe za 1 zł miesięcznie. Więcej informacji na stronie Powiatu Bielskiego - www.starostwo.bielsko.pl/703-tansze-bilety-pks-u-dla-uczniow-i-studentow

29 września 2014
Moja praca, moja przyszłość-rusza nowy projekt!
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie będzie realizowało projekt, w ramach akcji 2 Partnerstwa strategiczne, "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności." Jest to nowy program Unii Europejskiej Erasmus+. We wrześniu ogłoszono wyniki rundy selekcyjnej, projekt liceum znalazł się na wysokiej, trzeciej pozycji listy rankingowej. Konkurencja była ogromna. Spośród 211 projektów dofinansowanie uzyskały ostatecznie tylko 32 projekty.

Liceum jest szkołą koordynującą. Projekt realizować będą również szkoły partnerskie z Włoch, Cypru, Estonii i Turcji. W ramach projektu będziemy podejmować działania dzięki którym naszym uczniom w przyszłości łatwiej będzie znaleźć satysfakcjonującą pracę. Uczestnicy projektu będą m. in. odbywać międzynarodowe mini staże zawodowe w krajach partnerskich projektu.

Informacje dotyczące rekrutacji uczniów zainteresowanych udziałem w projekcie zostaną wkrótce opublikowane na stronie szkoły. Projekt będzie obowiązywał obecnych uczniów liceum oraz tych, którzy w przyszłym roku wybiorą naszą szkołę.

Zachęcamy do uczestnictwa w przedsięwzięciu.

Dominika Owsiany
Katarzyna Ożóg-Gilowska.


25 września 2014
Stypendium w ramach projektu Nauka drogą do sukcesu na Śląsku -VI edycja
Rozpoczęła się realizacja kolejnej, szóstej już edycji projektu "Nauka drogą do sukcesu na Śląsku." O stypendium mogą się ubiegać uczniowie szczególnie uzdolnieni w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i technicznych, których niekorzystna sytuacja materialna stanowi barierę w rozwoju edukacyjnym. Szczegółowe informacje na temat realizowanego projektu dostępne są na stronie internetowej http://www.efs-stypendia.slaskie.pl oraz w załączniku. Termin naboru wniosków o przyznanie stypendium zakończy się 31 października 2014r.

Danuta Wojnar
Pedagog


24 września 2014
Deklaracje maturalne
Nadszedł czas składania przez trzecioklasistów deklaracji maturalnych. W załączonym pliku znajdziecie potrzebne informacje.

15 września 2014
Wyniki matur
W piątek dotarły do szkoły wyniki matury z egzaminów poprawkowych. Można więc podsumować wyniki naszych maturzystów matury 2014.
Ostatecznie nie zdało egzaminu 3 maturzystów na 117 zdających, co stanowi 2,56% zdających.
Dla porównania wyniki w kraju:
kraj wszystkie szkoły - 18% niezdanych ( rok temu 12% )
kraj licea ogólnokszt. - 11% niezdanych ( rok temu 6% )
nasze LO - 2,56% niezdanych ( rok temu 4,1% )
Matematyki w kraju nie zdało 17% maturzystów, u nas 2,56%.
Podsumowując - maturę w tym roku w naszej szkole zdało 97,44% uczniów

15 września 2014
STYPENDIUM SOCJALNO-MOTYWACYJNE
Do 30 września 2014r. uruchamiamy procedurę ubiegania się o stypendium socjalno-motywacyjne fundowane przez Radę Rodziców. Proszę o zapoznanie się z regulaminem i zainteresowanych o pobranie druku wniosku. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Pani Pedagog.

12 września 2014
Uwaga! Zmiany w dzienniku elektronicznym.
Z dniem 1 września w naszej szkole został wprowadzony nowy dziennik elektroniczny. W związku z tym proszę uczniów klas 2 i 3 oraz ich rodziców i opiekunów, którzy korzystali z dziennika elektronicznego w zeszłym roku o uaktywnienie swoich kont. Procedura aktywacji konta opisana jest w instrukcji obsługi dziennika elektronicznego w punkcie Pierwsze uruchomienie systemu przez ucznia/rodzica, która znajduje się w dziale Uczniowie zakładka Dziennik elektroniczny na naszej stronie internetowej. Adresy e-mail służące do logowania w zeszłym roku, pozostają nadal aktualne.

Uwaga! Zmienił się adres internetowy dziennika elektronicznego. Nowy dziennik elektroniczny można uruchomić tylko poprzez baner "VULCAN Uczniowie Optivum Net" znajdujący się na naszej szkolnej stronie internetowej powyżej Aktualności.

Rodzice i opiekunowie uczniów klas 1 o sposobie korzystania z dziennika elektronicznego zostaną poinformowani na najbliższej wywiadówce szkolnej przez wychowawców klas.

Administrator systemu.


10 września 2014
Świadectwa maturalne
Świadectwa maturalne dla osób piszących maturę poprawkową w sierpniu, będą do obebrania od piątku 12 IX, od godziny 12.00

4 września 2014
Nowy plan lekcji
Od poniedziałku, 8 września obowiązywać będzie nowy plan lekcji. Proszę dokładnie sprawdzić! Działa również nowa wersja publikacji zastępstw.

2 września 2014
III REGIONALNA OLIMPADA WIEDZY O ZDROWIU PSYCHICZNYM
Zapraszam uczniów do udziału w kolejnej, III już edycji Olimpiady, której głównym celem jest poszerzenie wiedzy z zakresu szeroko pojętego zdrowia psychicznego. Obecna edycja poświęcona jest tematyce uzależnień, w tym mechanizmom ich powstania, objawom i leczeniu oraz wiedzy o sposobach odmawiania wobec propozycji niekorzystnych dla zdrowia, nacisków środowiskowych. Zainteresowani uczniowie otrzymają wykaz tematów, materiały edukacyjne, zapewniam także pomoc w przygotowaniu się do Olimpiady. Etap szkolny odbędzie się 29.09.2014r. Zainteresowanych uczniów proszę o zgłoszenie się do mnie do dnia 5 września br.

Danuta Wojnar
Pedagog


29 sierpnia 2014
Plan lekcji
W zakładce Plan lekcji zamieszczony jest plan zajęć na rozpoczynający się rok szkolny.

28 sierpnia 2014
STYPENDIUM SOCJALNE na rok szkolny 2014/2015 (UM)
Od 1 do 15 września br. w Wydziale Świadczeń Społecznych Urzędu Miejskiego można składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego o charakterze socjalnym. Pomoc ta może być udzielana rodzinom, których miesięczny dochód netto na osobę nie przekracza kwoty 456 zł.( zgodnie z art. 8 ust.1 pkt.2 Ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej). Wnioski można pobrać i składać w pokoju nr 105 urzędu.

Danuta Wojnar
Pedagog


26 sierpnia 2014
Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego
Na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 zapraszamy wszystkie klasy w poniedziałek, 1 IX o godz. 9.00 do MDK-u (kino Świt).
Uwaga uczniowie klas pierwszych - wszystkie osoby, które deklarowały naukę j. angielskiego na poziomie rozszerzonym w tym dniu po spotkaniu z wychowawcami będą pisać test, który pozwoli dostosować poziom nauczania tegoż języka do stopnia zaawansowania. Wszystkich uczniów, którzy zadeklarowali naukę na poziomie podstawowym, a którzy biorą pod uwagę możliwość zmiany deklaracji zachęcamy również do napisania tego testu

25 sierpnia 2014
Uwaga pierwszoklasiści
Zgodnie z wieloletnią tradycją pierwszoklasiści jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego wykonują drobne prace porządkowe wokół szkoły. Zapraszamy więc wszystkich nowych uczniów szkoły na spotkanie, w trakcie którego będziecie się również mogli wzajemnie poznać i spotkać nowego wychowawcę. Zapraszamy wszystkie klasy 29 VIII w godzinach:
klasa 1a - godz. 9.00
klasa 1b godz. 11.00
Obecność obowiązkowa.

18 sierpnia 2014
DOFINANSOWANIE ZAKUPU PODRĘCZNIKÓW WYPRAWKA SZKOLNA 2014/2015
Uwaga!!! Istnieje możliwość dofinansowania zakupu podręczników szkolnych dla uczniów niepełnosprawnych i uczniów klas 3. Szczegółowe informacje znajdziecie z załącznikach.

Wyprawka szkona 2014
Wniosek 1 - tylko uczniowie klas 3
Wniosek 2 - tylko uczniowie niepełnosprawni

Danuta Wojnar
Pedagog


11 sierpnia 2014
Egzaminy poprawkowe i maturalne
Poprawkowy pisemny egzamin maturalny odbędzie się 26 sierpnia o godz. 9.00.

Egzaminy poprawkowe odbędą się 25 i 26 sierpnia:
25 VIII godz. 8.00 - matematyka i j.angielski kl. 1-2
          godz. 11.00 - j.francuski kl. 2 i j.angielski kl. 3

26 VIII godz. 8.00 - j.polski kl. 2-3

11 sierpnia 2014
Szukamy Animatora do pracy na ORLIKU
ORLIK przy LO im. M.Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach poszukuje osoby chętnej do pracy w charakterze Animatora (pół łącznego wymiaru czasu pracy animatorów na obiekcie tj. 80 godzin w miesiącu) na okres od 1 września 2014r. do 30 listopada 2014r. Wymagane kwalifikacje: uprawnienie do zatrudnienia w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego, uprawnienia trenerskie lub inne kwalifikacje uprawniające do prowadzenia zajęć sportowo-rekreacyjnych. Zainteresowani mogą się kontaktować osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej z dyrektorem szkoły (tel.32 2153577 lub 691 454 190, e-mail: j.bieronski@zl-czdz.internetdsl.pl).

25 czerwca 2014
Zakończenie roku szkolnego
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 odbędzie na sali gimnastycznej w szkole o godz. 9.00. Przypominamy wszystkim, że w tym dniu obowiązują stroje odświętne, a osoby, które jeszcze nie rozliczyły się z biblioteką, proszone są o zabranie książek...

25 czerwca 2014
Świadectwa maturalne
Świadectwa maturalne będzie można odebrać w piątek, od godz. 13.00. Bedzie je można również odbierać w przyszłym tygodniu w godzinach pracy sekretariatu. Przypominamy, że świadectwa będą wydawane wyłącznie maturzystom lub osobom posiadającym potwierdzone upoważnienia.

23 czerwca 2014
Nadmorskie warsztaty przyrodnicze w Kątach Rybackich 2014
Kolejny raz klasa przyrodnicza naszego liceum (tym razem 1B) wzięła udział w warsztatach przyrodniczych w Kątach Rybackich, malowniczej miejscowości położonej u nasady Mierzei Wiślanej - między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską.
Tym razem wyprawa trwała dłużej od 13 do 18 czerwca. Nasi uczniowie oprócz wypoczynku, mogli uczestniczyć w ciekawych zajęciach. Za pomocą specjalnych detektorów ultradźwięków rozpoznawali gatunki nietoperzy, obserwowali ptaki w największej w Polsce kolonii lęgowej kormoranów, oznaczali gatunki owadów, poznawali praktyczne zastosowanie i różnorodność gatunkową roślin.
Dodatkową atrakcją były zajęcia w laboratorium Akwarium Gdyńskiego i zwiedzanie ekspozycji tego muzeum.
Piękna szeroka plaża, zieleń lasu , szum morza zachęcały do zabawy.
Kąty Rybackie- do zobaczenia za rok!!!

18 czerwca 2014
Turniej piłki nożnej chłopców
W dniu 04.06.2014 odbył się "Turniej piłki nożnej chłopców o Puchar Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego". Rozgrywki dla gimnazjalistów miały miejsce na boisku ORLIK należącym do naszego liceum. I miejsce wywalczyła reprezentacja Gimnazjum nr 2 w Czechowicach-Dz., II miejsce Gimnazjum nr 1 w Czechowicach-Dz. Opiekunem turnieju był nauczyciel Tomasz Mańka.

Gratulujemy.


13 czerwca 2014
Podziękowanie
W imieniu całej społeczności szkolnej składam podziękowanie uczniom: Klaudii Kurczyk, Paulinie Chromik, Justynie Olejak, Anecie Zmiertce, Michałowi Wójcikowi i Weronice Pietrzyk za reprezentowanie szkoły w etapie centralnym XXII Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, które odbyły się 7 czerwca w Łodzi. Drużyna w nowym składzie znalazła się w ścisłym finale 16 drużyn najlepszych w Polsce i godnie zaprezentowała się szczególnie w części teoretycznej, dotyczącej edukacji prozdrowotnej. W tej kategorii uplasowała się na drugim miejscu.

Opiekun drużyny
Katarzyna Ożóg-Gilowska


Zobacz zdjęcia w Galerii

6 czerwca 2014
Wymiana francusko-polska
W dniach 9.05. - 17.05.2014r. młodzież frankofońska z 3 czechowickich szkół: Gimnazjum Katolickiego, LO im. Marii Skłodowskiej-Curie i GP nr 2 wyjechała po raz pierwszy do Francji w ramach współpracy między młodzieżą gimnazjalną i licealną Polski i Francji. Czytaj dalej...

4 czerwca 2014
Szukamy Animatora do pracy na ORLIKU
ORLIK przy LO im. M.Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach poszukuje osoby chętnej do pracy w charakterze Animatora (pół łącznego wymiaru czasu pracy animatorów na obiekcie tj. 80 godzin w miesiącu) na okres od 1 lipca 2014r. do 30 listopada 2014r. Wymagane kwalifikacje: uprawnienie do zatrudnienia w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego, uprawnienia trenerskie lub inne kwalifikacje uprawniające do prowadzenia zajęć sportowo-rekreacyjnych. Zainteresowani mogą się kontaktować osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej z dyrektorem szkoły (tel.32 2153577 lub 691 454 190, e-mail: j.bieronski@zl-czdz.internetdsl.pl).

2 czerwca 2014
POWIATOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY "POWIAT BIELSKI - w obiektywie"
Biuro ds. Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej zaprasza do wzięcia udziału w Powiatowym Konkursie Fotograficznym pt.: "Powiat Bielski - w obiektywie" promującym walory turystyczne i kulturowe powiatu bielskiego poprzez sztukę fotografii. Szczegóły w regulaminie.

28 maja 2014
Sukces naszego ucznia w konkursie wiedzy o MPH
Zwycięzcy szkolnego etapu VI Edycji Konkursu Wiedzy o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym pod patronatem europosłanki - Małgorzaty Handzlik rywalizowali 8 maja na etapie rejonowym konkursu, pisząc esej pt. "Nowe rodzaje broni na współczesnym polu walki w świetle Międzynarodowego Prawa Humanitarnego". Komisja konkursowa pod przewodnictwem dr Ireny Głuszyńskiej (Dziekana Wydziału Studiów Międzynarodowych Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej) oceniła napisane eseje i podjęła decyzję, by za wybijającą się i innowacyjną pracę przyznać II miejsce - Maciejowi Węglarz.

Opiekun laureata
Katarzyna Ożóg-Gilowska


28 maja 2014
Mistrzostwo okręgu śląskiego dla naszej szkoły!
Nasza szkoła została mistrzem okręgu śląskiego na Zawodach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża, które odbyły się 24 maja w Katowicach. Tym samym zdobyliśmy awans do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się 6-8 czerwca w Łodzi. Naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Kurczyk, Paulina Chromik, Justyna Olejak, Aneta Zmiertka i Michał Wójcik. Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki.

Opiekun drużyny
Katarzyna Ożóg-GilowskaZobacz zdjęcia w Galerii

19 maja 2014
Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Zarządzania Firmą
W ostatnich dniach dotarły do szkoły dyplomy oficjalnie potwierdzające wyniki Finału Ogólnopolskiego Konkursu Zarządzania Firmą TITAN 2014. Nasza drużyna w składzie Bartłomiej Chrobak, Kamil Jurczyk i Dariusz Mokwa ostatecznie zajęła V miejsce!!! Do konkury przystąpiło 1125 drużyn z całej Polski, więc taki wynik jest ogromnym sukcesem! Gratulujemy i życzymy jeszcze lepszego wyniku w przyszłym roku!

19 maja 2014
Świadectwa maturalne
Uwaga tegoroczni maturzyści! Wszystkim maturzystom, którzy nie będą mogli osobiście w czerwcu br. odebrać świadectw maturalnych wydawanych przez OKE przypominamy, że w/w świadectwa będą wydawane osobom upoważnionym przez maturzystów tylko po okazaniu stosownego druku upoważnienia, który można pobrać tutaj (upoważnienie.doc) lub w sekretariacie. Wypełnione czytelnie upoważnienie (z wpisanymi danymi osoby odbierającej) należy wcześniej przedłożyć w sekretariacie do opieczętowania !

16 maja 2014
Lekcja wos-u w sądzie rejonowym
W dniu 13.05.2014 r. uczniowie klasy humanistycznej (2c) po raz kolejny mieli okazję obserwować przebieg rozprawy sądowej w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Pszczynie. Młodzież zapoznała się ze strukturą sądu, jego funkcjami oraz pracownikami. Podczas rozprawy uczniowie poznali rozmieszczenie stron procesu w sali, ich zadania oraz prawa. Chociaż wyrok w rozpatrywanej sprawie ostatecznie nie zapadł, na skutek nieobecności niektórych świadków, wycieczka do sądu okazała się ciekawym doświadczeniem.

13 maja 2014
Podsumowanie konkursów gimnazjalnych
Zakończyła się kolejna edycja konkursów przedmiotowych dla uczniów gimnazjów organizowanych przez nasze Liceum. Uczniowie mieli do wyboru:
 • Konkurs Biologiczny
 • Konkurs Geograficzny
 • Konkurs Historyczny
 • Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie
 • Konkurs Fizyczno-Chemiczny
 • Konkurs Wiedzy o Języku i Kulturze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Republiki Irlandii
 • Konkurs Matematyczny
 • Konkurs Polonistyczny

Są one od kilku lat organizowane pod patronatem Starosty Bielskiego i Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej.

W tym roku szkolnym wzięło w nich udział 278 uczniów z 12 gimnazjów powiatu bielskiego (Gimnazjum Publiczne nr 1, Gimnazjum Publiczne nr 2, Gimnazjum Publiczne nr 3, Gimnazjum Katolickie w Czechowicach-Dziedzicach, Gimnazjum w Bestwince, Dankowicach, Jasienicy, Kozach, Ligocie, Mazańcowicach, Rudzicy, Zabrzegu) i 3 gimnazjów spoza powiatu (Gimnazjum w Chybiu, Gimnazjum w Mnichu i Gimnazjum w Goczałkowicach-Zdroju).

Największym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów cieszył się Konkurs Matematyczny, w którym startowało 67 uczniów.

Na kolejnych miejscach są: Konkurs Wiedzy o Języku i Kulturze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Republiki Irlandii i Konkurs Polonistyczny - 45 uczniów; Konkurs Historyczny- 43; Konkurs Fizyczno-Chemicznym- 30; Konkurs Geograficzny- 23; Konkurs Biologiczny- 20; Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie- 5.

Komisje Konkursowe wyróżniły 26 gimnazjalistów.

Najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie Gimnazjum Katolickiego w Czechowicach-Dziedzicach. Jest wśród nich aż 9 wyróżnionych.

Zapraszamy do rywalizacji w przyszłym roku!

Organizatorzy


30 kwietnia 2014
Awans szkolnej drużyny do okręgowych zawodów w udzielaniu pierwszej pomocy.
26 kwietnia drużyna w składzie: Klaudia Kurczyk, Paulina Chromik, Aneta Zmiertka, Justyna Olejak, Michał Wójcik i Weronika Pietrzyk (rezerwa) zajęła I miejsce w XXII Rejonowych Mistrzostwach w Udzielaniu Pierwszej Pomocy PCK w Bielsku-Białej. Pokonaliśmy 10 drużyn z bielskich i czechowickich szkół ponadgimnazjalnych. Gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach okręgowych.

Opiekun drużyny
Katarzyna Ożóg-Gilowska


Zobacz zdjęcia w Galerii

27 kwietnia 2014
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
22 kwietnia na Orliku przy naszym LO odbył się towarzyski turniej piłki nożnej pomiędzy nauczycielami, klasą 2a i absolwentami klasy 3a.
Pierwsi do boju stanęli nauczyciele w składzie: ks. Marcin Moskal, ks. Krzysztof Walczak, ks. Dawid Majda, Tomasz Mańka, Andrzej Szybiak, Andrzej Kubiczek, Piotr Światłoch (bramkarz), Bartłomiej Kopeć, Stanisław Kopeć i uczniowie 3a: Michał Ciastoń, Grzegorz Wizner, Bartłomiej Gąsior, Marcin Hałas, Damian Gęszka (bramkarz), Arkadiusz Chromik, Patryk Filapek. Mecz obfitował w wiele zwrotów akcji, jednak zwycięsko z tej batalii wyszli nauczyciele, wygrywając 6:5. W drużynie nauczycieli na listę strzelców wpisali się: Tomasz Mańka, ks. Krzysztof Walczak (3x) i Bartłomiej Kopeć (2x), natomiast u absolwentów trafiali: Grzegorz Wizner (3x), Michał Ciastoń i Patryk Filapek.

Zmęczenie dało o sobie znać w kolejnym meczu, w którym absolwenci ulegli drużynie klasy 2a (Tomasz Łuszczak, Damian Borkowski, Jakub Kroker, Jakub Szypuła, Krzysztof Tyrka, Błażej Surowiecki i gościnnie Rafał Adamczyk (3d)), 3:4. Bramki strzelali - po stronie 3a: Grzegorz Wizner (2x), Patryk Filapek, w 2a: Jakub Kroker (2x), Błażej Surowiecki i Rafał Adamczyk.

Ostatnie spotkanie rozegrane zostało pomiędzy nauczycielami, a uczniami 2a. Do połowy nauczyciele prowadzili aż 8:3, jednak ostatecznie 2a zmobilizowała się doprowadzając do remisu 9:9. Gole zdobywali - nauczyciele: ks. Krzysztof Walczak (4x), Bartłomiej Kopeć (4x) i Andrzej Szybiak, a w klasie 2a: Błażej Surowiecki (2x), Rafał Adamczyk (5x), Jakub Szypuła i Jakub Kroker.

Cały turniej odbywał się w duchu gry fair play i dobrej zabawy, a kto spodziewał się deszczu bramek, na pewno nie czuł się zawiedziony.

Monika Góra
Weronika PrzebindaZobacz zdjęcia w Galerii

25 kwietnia 2014
Nowy plan lekcji
Od poniedziałku, 28 kwietnia obowiązuje nwy plan lekcji.

22 kwietnia 2014
Kameralny koncert i warsztaty w K6
W sobotę 26 kwietnia w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się kameralny koncert Krzysztofa Ścierańskiego. Poprzedzą go warsztaty gitarowe.

Termin: sobota 26.04.2014, godz. 19.00
Miejsce: K6 (Przestrzeń Kreatywna Kotulińskiego 6)
Cz-Dz/ ul. Kotulińskiego 6/ 502-619-454

Zaproszenia w cenie 40 zł/ os. do nabycia w sekretariacie Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie (Cz-Dz, ul. Konopnickiej 9)

Warsztaty gitarowe w LO odbędą się w sobotę 26.04 w godz. 12.00 - 14.00. Ilość miejsc ograniczona!

Serdecznie zapraszamy!

     

Czytaj dalej...

17 kwietnia 2014
Sukcesy w pływaniu
W dniu 14.04.2014 w Kozach odbyła się Powiatowa Licealiada SZS w pływaniu. Nasi uczniowie w kategorii drużynowej chłopców zdobyli III miejsce. Godne uwagi są jednak sukcesy indywidualne poszczególnych uczniów. W stylu grzbietowym I miejsce wywalczyli Joanna Pałcik - 1A oraz Łukasz Pysno - 1B, natomiast, III miejsce Krzysiek Kucharski - 1B. W stylu dowolnym I miejsce wywalczyła Ewelina Gandyk - 1B, natomiast Szymon Strączek - 1B wywalczył II miejsce.
Dyplomy wręczył opiekun reprezentacji pływaków Tomasz Mańka.

Gratulujemy!

17 kwietnia 2014
Puchar dla szkoły za najlepsze udzielanie pierwszej pomocy
12 kwietnia drużyna w składzie: Klaudia Kurczyk, Paulina Chromik, Aneta Zmiertka, Justyna Olejak, Michał Wójcik i Weronika Pietrzyk (rezerwa) zajęła I miejsce w XVII Zawodach Drużyn Młodzieżowych w Udzielaniu Pierwszej Pomocy pod patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic. Gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach rejonowych.

Opiekun drużyny
Katarzyna Ożóg-Gilowska


Zobacz zdjęcia w Galerii

17 kwietnia 2014
Nasza szkoła ma swoją delegatkę do Krajowej Rady Młodzieżowej
9 kwietnia na Okręgowej Konferencji Ruchu Młodzieżowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Katowicach Klaudia Kurczyk została delegatką do Krajowej Rady Młodzieżowej w Warszawie. Krajowa Rada Młodzieżowa PCK jest najwyższą władzą Ruchu Młodzieżowego. Koordynuje ona działalność ruchu młodzieżowego na terenie całego kraju i reprezentuje ten ruch wobec naczelnych organów PCK. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów i satysfakcji z pracy na niwie czerwonokrzyskiej.

Opiekun Koła PCK
Katarzyna Ożóg-Gilowska


7 kwietnia 2014
Wywiadówki
W poniedziałek, 7 kwietnia o godz. 16.00 odbędą sie wywiadówki dla wszystkich klas. Bardzo serdecznie zapraszamy Rodziców. Przydział sal dla poszczególnych klas można zobaczyć tutaj...

3 kwietnia 2014
Turniej piłki nożnej dziewcząt
W dniu 1.04.2014 odbył się "Turniej piłki nożnej dziewcząt pod patronatem Burmistrza Czechowic - Dziedzic". Rozgrywki miały miejsce na boisku ORLIK znajdującym się przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie. Na turniej zostały zaproszone szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z naszego miasta. Nasza kobieca reprezentacja (J. Płachno, N. Pacyga, M. Budny, A. Dzida, O. Tyroń - 1b, W. Przebinda - 3a, P. Kluka - 3b, A. Polak, S. Trelińska - 3c) pod okiem trenera zespołu Tomasza Mańki wywalczyła wysokie II miejsce.
Gratulujemy!!!

2 kwietnia 2014
Wiosna talentów-podsumowanie
"Jeżeli wybierasz się w podróż niech będzie to podróż długa
Wędrowanie pozornie bez celu, błądzenie po omacku
Żebyś nie tylko oczami ale także dotykiem poznał szorstkość ziemi
I abyś całą skórą zmierzył się ze światem."

Słowa Z. Herberta stały się motywem przewodnim V edycji WIOSNY TALENTÓW. We wtorek 18.03.2014 na scenie MDK w Czechowicach-Dziedzicach spotkali się młodzi, utalentowani uczniowie LO im. M. Skłodowskiej-Curie. Występowali również zaprzyjaźnieni gimnazjaliści (np. Piotr Brożek), którzy być może wkrótce zostaną uczniami naszej szkoły.
Za słowo kluczowe uznaliśmy WĘDROWANIE rozumiane jako przemieszczanie się z miejsca na miejsce, poznawanie nowych miejsc. To także podróż w głąb siebie, w sferę wartości i oczekiwań. To również identyfikacja ze społecznością szkoły, która od 65 LAT wpisuje się w historię miasta, powiatu i regionu. Nasze liceum zawsze było i będzie miejscem, gdzie kształtują się osobowości, wartości, gdzie wykuwane są talenty .Wrażliwość na prawdę i piękno emanowało z muzyki, wierszy i tańca. Koncert prowadzili: Justyna Płachno, Eliza Nowak i Krzysztof Kucharski. Artystyczny klimat tworzyli recytatorzy: Karolina Harazim, Anna Raszka, Patrycja Szczelina, Klaudia Kurczyk, Justyna Brożek, Piotr Maga i Wojciech Kasznia. Na flecie grała Justyna Knapczyk, a na skrzypcach Agata Sumera. Śpiewała Justyna Brożek, Karolina Krawczyńska i Magda Góra. Tańczyła Aleksandra Dzień i Agata Czyż (gościnnie), z zespołami muzycznymi wystąpili: Mikołaj Horwat, Jakub Olejak, Piotr Pławecki i Kacper Staszek. Dekoracje przygotowały uczennice klasy 1c i 3b. Mamy nadzieję, że spotkamy się znowu za rok.

Zobacz zdjęcia w Galerii

2 kwietnia 2014
Dni otwarte-podsumowanie
W dniach 17-21.03.2014r. odbyły się w naszej szkole "Dni Otwarte" dla wszystkich uczniów gimnazjów zainteresowanych nauką w Liceum. Odwiedziło nas łącznie 200 gimnazjalistów ze szkół czechowickich oraz z: Chybia, Zabrzega, Ligoty, Bestwiny, Bestwinki, Dankowic i Goczałkowic.
Podczas dni otwartych gimnazjaliści spotkali się z uczniami, nauczycielami oraz dyrekcją szkoły. Zaprezentowaliśmy im również ofertę edukacyjną Liceum, a także umożliwiliśmy zwiedzanie szkoły z uczniami-przewodnikami. Znaczna większość gimnazjalistów wzięła udział w ciekawych lekcjach języka polskiego, biologii, chemii, fizyki oraz informatyki.
Nauczycielom i uczniom, którzy pomogli nam w przygotowaniu dni otwartych, serdecznie dziękujemy.
Zachęcamy do zobaczenia zdjęć z tegorocznych Dni Otwartych.

Zobacz zdjęcia w Galerii

31 marca 2014
Sukces ucznia klasy 1b
W najbliższą sobotę, 5 kwietnia, Piotr Maga, weźmie udział w 49 OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE RECYTATORSKIM. Uczeń klasy 1b zakwalifikował się do etapu rejonowego w kategorii WYWIEDZIONE ZE SŁOWA.
Życzymy powodzenia.........

29 marca 2014
Nasza drużyna jedzie na finały ogólnopolskiego konkursu do Warszawy!
Relacja jednego z uczestników:
"W piątek 28.03.2014 zostały rozegrane półfinały Ogólnopolskiego Konkursu Zarządzania Firmą TITAN, w których wzięły udział trzy zespoły z naszej szkoły.
Rywalizacja była bardzo zacięta. Mimo, iż gra ta bywa zaskakująca, na kilka etapów przed zakończeniem było już jasne, że wygra jedna z drużyn z naszego Liceum. Najważniejsze jednak pytanie- która?- pozostawało bez odpowiedzi aż do ostatniej rundy. Spowodowane było to bardzo wyrównaną walką. Nic dziwnego, skoro wszyscy wyszliśmy spod skrzydeł tego samego trenera. Lider zmieniał się z etapu na etap, co wzbudzało w graczach wiele emocji.
Końcowy wynik okazał się korzystny (różnicą zaledwie 3 pkt.) dla przedsiębiorstwa "Dziubaski" z kl. 2A, w skład którego wchodzą Bartłomiej Chrobak oraz Kamil Jurczyk. Ostatecznie nasze zespoły zajęły trzy pierwsze miejsca w naszej grupie, pozostawiając pozostałe ekipy daleko w tyle!"

Wkrótce więcej szczegółów...

25 marca 2014
Duży sukces naszych uczniów.
Trzy nasze drużyny zakwalifikowały się do półfinału Ogólnopolskiego Konkursu Zarządzania Firmą – TITAN. Uczniowie po zwycięstwach w swoich grupach, w czterech kolejnych etapach, stają do walki o udział w finale, który odbędzie się w Warszawie w dniach 9-11 kwietnia.
Półfinalistami konkursu są: Bartek Chrobak, Kamil Jurczyk (kl. 2a) oraz Dawid Drobik, Marcin Lont i Grzesiek Wizner (kl. 3a). Do konkursu przystąpiło 1125 drużyn.
Gratulujemy i liczymy na więcej!!!

26 marca 2014
"Ogrody Szekspira", czyli przed spotkaniem z Learem.........
We wtorek, 25 marca, o godz. 18.15 w Czytelni Ogólnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach odbyło sie spotkanie pt. "Ogrody Szekspira". Przewodnikiem po ogrodach Szekspira była Krystyna Konecka, dziennikarka i poetka. Humaniści z klasy 1c ulegli magii miejsc związanych z genialnym poetą angielskim. Szukaliśmy jego śladów w Stratford i Wilmcote, podziwialiśmy ulubione rośliny: bluszcz, stokrotki, pierwiosnek, fiołki, rutę. Zachwyciła nas atmosfera teatru "The Globe", w którym dzisiaj- jak za czasów elżbietańskich -wystawiane są sztuki Szekspira. Wsłuchaliśmy się w melodię pięknych sonetów stworzonych przez gospodynię wieczoru, Panią Krystynę. Odczytaliśmy z nich refleksje o straconych złudzeniach króla Leara, jego zrujnowanych nadziejach i szaleństwie, o prawdzie życia i brutalności świata. Dlatego jeszcze bardziej intryguje nas sobotni spektakl w krakowskim Teatrze Stu, w którym spotkamy Leara, Kenta, Gloucestera. Mamy nadzieję, że historia nieszczęsnego ojca i władcy pozostanie w nas na długo.

Dziękujemy organizatorom- pracownikom Miejskiej Biblioteki w Czechowicach-Dziedzicach- za zaproszenie.

Uczniowie klasy 1c wraz z wychowawcą


25 marca 2014
NASZE SUKCESY W OLIMPIADACH HUMANISTYCZNYCH
W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie licznie startowali w ogólnopolskich olimpiadach z przedmiotów humanistycznych. Cieszy fakt, że spora grupa naszych reprezentantów przeszła do kolejnych etapów zawodów, które określa się mianem zawodów okręgowych (wojewódzkich). Poniżej podajemy listę uczniów, którzy zakwalifikowali się minimum do II etapu olimpiad oraz nazwiska ich opiekunów: Czytaj dalej...

21 marca 2014
Sprawdzian Wiedzy o Języku i Kulturze Zjednoczonego Królestwa oraz Republiki Irlandii
19 marca w naszej szkole odbyła się 13 już edycja Konkursu Wiedzy o Języku i Kulturze Zjednoczonego Królestwa oraz Republiki Irlandii. Patronami imprezy są Starosta Bielski i Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej. W konkursie wzięło udział osiem drużyn: reprezentacja GP 2, GP 3 i Katolickiego Gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach, ZS w Dankowicach i drużyny gospodarzy. Uroczystego otwarcia konkursu dokonali Członkowie Zarządu Powiatu Bielskiego: Renata Franasik i Stanisław Pięta, którzy zwrócili uwagę na rosnącą jego popularność i poziom. Czytaj dalej...

17 marca 2014
Nasi siatkarze zagrają w półfinałach wojewódzkich!
13 marca odbyły się zawody rejonowe w piłce siatkowej chłopców. Do rywalizacji przystąpili mistrzowie powiatu żywieckiego (ZSME Żywiec), mistrzowie Bielska-Białej (SMS Edu-Sport B-B) oraz zespół "Skłodowskiej" reprezentujący powiat bielski.
"Trzynastka" okazała się szczęśliwa dla naszych reprezentantów, którzy w pierwszym meczu gładko pokonali zespół z Żywca. Drugi mecz również zakończył się porażką "Mechanika", który tym razem zmierzył się z faworytem turnieju SMS Edu-Sport B-B.
W ostatnim meczu nasza reprezentacja spotkała się z zespołem z Bielska-Białej. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie sportowym i zakończył się (po bardzo "emocjonalnej" końcówce) zwycięstwem czechowickich licealistów w tie-breaku.
Wyniki meczów:
LO "Skłodowska" Czechowice-Dziedzice - ZSME Żywiec: 2:0
SMS Edu-Sport Bielsko-Biała - ZSME Żywiec: 2:0
LO "Skłodowska" Czechowice-Dziedzice - SMS Edu-Sport Bielsko-Biała: 2:1

Skład reprezentacji LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach: Mateusz Palkij (kapitan), Marcin Hałas, Maciej Paszek, Rafał Adamczyk, Błażej Surowiecki, Grzegorz Wizner, Szymon Strączek, Krzysztof Kucharski, Jakub Szypuła oraz p. Z. Trebel - trener.

Życzymy powodzenia w półfinałach wojewódzkich!

13 marca 2014
DNI OTWARTE SZKOŁY
Serdecznie zapraszamy wszystkich Gimnazjalistów do udziału w Dniach Otwartych, które odbędą się między 17 a 21 marca 2014r. w godzinach od 9.00 do 14.00.
Proponujemy Wam wtedy:
 • spotkania z uczniami, nauczycielami, dyrekcją szkoły
 • prezentację oferty edukacyjnej szkoły
 • obserwowanie lekcji oraz normalnego dnia z życia szkoły
 • zwiedzanie klas
 • zwiedzanie szkoły z przewodnikiem
 • festiwal nauki- "Spotkania z ciekawą fizyką i chemią"
 • zapewniamy materiały reklamowe, zawierające wszelkie informacje na temat nauki w naszej szkole.

W ramach imprezy 18 marca 2014r. o godz. 12.30 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się Wiosna Talentów, czyli prezentacje artystyczne naszych najbardziej uzdolnionych uczniów.

Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły, która znajduję się w zakładce- Oferta dla gimnazjalistów.

13 marca 2014
TURNIEJ FUTSALU Z OKAZJI DNIA KOBIET
W dniu 7.03.2014 z okazji Dnia Kobiet rozegrana została VIII edycja "Turnieju Piłki Nożnej Halowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora MOSiR Czechowice - Dziedzice". Rozgrywki miały miejsce na hali Zespołu Szkół Silesia w Czechowicach - Dziedzicach, w których wzięło udział 6 drużyn z naszego miasta. Nasza drużyna w składzie: W. Przebinda 3a, J. Płachno 1b, A. Dzida 1b, N. Pacyga 1b, M. Budny 1b, O. Tyroń 1b, S. Trelińska 3c, pod okiem trenera T. Mańki, zajęła III miejsce tuż za GP 2 - II miejsce, oraz ZS Silesia - I miejsce.
Gratulujemy sukcesu.

12 marca 2014
ENTER YOUR FUTURE
W dniach od 24 lutego do 3 marca gościliśmy w szkole praktykantów z Australii i Brazylii. Allen i Marco są studentami budownictwa, którzy w ramach projektu Enter Your Future poprowadzili dla naszych uczniów warsztaty kulturowe. Marco ma 19 lat, mieszka w brazylijskim mieście Curitiba. Allen od dziecka mieszka w największym mieście Australii - w Sydney, choć urodził się w Nowej Zelandii, a jego rodzice są Chińczykami. Czytaj dalej...

5 marca 2014
Konkursy dla gimnazjalistów
Serdecznie zapraszamy wszystkich Gimnazjalistów, którzy chcą wiedzieć, myślą, interesują się otaczającą rzeczywistością i lubią rywalizować, do udziału w kolejnej edycji konkursów wiedzy organizowanych pod patronatem Starosty Bielskiego i Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej. Odbędą się one w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Konopnickiej 9 w następujących terminach:

 1. Konkurs Biologiczny - 17.03.2014 r. godz. 8.30
 2. Konkurs Geograficzny - 17.03.2014 r. godz. 11.00
 3. Konkurs Historyczny - 18.03.2014 r. godz. 8.30
 4. Konkurs Wiedzy o społeczeństwie - 18.03.2014 r. godz. 9.30
 5. Konkurs Fizyczno- Chemiczny - 18.03.2014 r. godz. 11.00
 6. Konkurs z języka angielskiego - 19.03.2014 godz. 9.00
 7. Konkurs Matematyczny - 21.03.2014 r. godz. 8.30
 8. Konkurs Polonistyczny - 21.03.2014 r. godz. 11.00

UWAGA - zmiana terminu konkursów Biologicznego i Geograficznego!

Przewidziane na 20 marca 2014 roku konkursy: biologiczny i geograficzny odbędą 17 marca. Powodem zmiany jest przeprowadzany 20 marca Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur".

Za zmianę terminu przepraszamy.

Zgłoszenia do udziału w konkursie należy przesłać listownie lub faksem do dnia 7 marca 2014 roku na odpowiednich kartach uczestnictwa w konkursie na adres:
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. Konopnickiej 9
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel/fax (32) 215 35 77

Wyniki zostaną ogłoszone do 30.04.2014 roku i będą opublikowane na stronie internetowej Liceum www.loczedze.kvs.pl.
Szczegółowe informacje o konkursach znajdują się w regulaminie.

ZAPRASZAMY!


28 luty 2014
UWAGA GIMNAZJALIŚCI!
Zachęcamy Was do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły na rok 2014/2015, która znajduję się w zakładce- Oferta dla gimnazjalistów.

27 luty 2014
Sukces koszykarek!
21 lutego odbyły się finały powiatowe Licealiady w piłce koszykowej dziewcząt. Nasza reprezentacja sprawiła miłą niespodziankę pokonując zespół ZSTiL w Czechowicach-Dziedzicach (29:25) oraz LO w Kozach (42:12). W marcu odbędą się zawody rejonowe, w których "Skłodowska" będzie reprezentowała nasz powiat ziemski.
Mistrzynie Powiatu Bielskiego grały w składzie: Justyna Płachno (kapitan), Joanna Pałcik, Agnieszka Pawlaczek, Natalia Pacyga, Klaudia Herok, Patrycja Pitlok, Zuzanna Klarman, Anna Dzida. Trener: Leszek Bobrowski

Wyniki meczów:
LO Skłodowska - LO Kozy - 41:12
LO Skłodowska - ZSTiL Czechowice-Dziedzice - 29:25
ZSTiL Czechowice-Dziedzice - LO Kozy - 38:7

Gratulacje!

26 luty 2014
Polski Czerwony Krzyż dla Ukrainy
W związku z rosnącą liczbą poszkodowanych na Ukrainie, odpowiadając na apel Ukraińskiego Czerwonego Krzyża oraz Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, organizujemy 27 i 28 lutego pod egidą OR PCK w Bielsku-Białej zbiórkę pieniędzy. Prosimy gorąco o wsparcie tej akcji na terenie naszej szkoły.

24 luty 2014
Nasze siatkarki i siatkarze z tytułem Mistrza Powiatu Bielskiego!
10 i 14 lutego 2014 odbyły się turnieje finałowe Powiatowej Licealiady w piłce siatkowej. Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły dziewczęta, które pokonały zespoły z LO w Kozach i ZSTiL w Czechowicach-Dziedzicach. Oba mecze były bardzo zacięte, o ostatecznym wyniku decydował tie-break. Nasz zespół wystąpił w składzie: Magdalena Dudek (kapitan), Weronika Przebinda, Monika Balon, Joanna Knapczyk, Monika Góra, Anna Dzida, Karolina Biernat, Magdalena Augustyn, Joanna Dziadek, Alicja Paszek, Marlena Poczkajska , Justyna Wróbel oraz p. Bożena Cwetler - trener.
Wyniki:
LO Skłodowska - LO Kozy - 2:1
LO Skłodowska - ZSTiL Cz-Dz - 2:1
ZSTiL - LO Kozy - 0:2

W turnieju chłopców, oprócz naszej reprezentacji, do rywalizacji przystąpiły zespoły z LO w Kozach i ZSTiL w Czechowicach-Dziedzicach. Pierwsze dwa mecze to gładkie porażki zespołu z Kóz (najpierw z ZSTiL, później z LO). Ostatni, bardzo zacięty i stojący na dość wysokim poziomie mecz, wygrała w tie-breaku reprezentacja "Skłodowskiej". Nasz zespół wystąpił w składzie: Mateusz Palkij (kapitan), Marcin Hałas, Maciej Paszek, Rafał Adamczyk, Błażej Surowiecki, Grzegorz Wizner, Krzysztof Kucharski, Szymon Strączek,oraz p. Z. Trebel - trener.
Wyniki:
ZSTiL Cz-Dz - LO Kozy - 2:0
LO Skłodowska - LO Kozy - 2:0
LO Skłodowska - ZSTiL - 2:1

Gratulujemy i życzymy sukcesów na zawodach rejonowych!

19 luty 2014
Enter your Future- wizyta gości z Brazylii i Australii
Od 24 lutego do 3 marca nasza szkoła będzie gościć wolontariuszy-studentów z Brazylii i Australii. Marco i Allen poprowadzą w języku angielskim zajęcia warsztatowe na temat Kreatywnej Edukacji.

Enter Your Future to trzecia edycja narodowego projektu AIESEC Polska, prowadzonego przez Grupę Inicjatywną AIESEC Bielsko-Biała przy Akademii Techniczno-Humanistycznej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ideą przedsięwzięcia jest szerzenie wiedzy na temat innych krajów, a także wynikające z tego: tolerancja i porozumienie międzykulturowe.
Konieczność wykorzystywania umiejętności językowych w połączeniu z rozrywką i aktywnymi formami zajęć umożliwia młodzieży rozwój ich zainteresowań, lepsze poznawanie świata, problemów społecznych oraz życia codziennego w innych krajach.

Podczas pobytu w Liceum praktykanci będą mieszkali u rodzin uczniów naszej szkoły. Zapraszamy na ciekawe warsztaty kulturowe prowadzone przez Marco i Allena. Szczegóły już wkrótce.

10 luty 2014
Wywiadówki
Dziś o godzinie 16.00 odbędą się wywiadówki dla wszystkich klas (za wyjątkiem klasy 3C). Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców. Rodziców uczniów klas pierwszych najpierw zapraszamy do szkolnego "klubu" na krótkie spotkanie z dyrekcją, następnie na spotkanie z wychowawcami do sal. Przydział sal można zobaczyć tutaj...

2 luty 2014
STYPENDIUM SOCJALNO-MOTYWACYJNE
Do 15 lutego 2014r. uruchamiamy procedurę ubiegania się o przyznanie stypendium socjalno-motywacyjnego fundowanego przez Radę Rodziców na drugi semestr br. szkolnego. Proszę o zapoznanie się z regulaminem i zainteresowane osoby o dopełnienie formalności (druk wniosku). Wszelkich dodatkowych informacji udziela pani pedagog.

20 styczeń 2014
Uwaga nauczyciele i uczniowie Gimnazjum
W dziale "Konkursy dla gimnazjów" w zakładce "Zadania" pojawiły się arkusze zadań z poprzednich edycji konkursu geograficznego i fizyczno-chemicznego.

20 styczeń 2014
Plan lekcji na II-gi semestr
Od poniedziałku, 03 lutego obowiązuje nowy plan lekcji

20 styczeń 2014
Drugi Przegląd Kolęd i Pastorałek
Dnia 16.01.2014r. odbył się w naszej szkole Drugi Przegląd Kolęd i Pastorałek pt: "Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi...". Został on przygotowany głównie dzięki uczniom klasy 2B. Na scenie wystąpiły: Monika Balon, Patrycja Cięcinka, Angelina Bubak, Gabriela Marek, Paulina Kupczak, Adrianna Mazur, Martyna Ślezińska, Magdalena Augustyn, Agata Rzepka, Magdalena Pardon. Dziewczynom akompaniowali na gitarach księża: Marcin Jakubiec i Marcin Moskal, którzy byli jednocześnie organizatorami Przeglądu. Przy fortepianie zasiadła p. Joanna Ślusarczyk, a na bębnach grała Joanna Sokołowska z klasy 3d. W repertuarze znalazły się piękne kolędy i pastorałki wykonywane nie tylko w języku polskim. Duże wrażenie na publiczności wywarł występ licznej grupy uczniów z klasy 1b z kolędą "Gore gwiazda Jezusowi". Piękną pieśń, śpiewaną z podziałem na głosy, zaprezentował również duet z klasy 1a w składzie Magda Góra i Ania Dudek. Publiczność zaangażowała się w śpiew, co potwierdziło potrzebę wspólnego kolędowania.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia, którego celem jest krzewienie tradycji oraz wspólne dzielenie się radością przeżywania tajemnicy Bożego Narodzenia. Wszystkim zaangażowanym jeszcze raz serdeczne "Bóg zapłać".

Organizatorzy


17 styczeń 2014
Oferta promocyjna na kurs prawa jazdy
OSK Wizner zaprasza na promocyjny kurs prawa jazdy kategorii "B" organizowany w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej - Curie w Czechowicach - Dziedzicach oraz Gimnazjum nr 1 im. ks. J. Twardowskiego. Szczegóły w załączniku.

16 styczeń 2014
Salon "Studia i Kariera z Francją"
26 lutego 2014 r., w godz. 10.00-18.00 na Uniwersytecie Wrocławskim odbędzie się trzecia edycja Salonu "Studia i Kariera z Francją" na którym m.in. będzie możliwość spotkania się z przedstawicielami francuskich szkół wyższych. Szczegóły w załączniku.

16 styczeń 2014
Zimowe Powtórki Maturalne
Uniwersytet Śląski zaprasza uczniów do wzięcia udziału w projekcie pt.: Zimowe Powtórki Maturalne
Celem projektu jest uzupełnienie i powtórzenie wraz z uczniami z województwa śląskiego, najważniejszych zagadnień, a także zwrócenie uwagi na najczęściej pojawiające się błędy w arkuszach maturalnych. Szczegóły w załączniku.

15 styczeń 2014
Przegląd Kolęd i Pastorałek
W dniu 16 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się w naszej szkole Przegląd Kolęd i Pastorałek. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania. Wstęp wolny.

Organizatorzy


14 styczeń 2014
DNI OTWARTE SZKOŁY
Serdecznie zapraszamy wszystkich Gimnazjalistów do udziału w Dniach Otwartych, które odbędą się między 17 a 21 marca 2014r. w godzinach od 9.00 do 14.00.

Proponujemy Wam wtedy:
 • spotkania z uczniami, nauczycielami, dyrekcją szkoły,
 • prezentację oferty edukacyjnej szkoły,
 • obserwowanie lekcji oraz normalnego dnia z życia szkoły,
 • zwiedzanie klas,
 • zwiedzanie szkoły z przewodnikiem.

10 styczeń 2014
Orszak Trzech Króli
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w tym roku przyłączyli się do Orszaku Trzech Króli, który dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic i okolic organizowany był w Zabrzegu. Zainteresowanie tym wydarzeniem przerosło wszelkie oczekiwania organizatorów, w gronie których byliśmy. Czytaj dalej...

23 grudnia 2013
Młodzież zaprosiła do wigilijnego stołu samotnych i bezdomnych
Boże Narodzenie to szczególny czas, który zazwyczaj spędzamy w gronie rodziny i najbliższych. Niektórzy jednak przy wigilijnym stole muszą zasiąść sami...
To właśnie dla takich osób 21 grudnia wolontariusze Szkolnego Koła PCK w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach, razem ze swoją opiekun - nauczycielką Katarzyną Ożóg-Gilowską, już po raz 11 zorganizowali spotkanie wigilijne. Ponad 100 osób zasiadło do wspólnej wieczerzy. Byli to ludzie samotni, bądź bezdomni, którzy w ten szczególny dzień nie mogli liczyć na spotkanie z najbliższymi.
Cały artykuł można przeczytać tutaj..., a zdjęcia zobaczyć w Galerii

20 grudnia 2013
Sukces Klaudii w Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK
Klaudia Kurczyk zajęła trzecie miejsce w rejonowym etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. W konkursie zmagali się uczniowie bielskich i czechowickich szkół ponadgimnazjalnych. Celem olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do ochrony i poprawy zdrowia poprzez:
 • prowadzenie edukacji dot. czynników zagrażających zdrowiu oraz sposobów ochrony zdrowia;
 • inspirowanie młodzieży do podejmowania na terenie szkoły lub poza nią różnych działań promujących zdrowy styl życia.
Klaudia bardzo dobrze poradziła sobie zarówno w części teoretycznej jak w praktycznej, polegającej na udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanemu. Gratulujemy.

Opiekun Szkolnego Koła PCK
Katarzyna Ożóg-Gilowska


20 grudnia 2013
Dzień seminaryjny w Liceum - relacja z wizyty p.Rimy Marrouch oraz Karima El-Shenawy
W naszym Liceum 13.12.2013 roku odbywał się, tradycyjnie już o tej porze, dzień seminaryjny. Wśród wielu ciekawych gości byli także wykładowcy z zagranicy: dziennikarka z Syrii- p. Rima Marrouch, która jest reporterką telewizji ARTE, pracuje również dla LA Times'a, NPR, Al-Akhbar, Gazety Wyborczej oraz Przeglądu i p. Karim El Shenawy z Egiptu- reżyser filmowy i producent pracujący dla BBC Arabic. Czytaj dalej...

13 grudnia 2013
Z Egiptu na wykład z czechowickimi uczniami
News o takim tytule został zamieszczony na stronie internetowej radia Bielsko. Całość można przeczytać tutaj.

12 grudnia 2013
Szlachetna paczka w naszym liceum
Z inicjatywy klasy 2B nasza szkoła przystąpiła do projektu SZLACHETNA PACZKA. Klasa wybrała rodzinę, którą wspomogliśmy w trudnej sytuacji. W to wielkie dzieło włączyła się cała szkoła. Zbiórka artykułów, na które zapotrzebowanie zgłosiła wybrana rodzina oraz środków finansowych potrzebnych do ich zakupu odbyła się w dniach 2-3. grudnia 2013r. Dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy dołączyli do tego dzieła. Przewodnicząca klasy 2B - Monika Balon - wraz z wolontariuszami przekazała paczkę o wartości ok 1800 PLN rodzinie. W czasie jej odpakowywania nieustannie płynęły łzy szczęścia, a radość dzieci nie znała granic. Dla organizatorów było to wzruszające i głębokie doświadczenie. Dziękujemy szczególnie klasom 3A i 3D za ogromną pomoc finansową. Trzeba podkreślić, że również ks. Marcin Moskal wraz z klasami 3A i 3C włączył się do tej akcji wspomagając kolejną rodzinę. Wszystkim zaangażowanym życzymy, aby okazane dobro wróciło do nich z jeszcze większą mocą.

12 grudnia 2013
NASZE LICEUM I WIENER CHRISTKINDLMARKT
Dnia 6 grudnia br. miał miejsce coroczny, piąty już z kolei wyjazd naszych uczniów na Targ Bożonarodzeniowy do Wiednia. Ciesząca się niezmiennie niegasnącym powodzeniem wycieczka przedmiotowa z języka niemieckiego skompletowała tradycyjnie pełny autokar, mimo że wymagała od uczestników niemałego poświęcenia w postaci pobudki na długo przed świtem, tym razem dodatkowo przy akompaniamencie porywistego wiatru. Czytaj dalej...

12 grudnia 2013
NASI NIECODZIENNI GOŚCIE
W tym roku w ramach Dnia Seminaryjnego gościmy w szkole dziennikarzy, p. Karima El Shenawy z Egiptu oraz p. Rimę Marrouch z Syrii, Laureatów Śródziemnomorskiej Nagrody Dziennikarskiej Fundacji im. Anny Lindh. Przyjazd dziennikarzy możliwy był dzięki wieloletniej współpracy liceum z Eurośródziemnomorską Fundacją im. Anny Lindh.

Pani Rima Marrouch, jest reporterką telewizji ARTE, pracuje również dla LA Times, NPR, Al-Akhbar, Gazeta Wyborcza, Przegląd. Jest stypendystką Fulbright'a. Ukończyła Dziennikarstwo i Studia Bliskowschodnie w New York University, Graduate School of Arts and Science. Ponadto, jest pracownikiem naukowym Komitetu Ochrony Dziennikarzy (Program Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej). Jest także laureatką Śródziemnomorskiej Nagrody Dziennikarskiej Fundacji im. Anny Lindh- 2012 r.

Pan Karim El Shenawy jest reżyserem filmowymi i producentem. Pracuje dla BBC Arabic. Ukończył reżyserię w Goldsmiths, University of London. Obecnie pracuje jako wykładowca w American University w Kairze. Jest laureatem nagrody za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny na Miedzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Al Jazeera, w 2008r. Jego ostatnie filmy to "Odd" oraz "Salafi".

5 grudnia 2013
Dzień Seminaryjny
W piątek, 13 grudnia odbędzie się kolejna edycja Dnia Seminaryjnego, w trakcie którego uczniowie będą mogli uczestniczyć w różnych, bardzo ciekawych wykładach prowadzonych przez zaproszonych gości. Tematykę wykładów można zobaczyć tutaj...

02 grudnia 2013
Mamy swoją reprezentantkę w Okręgowej Radzie Młodzieżowej PCK
Na zebraniu Rady Młodzieżowej PCK w Oddziale Rejonowym w Bielsku-Białej nasza uczennica Klaudia Kurczyk została przewodniczącą Rady i jednocześnie przedstawicielką na Okręgową Konferencję Ruchu Młodzieżowego PCK. Życzymy wytrwałości w dalszym krzewieniu idei czerwonokrzyskich i zapraszamy młodzież do współpracy.

Opiekun Szkolnego Koła PCK
Katarzyna Ożóg-Gilowska


27 listopada 2013
Wywiadówki
Zapraszamy wszystkich rodziców na wywiadówki, które dla wszystkich klas odbędą się w poniedziałek, 2 grudnia o godz.16.00. Tego dnia, po spotkaniu z wychowawcami, można będzie można się również spotkać z pozostałymi nauczycieliami w godzinach 16.30-17.30
Przydział sal

25 listopada 2013
SUKCESY NASZEJ DRUŻYNY W PIŁCE NOŻNEJ
W dniu 7.11.2013r. w Bielsku-Białej rozegrane zostały rejonowe zawody w piłce nożnej w ramach "Licealiady". Do zawodów trzeciego szczebla z pierwszego miejsca awansowała drużyna chłopców z naszego Liceum. Naszymi przeciwnikami bylo: II LO im. Asnyka z Bielska-B. oraz SMS ŻAPN Żywiec. Po zaciętej walce nasza drużyna w składzie: N. Talik 3b, P. Filapek 3a, K. Szwajca 1c, D. Borkowski 2a, P. Jurek 3c, R. Adamczyk 3d, M. Macura 3c, M. Londzin 3c, M. Gwóźdź 3d - trener zespołu Tomasz Mańka, zajęła II miejsce ustępując tylko drużynie z Żywca, która posiada na swoim koncie tytuł mistrza śląska.

22 listopada 2013
Szlachetna paczka w naszym liceum
Z inicjatywy klasy 2B nasza szkoła przystąpiła do projektu SZLACHETNA PACZKA (www.szlachetnapaczka.pl). Klasa wybrała rodzinę, którą chcemy wspomóc w trudnej sytuacji. Mamy nadzieję, że w to wielkie dzieło włączy się cała szkoła. Czytaj dalej...


21 listopada 2013
Reportaż z Uniwersytetu Letniego w Boulogne
"Le français par plaisir" to tytuł filmu będącego reportażem z Uniwersytetu Letniego w Boulogne - sur - Mer, w którym nasi uczniowie uczestniczą już od 6 lat. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zobaczenia filmu zrealizowanego przez pana Didier Michaut.
Zobacz film


21 listopada 2013
Lekcje z lektorem belgijskim
6 listopada gościliśmy w liceum nowego lektora Klas Frankofońskich na Śląsku. Pani Lucie Erroelen przyjechała do Polski z Brukseli, aby prowadzić zajęcia języka francuskiego na Śląsku. Pierwsze spotkania miały na celu przybliżenie uczniom Belgii oraz zachęcenie licealistów do expression orale czyli mówienia. Tego typu lekcje nigdy nie są pozbawione emocji. Dziękujemy Pani Lektorce za te pierwsze doświadczenia i mówimy "a bientôt!" / do zobaczenia wkrótce!

mgr Iwona Szendera
nauczyciel języka francuskiego

Zobacz zdjęcia w Galerii

18 listopada 2013
ŚPIEWANA LEKCJA HISTORII
Dnia 14 listopada w naszej szkole odbyła się kolejna ŚPIEWANA LEKCJA HISTORII. Grupa nauczycieli przygotowała i zaprezentowała pieśni i piosenki, które powstały w dwóch ostatnich, trudnych dla Polaków stuleciach i niejednokrotnie podtrzymywały naszych rodaków na duchu. Czytaj dalej...

18 listopada 2013
Zajęcia profilaktycze
19 listopada uczniowie klas drugich uczestniczą w zajęciach profilaktycznych z p. Dariuszem Pietrkiem. Tematyka spotkań: "Agresja w domu, szkole czy grupie rówieśniczej - co w zamian?". Zajęcia będą się odbywały w pracowni 68 zgodnie z poniższym harmonogramem:
2C - 8.00-9.40
2A - 9.50-11.30
2B - 11.45-13.25
Harmonogram zmian pracowni:
lekcja 3 - kl. 3D - do sali 41
lekcja 4 - kl. 1A - do sali 69

13 listopada 2013
Sukces naszych historyków
Nasza drużyna w składzie Jakub Wajs (klasa 3b), Maciej Węglarz (klasa 2c) i Michał Hankus (klasa 1c) zajęła pierwsze miejsce w powiatowym konkursie historycznym "Drogi do niepodległości". Wielki Finał konkursu odbył się 12 listopada 2013 roku w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

12 listopada 2013
Święto Szkoły
Dnia 7 listopada odbyło się Święto Szkoły, które corocznie obchodzimy w dniu urodzin jej patronki - Marii Skłodowskiej-Curie. Społeczność szkolna zebrała się w kościele Matki Boskiej Królowej Polski na mszy świętej odprawianej w intencji uczniów oraz pracowników szkoły. Po mszy nastąpiło przejście do Domu Kultury, gdzie zostali nagrodzeni zwycięzcy konkursów związanych z osobą Marii Skłodowskiej-Curie. Następnie obejrzeliśmy spektakl "Jak Wam się podoba" W. Szekspira, który potwierdził, że nasi uczniowie i absolwenci są niezwykle uzdolnieni nie tylko w zakresie przedmiotów ścisłych, ale także pod względem artystycznym. Na scenie mogliśmy zobaczyć ich talent, rozwijany w czechowickim Teatrze Movimento prowadzonym przez p. Barbarę Bielaczyc, która wraz z Łukaszem Stawowczykiem wyreżyserowała wspomnianą sztukę.

Zobacz zdjęcia w Galerii

7 listopada 2013
Sukcesy sportowe w piłce nożnej chłopców
W dniu 24.10.2013 r. rozegrane zostały powiatowe zawody piłki nożnej chłopców w ramach "Licealiady". Zawody rozegrano na obiekcie sportowym "ORLIK" należącym do naszego Liceum. Nasza drużyna w składzie: N. Talik 3b, P. Filapek 3a, K. Szwajca 1c, D. Borkowski 2a, P. Jurek 3c, R. Adamczyk 3d, M. Macura 3c, P. Szweda 3c, M. Londzin 3c, M. Gwóźdź 3d, pod okiem trenera p. Tomasza Mańki, po zaciętej walce zdobyła I MIEJSCE.
Najlepszym zawodnikiem naszej drużyny okazał się Paweł Jurek z kl. 3C.

Wyniki rozgrywek: LO-ZS "Silesia" (2:2), ZS "Silesia"-SMS Szczyrk (3:2), LO-SMS Szczyrk (5:1).
Gratulujemy i życzymy sukcesów na zawodach rejonowych.

31 października 2013
Sukcesy sportowe w tenisie stołowym
W dniu 23.10.2013 w Ligocie odbył się turniej tenisa stołowego Licealiada Powiatowego SZS. Dziewczęta w składzie (Klaudia Brańczyk kl. 3C, Olga Tyroń kl. 1B, Dominika Litwin kl. 1C) wywalczyły II miejsce drużynowo, zapewniając sobie awans do zawodów rejonowych. Najlepsza nasza zawodniczka Klaudia Brańczyk zdobyła II miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Srebrne medale drużynie wręczył nauczyciel WF Tomasz Mańka.
W dniu 29.10.2013 w Bielsku - B. odbyły się zawody rejonowe - rejon I B - B Licealiada Młodzieży Szkolnej. Na uwagę zasługuje wysokie IV miejsce Klaudii Brańczyk z kl. 3C 13 w klasyfikacji indywidualnej.

24 października 2013
Spotkania z ciekawą fizyką i chemią
W dniu 18.10.2013r gościliśmy w naszej szkole uczniów z Oddziału Przedszkolnego ZS nr 1 w Łodygowicach, którzy wzięli udział w zajęciach z cyklu "Spotkania z ciekawą fizyką i chemią", przygotowanych przez uczniów z klasy 3D wraz z ich opiekunami. Doświadczenia chemiczne przeprowadzali z dużą wprawą uczniowie: Marcin Kuryła, Wojciech Wyczesany i Piotr Pławecki natomiast pokazy fizyczne prezentowały z dużym zaangażowaniem: Dominika Michałczak, Klaudia Kwiatkowska i Angelika Gurbisz. Dzieci nie tylko mogły oglądnąć ciekawe eksperymenty ale w wielu z nich brały chętnie udział . Zajęcia pokazały, że tak trudne przedmioty przyrodnicze jak fizyka i chemia mogą być równie ciekawe dla młodzieży jak i dla dzieci.

Nauczyciele fizyki i chemii
mgr Ewa Szary i mgr Joanna Ślusarczyk

Zobacz zdjęcia w Galerii

21 października 2013
Dni Campus France w Polsce- Studia we Francji
Ambasada Francji w Polsce, Instytut Francuski w Polsce oraz Agencja Campus France organizują w dniach 5, 6 i 7 listopada 2013 "Dni Campus France w Polsce- Studia we Francji".
Dni Campus France adresowane są do licealistów oraz studentów zainteresowanych studiami we Francji, stypendiami rządu francuskiego, podwójnymi dyplomami francusko- polskimi oraz nauką języka francuskiego w Polsce. Czytaj dalej...


17 października 2013
VI EDYCJA UNIWERSYTETU LETNIEGO W BOULOGNE - SUR - MER WE FRANCJI
W sierpniu 2013, Martyna Janik i Ania Szczypińska (kl.3c) wyjechały na dwutygodniowe stypendium do Francji. Wyjazd naszych uczennic został w całości ufundowany przez organizatorów Uniwersytetu Letniego. Dziewczęta doskonaliły swoją znajomość języka francuskiego ćwicząc język mówiony i pisany oraz poznając literaturę i cywilizację francuską. Program Uniwersytetu Letniego jest niezwykle atrakcyjny. Zakłada:
- 20 godzin intensywnych zajęć języka francuskiego tygodniowo, w małych grupach,
- bogatą ofertę zajęć kulturalnych i rozrywkowych dającą okazję do spotkań i dyskusji w języku francuskim,
- zwiedzanie miasta i turystycznego regionu o bogatej kulturze i historii,
- wycieczki do większych miast jak Paryż, Lille czy Bruges,
- zajęcia sportowe ( żeglowanie, piesze wyprawy na klify...).
Martyna i Ania swój kurs rozpoczęły od testów językowych, decydujących o ich stopniu zaawansowania. Uniwersytet jest także Centrum Egzaminacyjnym DELF - a i DALFA - a. Na zakończenie kursu Martyna Janik przystąpiła z sukcesem do egzaminu DELF na poziomie A2. GRATULUJEMY!!!
Dziękuję wszystkim instytucjom francuskim i polskim za tę prestiżową dla naszego liceum formę współpracy francusko - polskiej.

Iwona Szendera
nauczyciel języka francuskiego


Więcej informacji...

15 października 2013
ŚWIĘTO SZKOŁY
W związku z obchodami Święta Szkoły, które odbędzie się 7-go listopada, zapraszamy do udziału w konkursach: graficznym, biograficznym i na prezentację o Marii Skłodowskiej-Curie. Więcej informacji o konkursach znajdziecie w załączniku.

14 październik 2013
I MIEJSCE W MIEJSKICH ZAWODACH PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW
W dniu 11.10.2013 r. rozegrane zostały miejskie zawody piłki nożnej chłopców w ramach "Licealiady" na obiekcie "ORLIK" należącym do LO Skłodowska. Nasza męska drużyna wywalczyła w pięknym stylu I MIEJSCE. Skład drużyny to: (N. Talik 3b, P. Filapek 3a, K. Szwajca 1c, D. Borkowski 2a, P. Jurek 3c, R. Adamczyk 3d, M. Macura 3c, P. Szweda 3c, M. Londzin 3c, M. Gwóźdź 3d, trener zespołu Tomasz Mańka). Wyniki meczów: LO-ZSTiL (10:5), LO-ZS Silesia (8:1), ZSTiL-ZS Silesia (3:10). Gratulujemy i życzymy sukcesów na zawodach powiatowych.

11 październik 2013
Instrukcje do dziennika elektronicznego
W dziale Uczniowie pojawiła sie nowa zakładka przeznaczona dla nauczycieli, rodziców i uczniów korzystających z dziennika elektronicznego. W dziale tym znajdują się instrukcje obsługi, które pomogą Wam poznać możliwości tego systemu oraz w rozwiązywaniu bieżących problemów.

3 październik 2013
Wycieczka do Brukseli nagrodą za pierwsze miejsce w Olimpiadzie Wiedzy o MPH
Tomasz Przybyła - laureat Olimpiady Wiedzy o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym Konfliktów Zbrojnych PCK na zaproszenie poseł Małgorzaty Handzlik od 16 do 20 września uczestniczył w wyjeździe studyjnym do Brukseli. W programie wycieczki było między innym zwiedzanie: Luksemburga, Brukseli i Burgii. Tomasz miał okazję poznać specyfikę pracy Parlamentu Europejskiego - największej wielonarodowej instytucji, tworzącej akty prawne dla wszystkich państw UE. Wizyta zakończyła się spotkaniem i kolacją z panią poseł. Wycieczka była bardzo wartościowym doświadczeniem ze względu na możliwość zobaczenia serca Europy i poznania nowych ciekawych ludzi. Była ona wspaniałą nagrodą za trud nauki do konkursu- podsumowuje laureat konkursu.

Opiekun Szkolnego Koła PCK i laureata
Katarzyna Ożóg-Gilowska


24 września 2013
Deklaracje maturalne
Nadszedł czas składania przez trzecioklasistów deklaracji maturalnych. W załączonym pliku znajdziecie potrzebne informacje.

19 września 2013
STYPENDIUM SOCJALNO-MOTYWACYJNE
Do 11.10.2013r. uruchamiamy procedurę ubiegania się o stypendium socjalno-motywacyjne fundowane przez Radę Rodziców. Proszę o zapoznanie się z regulaminem i zainteresowanych o pobranie druku wniosku. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Pani Pedagog.

16 września 2013
Standaryzacja arkuszy egzaminachjnych
Jutro (we wtorek) uczniowie klas 1a i 1c wezmą udział w pracach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej przygotowującej arkusze egzaminacyjne z WOS-u na maturę. Uczniów wymienionych wyżej klas prosimy o zabranie do szkoły piszących na czarno piór i długopisów (jak na egzamin gimnazjalny)

8 września 2013
TALENT DOCENIONY PRZEZ BORUSSIĘ DORTMUND
Bieżący rok szkolny rozpoczął sie miłym akcentem dla uczniów jednej z grup klasy 3D. Dokładnie 2-go września dotarła do Czechowic-Dziedzic przesyłka prosto z Dortmundu. Była ona odpowiedzią na list grupy z dołączoną płytą, na której znajdowało się nagranie zarejestrowane w trakcie zajęć języka niemieckiego. W ramach lekcji realioznawczych z przedmiotu uczniowie wykonali z myślą wysłania do Westfalii jedną z piosenek na temat klubu Borussia. W piśmie z Niemiec, wystosowanym przez dział odpowiedzialny za kontakty z prasą i promocję pojawiły się m.in. słowa uznania, podziękowania za "trzymanie kciuków" podczas ostatniej edycji piłkarskiej Ligi Mistrzów oraz życzenia wszystkiego najlepszego w nadchodzącej przyszłości, w tym powodzenia na egzaminie maturalnym. Do listu dołączonych zostało 25 kart z portretami i autografami wszystkich zawodników oraz trenera kadry na sezon 2013/2014, zawierających interesujące informacje na temat każdej z osób, a także klubowy szalik z finału Champions League, który odbył się 25-go maja bieżącego roku na stadionie Wembley. Uczniom gratulujemy, życząc zarówno kolejnych sukcesów edukacyjnych z języka niemieckiego, jak również sportowych :)

Nauczyciel języka niemieckiego
Andrzej Szybiak


5 września 2013
STYPENDIUM SOCJALNE na rok szkolny 2013/2014 (UM)
Do 16 września 2013r. w Urzędzie Miasta w Czechowicach- Dziedzicach można składać wnioski o pomoc materialną o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego oraz zasiłku szkolnego. Pomoc ta jest udzielana rodzinom, których dochód netto/m-c nie przekracza 456 zł. Wnioski można pobrać w pokoju nr 105 UM w godz. urzędowania a dodatkowe informacje są dostępne na stronie Urzędu.

28 sierpnia 2013
Tematy matury ustnej z języka polskiego
Na stronie języka polskiego są do pobrania tematy na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego na rok 2014

23 sierpnia 2013
Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego
Na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 zapraszamy wszystkie klasy w poniedziałek, 2 IX o godz. 9.00 do MDK-u (kino Świt).

23 sierpnia 2013
Uwaga pierwszoklasiści
Zgodnie z wieloletnią tradycją pierwszoklasiści jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego wykonują drobne prace porządkowe wokół szkoły. Zapraszamy więc wszystkich nowych uczniów szkoły na spotkanie, w trakcie którego będziecie się również mogli wzajemnie poznać i spotkać nowego wychowawcę. Zapraszamy wszystkie klasy 30 VIII w godzinach:
klasa 1a - godz. 8.00
klasa 1b godz. 10.00
klasa 1c - godz. 12.00
Obecność obowiązkowa.
Wszyscy pierwszoklasiści, którzy deklarowali naukę j. angielskiego na poziomie rozszerzonym w dniu rozpoczęcia roku szkolnego (czyli 2 IX) po spotkaniu z wychowawcami będą pisać test, który pozwoli dostosować poziom nauczania tegoż języka do stopnia zaawansowania. Wszystkich uczniów, którzy zadeklarowali naukę na poziomie podstawowym, a którzy biorą pod uwagę możliwość zmiany deklaracji zachęcamy również do napisania tego testu

12 sierpnia 2013
Nabór na wolne stanowisko pracy starszego inspektora ds. BHP
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach ul. Konopnickiej 9, 43-502 Czechowice-Dziedzice
ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy
starszego inspektora DS. BHP w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach i innych oświatowych jednostkach organizacyjnych prowadzonych przez Powiat Bielski.
Więcej informacji można znaleźć tutaj (konkurs.doc)

12 sierpnia 2013
DOFINANSOWANIE ZAKUPU PODRĘCZNIKÓW WYPRAWKA SZKOLNA 2013/2014
Uwaga!!! Istnieje możliwość dofinansowania zakupu podręczników szkolnych dla uczniów niepełnosprawnych i uczniów klas 2. Szczegółowe informacje znajdziecie z załącznikach.

Wyprawka szkona 2013
Wniosek 1 - tylko uczniowie klas 2
Wniosek 2 - tylko uczniowie niepełnosprawni

Danuta Wojnar
Pedagog


2 sierpnia 2013
Egzaminy poprawkowe i maturalne
Poprawkowy egzamin maturalny (dla osób, które nie zdały jednego egzaminu) odbędzie się 27 sierpnia pisemne o godz. 9.00, a ustne o godz. 9.30 Dokładny harmonogram dla zdających część ustną (z rospisanymi godzinami wejścia) zostanie wywieszony w szkole w II-giej połowie sierpnia.
Egzaminy poprawkowe odbędą się 26 i 27 sierpnia o godz.8.00:
26 VIII - j.angielski i j. niemiecki
27 VIII - matematyka

21 czerwca 2013
Akcja charytatywna
Marzena choruje na nowotwór złośliwy układu limfatycznego. Potrzeba 200 000 tys zł na nierefundowany lek adcetris. Wspólnie uzbieraliśmy już 102 000 tys zł., teraz organizujemy koncerty w Bielsku-Białej pod nazwą "ROZWÓD z rakiem Marzeny ERM". 8 lokali, 16 zespołów łącznie ponad 100 zaangażowanych osób i wciąż liczba wolontariuszy rośnie. Główni koordynatorzy to Justyna Kąkol i Mateusz Morawiec. Naszym patronem medialnym jest RMF-FM. Bliższych informacji udziela:
Anna Freindorf UŚ Katowice filia w Cieszynie
mail: afreindorf@wp.pl
FB: Anna Freindorf Kurczak

Fanpage akcji: www.facebook.com/events/135683823301093/?ref=ts&fref=ts

20 czerwca 2013
Świadectwa maturalne
Uwaga tegoroczni maturzyści! Odbiór świadect maturalnych- 28 czerwca od godz. 13.00. Wszystkim maturzystom, którzy nie będą mogli osobiście w czerwcu br. odebrać świadectw maturalnych wydawanych przez OKE przypominamy, że w/w świadectwa będą wydawane osobom upoważnionym przez maturzystów tylko po okazaniu stosownego druku upoważnienia, który można pobrać tutaj (upoważnienie.doc) lub w sekretariacie. Wypełnione czytelnie upoważnienie (z wpisanymi danymi osoby odbierającej) należy wcześniej przedłożyć w sekretariacie do opieczętowania !

19 czerwca 2013
Nowa strona internetowa
Zapraszamy do odwiedzenia naszej nowej strony internetowej pod adresem (tymczasowym)http://zgtrouble.wix.com/losklodowska. Przez najbliższe miesiące "stara" i "nowa" strona będą funkcjonowały równolegle. Po zakończeniu okresu testowego będzie dostępny jeden oficjalny serwis Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach. Wszelkie uwagi dotyczące "nowej odsłony" prosimy przesyłać na adres: zgtrouble@gmail.com.

Zbigniew TrebelProjekt nowego logo szkoły

18 czerwca 2013
LO w Finale Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy
14 i 15 czerwca uczennice: Dominika Gazda, Sylwia Podsadecka, Karolina Grzybek, Klaudia Kurczyk i Paulina Chromik reprezentowały nasze liceum i województwo śląskie w finale XXI Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy w Warszawie. Jest to jedyne wydarzenie o takiej tematyce i skali skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W mistrzostwach wzięło udział 80 uczestników, zwycięzców z 16 województw. Młode specjalistki od niesienia pierwszej pomocy musiały sprawnie i skutecznie reagować na zaskakujące okoliczności napotykane na 8 stacjach z symulacjami wypadków: upadek z wysokości, pogryzienie przez psa, wypadek rowerowy. Jedna ze stacji obejmowała zabieg podstawowego podtrzymania życia - sztuczne oddychanie i masaż serca. Uczennice zmierzyły się ze stresem i trudnymi wyzwaniami. Udowodniły, że o ich udziale w finale zdecydowały solidna wiedza oraz umiejętności. Nasze zawodniczki zajęły wysokie 7 miejsce, dystansując 9 drużyn z innych województw. Poziom mistrzostw był wyrównany, gdyż różnica w klasyfikacji poszczególnych drużyn wynosiła często 1 punkt. Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły na szczeblu centralnym.

Opiekun drużyny
Katarzyna Ożóg-Gilowska

Zobacz zdjęcia w Galerii

18 czerwca 2013
KONKURS "JA TO KRĘCĘ"!
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie "Ja to kręcę" na krótki film prezentujący obszar LGD (gminy: Jaworze, Jasienica, sołectwa Czechowic-Dziedzic, Bestwina, Wilamowice, Kozy, Porąbka, Wilkowice). Pokaż w trzy minuty niezwykłość miejsca, w którym żyjesz. Wybierz i nakręć to, co stanowi o jego atrakcyjności: zabytki, wydarzenia, ludzie, elementy tradycji, itd. Forma i konwencja filmu jest dowolna, nie ma też ograniczeń wiekowych ani zawodowych. Ważne, by film dotyczył obszaru LGD - całości lub jego części.

Regulamin Formularz zgłoszeniowy

13 czerwca 2013
Udział Liceum w XIV Beskidzkim Festiwalu Nauki i Sztuki
W sobotę 25 maja 2013r. bielski Rynek starego miasta stał się centrum pokazów i eksperymentów podczas Pikniku Naukowego odbywającego się w ramach XIV Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanego przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w dniach 23-25.05.2013r. W Festiwalu już po raz trzeci brało udział Liceum Ogółnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie z Czechowic-Dziedzic. W dużym namiocie uczniowie kl.2d pod hasłem "Spotkania z ciekawą fizyką i chemią" wykonywali najbardziej atrakcyjne doświadczenia chemiczne i pokazy fizyczne cieszące się jak zwykle ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Zachwyt dzieci i zainteresowanie dorosłych inspirował do działania i pobudzał kreatywność: Dominiki Michałczak, Klaudii i Karoliny Węgrzyn, Wojtka Wyczesanego, Piotra Pławeckiego i Marcina Kuryły. Pokazy nadzorowali nauczyciele w osobach: Piotra Światłocha, Joanny Ślusarczyk i Ewy Szary.

W ramach Festiwalu w czwartek 23 maja 2013r. w szkole odbył się ciekawy jak zwykle wykład dr. Jarosława Tomasiewicza "Triady, yakuza, mafia-przestępczość zorganizowana".
Zobacz zdjęcia w Galerii

11 czerwca 2013
Stowarzyszenie Przyjaciół LO "Nasze Liceum"
Środowisko osób identyfikujących się na przestrzeni lat z Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach podjęło działania prowadzące do zorganizowania Stowarzyszenia Przyjaciół LO „Nasze Liceum”.
W poniedziałek 10 czerwca odbyło się spotkanie grupy inicjatywnej poświęcone tej sprawie.
Postanowiono, że spotkanie założycielskie odbędzie się 25 czerwca 2013r. o godzinie 18-tej w siedzibie szkoły przy ulicy Konopnickiej 9 w Czechowicach-Dziedzicach.
Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych.
Szczegółowe informacje oraz projekt statutu stowarzyszenia znajdują się tutaj.

4 czerwca 2013
Spotkania z ciekawą fizyką i chemią
W dniu 24 maja 2013 w naszym Liceum gościliśmy grupę Przedszkolaków z Gimnazjum Katolickiego w Czechowicach-Dziedzicach. Dzieci wzięły udział w zajęciach z cyklu "Spotkania z ciekawą fizyką i chemią" , które przygotowała i sprawnie przeprowadziła grupa uczniów z klasy 2D. W ramach zajęć przedszkolaki z dużym zaangażowaniem oglądnęły oraz samodzielnie mogły przeprowadzić niektóre ćwiczenia m.in. z kulą plazmową, cieczą nienewtonowską, polem elektrycznym , chromatografią. Obserwowały zmiany barwy substancji, płonący magnez, chemiczną lokomotywę czy ziejące ogniem Węże Faraona. Zajęcia dzieciom podobały się i wszystkie obiecały, że kiedyś wybiorą naukę w naszym LO. Trzymamy za słowo.

Nauczyciele: fizyki mgr Ewa Szary i chemii mgr Joanna Ślusarczyk


Zobacz zdjęcia w Galerii

16 maja 2013
WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU CHEMICZNEGO "ALCHEMIK"
Uczeń klasy 1A - Michał Ściskała - został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym "Alchemik" zorganizowanym w Grodzisku Mazowieckim, otrzymując bardzo dobry wynik - 25 na 30 punktów. Michał razem z Pawłem Ryńskim z klasy 1B reprezentowali naszą szkołę również na XI Regionalnym Konkursie "Chemia wokół nas", zorganizowanym przez Bielską Szkołę Przemysłową w Bielsku-Białej. W ramach tego konkursu uczniowie bardzo dobrze radzili sobie zarówno z zadaniami testowymi jak i laboratoryjnymi. Życzymy dalszego zapału do nauki i dalszych sukcesów.

Joanna Ślusarczyk


14 maja 2013
Mistrzostwo okręgu śląskiego dla naszej szkoły!
Nasza szkoła została mistrzem okręgu śląskiego na Zawodach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża, które odbyły się 11 maja w Świętochłowicach. Tym samym zdobyła awans do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się w dniach 14-15 czerwca w Warszawie. Naszą szkołę reprezentowały: Dominika Gazda, Sylwia Podsadecka, Karolina Grzybek, Paulina Chromik i Klaudia Kurczyk.
Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki.

Opiekun drużyny Szkolnego Koła PCK
Katarzyna Ożóg-Gilowska

Zobacz zdjęcia w Galerii

9 maja 2013
SUKCES NASZEJ UCZENNICY W KONKURSIE RECYTATORSKIM Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
30.04.2013r. odbyła się w Pszczynie kolejna edycja konkursu recytatorskiego z języka niemieckiego, tym razem pt. "Deutsche Balladen". Doskonale zaprezentowała się w nim uczennica klasy 2D - Anna Sawko, zajmując drugie miejsce. Ania przedstawiła swoją interpretację słynnej ballady Johanna Wolfganga Goethego pt. "Erlkönig". Laureatce gratulujemy, życząc dalszych sukcesów.

Andrzej Szybiak
nauczyciel j. niemieckiego


7 maja 2013
UWAGA Drugoklasiści!!!
Znów otrzymaliśmy zaproszenie dla dwóch uczniów naszego liceum, uczących się języka francuskiego, do wzięcia udziału w Letnim Uniwersytecie w Boulogne-sur-Mer, we Francji, w miesiącu sierpniu 2013. Dwutygodniowy pobyt uczniów ufunduje w całości Le Conseil Général regionu Pas-de-Calais. To już szósty raz prymusi z języka francuskiego pojadą do Francji reprezentować nasze liceum, miasto i kraj. Więcej informacji znajdziesz na stronie przedmiotowej z języka francuskiego.

Iwona Szendera
nauczyciel języka francuskiego


7 maja 2013
FRANKOFONIA 2013 w Czechowicach - Dziedzicach
20 marca to Międzynarodowy Dzień Frankofonii. W tym dniu frankofonii i miłośnicy języka francuskiego na całym świecie rozpoczynają wiosenne świętowanie. Czytaj dalej...

30 kwietnia 2013
Kolejny sukces naszych młodych ratowników
27 kwietnia uczennice: Dominika Gazda, Sylwia Podsadecka, Karolina Grzybek, Paulina Chromik i Klaudia Kurczyk, pod opieką pani Katarzyny Ożóg-Gilowskiej, już po raz kolejny zajęły I miejsce w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża na szczeblu rejonowym. Nasze liceum zdystansowało w zawodach 13 szkół z Bielska-Białej i Powiatu Bielskiego. Po raz kolejny puchar przechodni zostaje w naszej szkole. Dalszy etap - zawody okręgowe odbędą się 11 maja w Świętochłowicach. Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki.
Foto 1 Foto 2

25 kwietnia 2013
Nowy podział godzin
Od poniedziałku, 29 kwietnia obowiązuje nowy plan lekcji. Jest on opublikowany w zakładce Plan Lekcji

22 kwietnia 2013
Sukces naszej szkoły
Drużyna w składzie: Dominika Gazda, Sylwia Podsadecka, Karolina Grzybek, Paulina Chromik, Klaudia Kurczyk zajęła I miejsce w XVI Zawodach Drużyn Młodzieżowych w Udzielaniu Pierwszej Pomocy pod patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic w kategorii szkół średnich. Karolina Grzybek zdobyła również puchar za najlepszą resuscytację. Szkolnym opiekunem drużyny jest Katarzyna Ożóg-Gilowska.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w zawodach wyższego szczebla.
Zobacz zdjęcia w Galerii

22 kwietnia 2013
XII Międzynarodowa Olimpiada Języka Angielskiego
Uczeń klasy 2A Wojciech Antosiak zajął wysokie 11 miejsce w XII Międzynarodowej Olimpiadzie Języka Angielskiego. W finale wzięło udział 35 uczniów. Wojtek odpowiadał na pytania z zakresu literatury amerykańskiej i wykazał się ogromną wiedzą i znajomością tematu. Wojtkowi gratulujemy i życzymy sukcesu w przyszłym roku.

22 kwietnia 2013
Wieczorek pt. "Polska Wiosna"
18 kwietnia 2013 roku w naszym LO odbył się wieczorek zatytułowany POLSKA WIOSNA, który zorganizowali uczniowie klas 1B, 2A, 2C oraz 3E. Młodzież spojrzała na wiosnę z kilku różnych, często skrajnych punktów widzenia, uwzględniając to, co pisali o niej polscy poeci, ale i to , co w czasie tej pory roku wydarzyło się w naszej historii. Wspomniano więc moment śmierci Jana Pawła II, zbrodnię katyńską oraz katastrofę pod Smoleńskiem. Warto podkreślić fakt, że na wieczorek przybyła ogromna ilość widzów. Byli pracownicy szkoły, nauczyciele LO i z innych szkół, uczniowie, ale i rodzice uczniów, przyjaciele oraz przedstawiciele samorządu.

Za tę obecność wszystkim DZIĘKUJEMY

Organizatorzy


Zobacz zdjęcia w Galerii

22 kwietnia 2013
Sukces naszych uczniów na zawodach pływackich
W dniu 19.04.2013 nasi uczniowie zdobyli w zawodach pływackich w Kozach na "Licealiadzie Powiatowego SZS" II miejsce drużynowo w kategorii chłopcy i III miejsce drużynowo w kategorii dziewcząt. Na wynik drużynowy zapracowali sukcesem indywidualnym: Piotr Dzida kl. 3A - III m-ce 50m st. grzbietowym, Marcin Puczka kl. 3E - II m-ce 50m stylem klasycznym. Sebastian Ściskała z kl. 2D - III m-ce 50m st. dowolnym, Piotr Pławecki kl. 2D - II m-ce 100 m st. klasycznym, Jurek Kisza kl. 3E - III m-ce 100m st. dowolnym. Wśród dziewcząt w st. klasycznym na 100 m Karolina Grzybek kl. 3E zdobyła I m-ce, natomiast Dominika Michałczak z kl. 2D - III m-ce 100m st. dowolnym.
Dyplomy wręczył opiekun reprezentacji pływaków Tomasz Mańka.

Gratulujemy!!!


20 kwietnia 2013
Wyjazd maturzystów do Częstochowy
Wyjazd maturzystów na Pielgrzymkę do Częstochowy odbędzie się w czwartek o godz. 7.30. Zbiórka przed szkołą o 7.20.

Ks. Marcin Jakubiec


15 kwietnia 2013
Sukces Oli Koszuty
Uczennica klasy 1b Ola Koszuta otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym biblijnym konkursie plastycznym p.t.: „Biblia w oczach dzieci i młodzieży”, zorganizowanym przez Oddział Katechetyczny Diecezji Żylińskiej na Słowacji i Komnatę Małego Księcia Stowarzyszenia Forum Edukacyjnego w Bielsku-Białej. W konkursie wzięło udział około 250 uczestników ze szkół Diecezji Bielsko-Żywieckiej i oddziałów edukacyjnych na Słowacji.
Gratulujemy Oli i życzymy kolejnych sukcesów!

Ks. Marcin Jakubiec


9 kwietnia 2013
DNI OTWARTE-PODSUMOWANIE
W dniach 18-22.03.2013 r. odbyły się w naszej szkole "Dni Otwarte" dla wszystkich uczniów gimnazjów zainteresowanych nauką w naszym Liceum. Głównym celem było pokazanie młodszym kolegom, jak funkcjonuje nasza szkoła na co dzień, jak wyglądają lekcje. Gimnazjaliści mieli także możliwość bliższego poznania naszych uczniów i nauczycieli. Wzięli udział we "Wiośnie Talentów" oraz w zajęciach warsztatowych z języka polskiego, biologii, fizyki i chemii. Odwiedzili nas nie tylko czechowiccy uczniowie, ale również młodzież z Ligoty, Zabrzega, Bestwinki, Bestwiny oraz Goczałkowic. Łącznie nasze Liceum odwiedziło 212 gimnazjalistów, a niektórzy pojawili się dwukrotnie biorąc, udział w warsztatach.

Karolina Węgrzyn


8 kwietnia 2013
Wywiadówki
Dziś odbywają się wywiadówki wszystkich klas. Zapraszamy rodziców na godzinę 16.00, później (do godz. 17.30) wszyscy nauczyciele będą do dyzpozycji rodziców. Przydział sal lekcyjnych, w których odbywają sie zebrania, można zobaczyć tutaj...

26 marca 2013
Konkursy dla gimnazjalistów
Serdecznie zapraszamy Państwa wychowanków, którzy chcą wiedzieć, myślą, interesują się otaczającą rzeczywistością i lubią rywalizować, do udziału w kolejnej edycji konkursów wiedzy organizowanych pod patronatem Starosty Bielskiego i Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej. Odbędą się one w budynku Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Konopnickiej 9 w następujących terminach:

 1. Konkurs z języka angielskiego - 06.03.2013 godz. 9.00
 2. Konkurs Matematyczny - 06.05.2013 r. godz. 8.30
 3. Konkurs Polonistyczny - 06.05.2013 r. godz. 11.00
 4. Konkurs Historyczny - 15.05.2013 r. godz. 8.30
 5. Konkurs Wiedzy o społeczeństwie - 15.05.2013 r. godz. 9.45
 6. Konkurs Fizyczno- Chemiczny - 15.05.2013 r. godz. 11.00
 7. Konkurs Biologiczny - 16.05.2013 r. godz. 8.30
 8. Konkurs Geograficzny - 16.05.2013 r. godz. 11.00

Zgłoszenia uczniów pragnących wziąć udział w konkursie należy przesłać listownie lub faksem do dnia 27 lutego 2013 roku (Konkurs z języka angielskiego), do 26 kwietnia 2013 roku (pozostałe konkursy) na odpowiednich kartach uczestnictwa w konkursie na adres:
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. Konopnickiej 9
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel/fax (32) 215 35 77

Wyniki zostaną ogłoszone do 15.06.2013 roku i będą opublikowane na stronie internetowej Liceum www.loczedze.kvs.pl. Szczegółowe informacje o konkursach znajdują się w regulaminie i na stronie internetowej szkoły.

ZAPRASZAMY!


18 marca 2013
DNI OTWARTE SZKOŁY
W dniach od 18 do 22 marca 2013r. w godzinach od 9.00 do 14.00 w naszej szkole będą trwały dni otwarte. Podczas tych dni przewidujemy:
 • spotkania z uczniami, nauczycielami, dyrekcją szkoły
 • prezentację oferty edukacyjnej szkoły
 • obserwowanie lekcji oraz normalnego dnia z życia szkoły
 • zwiedzanie klasopracowni
 • zwiedzanie szkoły z przewodnikiem


18 marca 2013
Sukces Wojtka Antosiaka
Uczeń klasy 2A Wojciech Antosiak zakwalifikował się do finału XII Międzynarodowej Olimpiady Języka Angielskiego. W drugim etapie olimpiady wzięło udział ponad 200 uczniów z województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego oraz z Czech i Słowacji. Wojciech Antosiak zajął w tym etapie wysokie 6. miejsce. Finał odbędzie się 13 kwietnia i uczeń będzie odpowiadał na pytania z zakresu literatury amerykańskiej. Wojtkowi gratulujemy i życzymy sukcesu w finale.

13 marca 2013
Zbieramy makulaturę!
Uwaga! Zbieramy makulaturę! Szczegóły na plakacie.

11 marca 2013
Nasze siatkarki mistrzyniami Powiatu Bielskiego w piłce siatkowej dziewcząt
W dniu 27 lutego 2013r. reprezentacja naszej szkoły w piłce siatkowej dziewcząt uczestniczyła w zawodach powiatowych, które w tym roku rozegrane zostały w LO w Kozach. Przeciwniczkami naszej drużyny były siatkarki ZSTiL z Cz-Dz. oraz siatkarki LO z Kóz. Pierwszy mecz nasz zespół wygrał bez trudu 2:0 z zespołem ZSTiL. W drugim meczu z zespołem siatkarek z Kóz nasze dziewczyny po pierwszym przegranym secie zmobilizowały sie i cały mecz wygrały 2:1zapewniając sobie udział w zawodach rejonowych, które zostaną rozegrane 13 marca w ZS Silesia.
Na zdjęciu stoją: Magda Dudek (rozg.), Monika Góra, Karolina Biernat, Paulina Faruga, Magda Augustyn, Joanna Knapczyk, Weronika Przebinda, Monika Balon.
opiekun zespołu: Bożena Cwetler

8 marca 2013
TURNIEJ FUTSAL Z OKAZJI DNIA KOBIET!
W dniu 8.03.2013 z okazji Dnia Kobiet rozegrana została VII edycja Turnieju Piłki Nożnej Halowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora MOSiR Czechowic - Dziedzic. Rozgrywki miały miejsce na hali Zespołu Szkół Silesia w Czechowicach - Dz. W turnieju brały udział szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne naszego miasta. Nasza kobieca drużyna prowadzona przez nauczyciela wf T. Mańkę wywalczyła III miejsce sięgając po brązowy puchar. Skład naszej brązowej drużyny: W. Przebinda kl. 2a, M. Dudek kl. 2a, P. Kluka kl. 2b, A. Polak kl. 2c, M. Hernas kl. 2c. Najlepszą zawodniczką turnieju została uczennica naszej szkoły Weronika Przebinda z kl. 2a.

Gratulacje!.


8 marca 2013
Relacja z Konkursu Wiedzy o Języku i Kulturze Zjednoczonego Królestwa i Republiki Irlandii 2013
6 marca 2013 roku w czechowickim Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie odbyła się 12 edycja Konkursu Wiedzy o Języku i Kulturze Zjednoczonego Królestwa i Republiki Irlandii. Zgodnie z tradycją patronem był Starosta Bielski i Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach. Czytaj dalej...

25 lutego 2013
Kolejny sukces naszych sportowców
Po koszykarkach siatkarska reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach zdobyła tytuł Mistrza Powiatu Bielskiego pokonując pewnie drużyny Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach (2:0) oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Buczkowicach (2:0). 14 marca w hali BKS odbędzie się turniej rejonowy, w którym przyjdzie się zmierzyć z mistrzami Bielska-Białej i Powiatu Żywieckiego.
Na zdjęciu:
Maciej Paszek (atakujący), Mateusz Palkij (przyjmujący), Adrian Żebrowski (środkowy), Marcin Hałas (środkowy); Jerzy Kisza (wystawiający/kapitan), Rafał Adamczyk (libero), Marcin Adamczyk (przyjmujący), Marcin Puczka (atakujący). Po drugiej stronie obiektywu: Zbigniew Trebel (opiekun reprezentacji).

25 lutego 2013
Sukcesy naszych humanistów
Uczniowie naszej szkoły bardzo dobrze zaprezentowali się w III Podbeskidzkim Konkursie Historycznym "Solidarni Nasz Jest Ten Dzień". Tomasz Przybyła zajął czwarte miejsce, Maciej Węglarz był ósmy, a Andrzej Perlik 10 w stawce 54 uczestników. Zarówno indywidualnie, jak i drużynowo nasi reprezentanci okazali się lepsi od uczniów bielskich liceów (LO im. Kopernika, V LO).
W II etapie Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie Anna Szczypińska zajęła 9 miejsce, a Tomasz Przybyła był 10 w województwie śląskim. W rywalizacji uczestniczyło (I i II etap) prawie 500 uczniów z naszego regionu.

25 lutego 2013
Olimpiada Biologiczna 2012/2013 - podsumowanie
W tym roku do eliminacji wojewódzkich (II stopień olimpiady) przeszły prace Carli Wąs i Szymona Pietrzyka. Tematy prac badawczych: „Wpływ etylenu na tempo dojrzewania owoców”- autorka- Carla Wąs oraz „Wewnątrzgatunkowa zmienność wielkości kształtu blaszki liściowej wiązu pospolitego (Ulmus campestris) - autor- Szymon Pietrzyk.
Praca Szymona Pietrzyka znalazła się wśród 14 najlepszych prac wybranych z 331 i wzięła udział w tzw. sesji posterowej olimpiady.
Prace naszych olimpijczyków będzie można zobaczyć wywieszone przed pracownią biologiczną.

Małgorzata Buczek


24 stycznia 2013
Wywiadówki
W poniedziałek, 28 stycznia o godz. 16.00 odbędą się wywiadówki na zakończenie pierwszego semestru. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców. Rodziców uczniów z klas pierwszych przed spotkaniem z wychowawcami zapraszamy do szkolnego klubu na krótkie spotkanie informacyjne z dyrekcją.
Wywiadówka dla rodziców klasy 2a odbędzie sie w późniejszym terminie, z powodu choroby wychowawcy.
Tutaj można zobaczyć przydział sal

24 stycznia 2013
STYPENDIUM SOCJALNO-MOTYWACYJNE
Do końca lutego 2013r. uruchamiamy procedurę ubiegania się o przyznanie stypendium socjalno-motywacyjnego fundowanego przez Radę Rodziców na drugi semestr br. szkolnego. Proszę o zapoznanie się z regulaminem i zainteresowane osoby o dopełnienie formalności (druk wniosku). Wszelkich dodatkowych informacji udziela pani pedagog.

22 stycznia 2013
Pierwszy Przegląd Kolęd i Pastorałek - sprawozdanie
Dnia 17.01.2013r. odbył się w naszej szkole Pierwszy Przegląd Kolęd i Pastorałek pt: "Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi...". Został on przygotowany głównie dzięki uczniom klasy 3E. Na scenie wystąpiły: Monika Bartoszek, Vivian Budzińska, Ola Fajferek, Agnieszka Fołta, Beata Jonkisz, Basia Kluba, Angelika Kobiela, Dagmara Królicka, Marzena Matura, Sylwia Podsadecka, Zuzia Skrzypek, Kasia Szłapa, Magda Walaszczyk i Carla Wąs. Czytaj dalej...

15 stycznia 2013
Uwaga trzecioklasiści
Uniwersytet Śląski Maturzystów serdecznie zaprasza uczniów klas trzecich do wzięcia udziału w innowacyjnym projekcie "Ułóż własne warsztaty i ... zostań studentem". W ramach projektu każdy uczeń będzie mógł uczestniczyć w warsztatach maturalnych z 10 przedmiotów. Warsztaty odbędą się w centrum Katowic, w dni powszednie lub w weekendy. Zapisy do 25 stycznia! Dokładny plan znajdziecie w załączniku.

09 stycznia 2013
Przegląd Kolęd i Pastorałek
W dniu 17 stycznia o godz. 18.30 odbędzie się w naszej szkole Pierwszy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania. Wstęp wolny.

Uczniowie klasy 3E.


08 stycznia 2013
Podziękowania
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji pomocy zwierzętom ze schroniska. Dzięki Wam przekazujemy 80kg karmy i kilka innych potrzebnych rzeczy. Jeszcze raz dziękujemy.

Organizatorzy.


03 stycznia 2013
W poniedziałek lekcje skrócone
W związku ze szkoleniem nauczycieli dotyczącym wprowadzeniu w naszej szkole dziennika elektronicznego lekcje w dniu 7 stycznia (poniedziałek) trwać będą 30 minut. Tutaj można zobaczyć czas twania poszczególnych lekcji...

24 grudnia 2012
Młodzież pochyla się nad potrzebującymi
22 grudnia w naszej szkole licealiści działający w Kole Polskiego Czerwonego Krzyża po raz dziesiąty przygotowali wraz ze swoją opiekun panią Katarzyną Ożóg-Gilowską wigilię dla osób samotnych, bezdomnych i potrzebujących. Czytaj dalej...

22 grudnia 2012
Dzień Seminaryjny
Kolejna edycja Dnia Seminaryjnego w liceum już za nami. W tym dniu szkołę odwiedziło wielu gości. Uczniowie mogli uczestniczyli w siedemnastu różnych spotkaniach. Zajęcia dotyczyły między innymi: kultury świata islamu, życia mieszkańców Indonezji, francuskich serów, prawnych aspektów pełnoletniości, więziennictwa w Polsce. Już czekamy na kolejny taki dzień w przyszłym roku. Zdjęcia z wykładów można zobaczyć tutaj...

21 grudnia 2012
Warsztaty z języka angielskiego na UJ
20 grudnia grupa uczniów naszej szkoły brała udział w warsztatach interdyscyplinarnych z języka angielskiego i wiedzy o kulturze w Instytucie Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim pt. "Jak się czyta literaturę po angielsku". Tematem zajęć była twórczość Joyce'a na podstawie fragmentu jego powieści "A Portrait of the Artist as a Young Man". Pani dr Katarzyna Bazarnik wprowadziła nas w tajniki tłumaczenia tekstu oraz przedstawiła tło historyczne i kulturowe czasów współczesnych pisarzowi, dzięki czemu łatwiej było interpretować tłumaczone fragmenty. Zajęcia były bardzo ciekawe i edukacyjne. Zostaliśmy zaproszeni na kolejne warsztaty na UJ, tym razem z fonetyki.
Foto 1 Foto 2 Foto 3

14 grudnia 2012
Uwieńczenie sukcesu naszego ucznia Tomasza Przybyły
12 grudnia w siedzibie Oddziału Rejonowego Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Bielsku-Białej w imieniu Pani Małgorzaty Handzlik Poseł do Parlamentu Europejskiego, Pani Karolina Machajska, jej asystentka, wręczyła Tomaszowi Przybyle główną nagrodę w IV Edycji Konkursu wiedzy o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym Konfliktów Zbrojnych. Nagrodą tą jest wyjazd do Brukseli, w programie którego jest także zwiedzanie Parlamentu Europejskiego. Pani Katarzyna Ożóg-Gilowska Wiceprezes OR PCK w Bielsku-Białej, pod której kierunkiem laureat przygotowywał się do konkursu, wręczyła w imieniu Zarządu nagrody książkowe Tomaszowi Przybyle oraz wyróżnionemu w konkursie Kamilowi Bielowi. Prace konkursowe oceniała komisja pod kierownictwem dr Arkadiusza Wąsińskiego, Dziekana Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej.
Na tej uroczystości również pan Stefan Kurdek, Wiceprzewodniczący Krajowej Rady HDK PCK złożył na ręce Pana Dyrektora Jana Bierońskiego dyplom za udział naszej szkoły w XI Turnieju Honorowego Krwiodawstwa PCK Szkół Ponadgimnazjalnych i Wyższych pod patronatem Kuratora Śląskiego. Zobacz zdjęcia w Galerii

12 grudnia 2012
Dni solidarności z ubogimi
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia musimy zadbać o to, aby nikt z ubogich, samotnych i potrzebujących pomocy nie został sam. Wolontariusze Koła Polskiego Czerwonego Krzyża działającego w naszej szkole przeprowadzili zbiórkę żywności na wigilię dla najuboższych mieszkańców naszego miasta oraz słodyczy na paczki mikołajkowe. Jak co roku paczki ze słodyczami trafiły do podopiecznych czechowickich świetlic: Profilaktycznej T. Ch. im. Ojca Pio, Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Zatoka”, Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie oraz wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych Nr 4 i dzieci niepełnosprawnych. Żywność natomiast zostanie przekazana osobom potrzebującym na dziesiątej już wigilii przygotowanej przez Koło PCK. Mamy nadzieję, że nasze przedsięwzięcie pozwoli na dzielenie się opłatkiem, dobrocią i miłością z osobami starszymi, samotnymi, zwłaszcza w okresie świąt, kiedy to nikt nie powinien czuć się samotnie.
Dziękujemy klientom sklepów objętych zbiórką za okazane serce i wsparcie akcji.
Foto 1 Foto 2 Foto 3

5 grudnia 2012
Zbiórka dla zwierząt ze schroniska
Dnia 6-7.12.2012r. odbędzie sie zbiórka artykułów pierwszej potrzeby dla zwierząt ze schroniska Azyl w Cieszynie. Potrzebna jest sucha karma, ryż, makaron, kasze, koce (czyste). Serdecznie zapraszamy do udziału w zbiórce - każdy może zostać Świętym Mikołajem.

4 grudnia 2012
Dzień Seminaryjny
W piątek, 14 grudnia odbędzie się kolejna edycja Dznia Seminaryjnego, w trakcie którego uczniowie będą mogli uczestniczyć w różnych, bardzo ciekawych wykładach prowadzonych przez zaproszonych gości. Temetykę wykładów można zobaczyć tutaj...

22 listopada 2012
Obchody Święta Niepodległości
W ramach obchodów Święta Niepodległości, zgodnie z przyjętą tradycją, odbył się w naszej szkole test wiedzy historycznej. Do konkursu przystąpiło 60 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich. Gratulujemy tym, którzy bezbłędnie odpowiedzieli na wszystkie pytania, a byli to: Paulina Kupczak, Martyna Marczak, Ewa Tyc z klasy 1b, Anna Polak z klasy 2c, Dominika Gazda, Gabriela Koczwara, Damian Tomanek z klasy 3c, Andrzej Perlik z klasy 3d.

21 listopada 2012
Informacja dla 1 i 2 klas
W związku z jutrzejszą maturą (tj. czwartek 22.11) klasy 1 i 2 przychodzą na lekcję 4 (10.15) i mają zajęcia zgodnie z planem.

19 listopada 2012
ŚWIĘTO SZKOŁY - relacja
Środa, 7 listopada, była świętem naszej szkoły. Uroczystości rozpoczęły się od porannej mszy w kościele NMP Królowej Polski w intencji uczniów oraz pracowników liceum. Dalsza ich część miała miejsce w Miejskim Domu Kultury. Czytaj dalej...

12 listopada 2012
Konkurs graficzny
W galerii możecie zobaczyć prace nadesłane na konkurs graficzny z okazji Święta Szkoły. Zobacz zdjęcia

7 listopada 2012
Spotkania z rodzicami
Zgodnie z kalendarzem szkoły w poniedziałek 12.11 o godz. 16.00 odbędą się zebrania rodziców. Od godz. 16.30 zapraszamy na dyżur nauczycieli. Przydział sal lekcyjnych dla poszczególnych klas można zobaczyć tutaj...

31 października 2012
ŚWIĘTO SZKOŁY


W środę, 7 listopada obchodzić będziemy ŚWIĘTO SZKOŁY.
Program obchodów:
Godz. 9.00 - Msza Św. w Kościele NMP Królowej Polski (na Lesisku) w intencji uczniów LO oraz pracowników szkoły - obecnych i byłych

Godz. 10.15 - Uroczystość w MDK w czasie której odbędzie się:
 • Ślubowanie uczniów klas pierwszych
 • Podsumowanie konkursów zorganizowanych z okazji Dnia Patronki Szkoły
 • Wykład p. dr hab. Marzeny Dzidy z UŚ "Biopaliwa - mit czy przyszłość?"
 • Projekcja filmu Krzysztofa Rogulskiego "Śladami Marii Skłodowskiej - Curie"
W obchodach Święta Szkoły biorą udział uczniowie wszystkich klas (w odświętnych strojach). W tym dniu zajęć lekcyjnych nie będzie.

30 października 2012
Warsztaty dla nauczycieli języka francuskiego
W sobotę 6 października br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się całodniowe warsztaty dla nauczycieli języka francuskiego uczestniczących w projekcie "KLASY FRANKOFOŃSKIE NA ŚLĄSKU". Szkolenie zostało zorganizowane przez panią Renatę Klimek-Kowalską, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Europa Języków i Kultur i koordynatora projektu we współpracy z Ambasadą Belgii - Przedstawicielstwem Walonii - Brukseli w Warszawie oraz Walonie - Bruxelles International.
Więcej informacji znajdziecie w dołączonym dokumencie.

26 października 2012
Sukces LO w roku sportowym 2011/12
W klasyfikacji generalnej igrzysk młodzieży szkolnej powiatu bielskiego w roku sportowym 2011/12 nasze LO zdobyło wysokie II miejsce. Puchar dla szkoły podczas gali rozpoczęcia nowego roku sportowego wręczył starosta bielski Andrzej Płonka. Na sukces zapracowali nasi sportowcy oraz wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego naszej szkoły.

Gratulujemy!


26 października 2012
Sukces w tenisie stołowym
W dniu 23.10.2012 w Ligocie rozegrana została powiatowa licealiada w tenisie stołowym. Godnym uwagi jest wynik drużynowy dziewcząt (K. Brańczyk 2c, A. Skorupa 3b, P. Faruga 3b), które stanęły na III stopniu podium. Na wyróżnienie zasługuje Klaudia Brańczyk z kl. 2c, która indywidualnie wywalczyła I miejsce. Medale i dyplomy wręczył nauczyciel wf T. Mańka.

Gratulujemy!


24 października 2012
ŚWIĘTO SZKOŁY
W związku z obchodami Święta Szkoły, które odbędzie się 7-go listopada, zapraszamy do udziału w konkursach: graficznym, plastycznym i wiedzy o Marii Skłodowskiej-Curie. Więcej informacji o konkursach znajdziecie w załączniku.

18 października 2012
Zajęcia profilaktycze
W piątek 19 października uczniowie klas pierwszych uczestniczą w zajęciach profilaktycznych z p. Dariuszem Pietrkiem. Tematyka spotkań: "Czy dam się złapać w sieć?- Internet, gry, komputer". Zajęcia będą się odbywały w pracowni 69 zgodnie z poniższym harmonogramem:
1C - 8.25-10.05
1A - 10.15-12.05
1B - 12.15-13.55
Harmonogram zmian pracowni:
lekcja 2 - kl. 1A - do sali 79
lekcja 4 - kl. 1B - do sali 79
lekcja 5 - kl. 1C - do sali 63
lekcja 6 - kl. 3C - do sali 65

16 października 2012
Powrót klasy 3c
Koniec podróży sentymentalnej............

W sobotę (13.10.2012) wróciliśmy z Litwy. Poznaliśmy miejsca związane z A.Mickiewiczem (Wilno, Kowno), Miłoszem (Szetejnie), Radziwiłłami (Kiejdany), J.Piłsudskim (Druskienniki). Wzruszyliśmy się na cmentarzu na Rossie i Antokolu, w Ostrej Bramie. Uczyliśmy się patriotyzmu w polskiej szkole w Czarnym Borze.

Wróciliśmy lepsi, mądrzejsi, zauroczeni magią Kresów..............

klasa IIIc (kulturoznawcza).

Zobacz zdjęcia w Galerii

8 października 2012
Warsztaty literackie w Górkach Wielkich
Dzisiaj (tj.4 października) druga grupa młodzieży uczestniczyła w zajęciach literackich, które zostały zorganizowane przez Fundację Zofii Kossak-Szczuckiej. Jest to cykl interaktywnych spotkań promujących czytelnictwo. Czytaj dalej...

3 października 2012
ZAPISY na IX Obóz przyrodniczy
Jeśli chcesz zobaczyć krajobrazy Podlasia- zielonych płuc Polski, najciekawsze miejsca Suwalszczyzny, popływać canoe, połazić po puszczy augustowskiej; jeśli chcesz poczuć co znaczy: być biebrzniętym- ZAPRASZAMY na IX wyprawę nad Biebrzę termin : 6-13 czerwiec 2013, zapisy + zaliczka(100zł) u Pani Cwetler- gabinet wf koszt około 350zł + bilet PKP, opieka: Bożena Cwetler- nauczyciel wych.fiz. i Alicja Piernik- biologia.

1 października 2012
Dwudziesty sezon teatralny rozpoczęty
Rok szkolny 2012/2013 jest dla naszych fanów teatru rokiem szczególnym. Obchodzimy jubileusz dwudziestolecia regularnego uczestnictwa naszych licealistów w życiu teatralnym Krakowa, Katowic, Warszawy, Poznania, Bielska-B.,Chorzowa. Wzruszał nas król Lear, rozśmieszał Papkin, prowokował Hamlet, intrygował Feliks Rzepka..... Ostatni z wymienionych jest bohaterem znakomitego monodramu wykonanego na scenie bielskiego Teatru Polskiego przez Mirosława Neinerta. Nas uczniowie uczestniczyli w gościnnym spektaklu Teatru Korez "Kolega Mela Gibsona" w sobotę 22 września.
W kolejnym spektaklu "Amadeus" brali udział uczniowie klasy 2b(kulturoznawczej). Spędziliśmy ponad trzy godziny w atmosferze osiemnastowiecznego Wiednia, przy muzyce nieśmiertelnego Mozarta. Podziwialiśmy wspaniałe kostiumy zaprojektowane przez Barbarę Ptak, zachwyciła nas gra aktorów wyreżyserowanego przez Roberta Talarczyka widowiska. Wyszliśmy z teatru o godz. 22.00 zaczarowani......
Kolejnym spektaklem, w którym będziemy uczestniczyć w sobotę, 6 października, jest "Scenariusz dla trzech aktorów" w naszym ulubionym Teatrze Stu w Krakowie, potem jeszcze "Chłopcy" w Teatrze Starym (30.10.), "Hotel Nowy Świat" w Teatrze Polskim w Bielsku-B.(20.10), "Król Lear"(30.11.), "Wszyscyśmy z jednego szynela"(16.11) w Teatrze Stu w Krakowie i kilka innych. Zaprzeczamy więc stereotypom o malejącym zainteresowaniu sztuką żywego słowa.

28 września 2012
Nowy plan lekcji
Przypominamy, że od poniedziałku, 1 X obowiązuje nowy plan lekcji. Plan w zakładce Plan lekcji jest już zaktualizowany.

26 września 2012
PROGRAM STYPENDIALNY
Projekt "Nauka drogą do sukcesu na Śląsku - IV edycja"

Zapoznaj się z zasadami naboru do programu stypendialnego w ramach jego IV edycji. Złóż wniosek (termin do 5.11.2012r.), jeśli spełniasz kryteria - w załączniku. Dodatkowe informacje uzyskasz w gabinecie Pedagoga. Regulamin i druki wniosku są do pobrania na stronie www.efs.slaskie.pl

Danuta Wojnar


24 września 2012
Deklaracje maturalne
Nadszedł czas składania przez trzecioklasistów deklaracji maturalnych. W załączonym pliku znajdziecie potrzebne informacje.

17 września 2012
STYPENDIUM SOCJALNO-MOTYWACYJNE
Do 12.10.2012r. uruchamiamy procedurę ubiegania się o stypendium socjalno-motywacyjne fundowane przez Radę Rodziców. Proszę o zapoznanie się z regulaminem i zainteresowanych o pobranie druku wniosku. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Pani Pedagog.

13 września 2012
Zmiana planu lekcji
W związku z przedłużającą się nieobecnością p. M. Gizy od poniedziałku 17 września obowiązywać będzie (do odwołania) zmieniony podział godzin. Nowy plan zobaczyć można tutaj...

12 września 2012
Odbiór świadectw maturalnych
Jutro, tj 13 września w godzinach pracy sekretariatu będzie można odebrać śwadectwa maturalne z sierpniowej sesji poprawkowej

10 września 2012
Orlik
Na dobre ruszyły prace przy budowie nowego kompleksu sportowego (Orlika) przy naszej szkole. Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia wizualizacji powstających boisk i bieżni.

28 sierpnia 2012
Tematy matury ustnej z języka polskiego
Na stronie języka polskiego są do pobrania tematy na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego na rok 2013

23 sierpnia 2012
Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego
Nowy rok szkolny 2012/2013 rozpoczniemy 3 września o godz.9.00 w MDK (kino Świt) gdzie zapraszamy klasy I oraz III (po zakończeniu akademii przechodzimy do szkoły). Klasy II zapraszamy do szkoły na godz.11.00

23 sierpnia 2012
Uwaga pierwszoklasiści
Zgodnie z wieloletnią tradycją pierwszoklasiści jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego wykonują drobne prace porządkowe wokół szkoły. Zapraszamy więc wszystkich nowych uczniów szkoły na spotkanie, w trakcie którego będziecie się również mogli wzajemnie poznać i spotkać nowego wychowawcę. Zapraszamy wg harmonogramu:
klasa 1a - 30 VIII godz. 8.30
klasa 1b 30 VIII godz. 11.00
klasa 1c - 31 VIII godz. 8.30
Obecność obowiązkowa.

23 sierpnia 2012
Uwaga nauczyciele
Konferencja Rady Pedagogicznej odbędzie się w środę 29 VIII o godzinie 15.00!

22 sierpnia 2012
WYPRAWKA SZKOLNA
W ramach realizacji rządowego programu WYPRAWKA SZKOLNA uczniowie klas pierwszych Liceum oraz uczniowie niepełnosprawni spełniający określone w programie kryteria (zał.) mogą się ubiegać o dofinansowanie zakupu podręczników. Wnioski można składać w sekretariacie Liceum do 4 września. Druki wniosków można pobrać tutaj:wniosek -uczniowie klas pierwszych, wniosek- uczeń niepełnosprawny lub w sekretariacie szkoły.

1 sierpnia 2012
Egzaminy poprawkowe i maturalne
Poprawkowy egzamin maturalny (dla osób, które nie zdały jednego egzaminu) odbędzie się 21 sierpnia pisemne o godz. 9.00, a ustne o godz. 9.30
Egzaminy poprawkowe odbędą się 27 i 28 sierpniao godz.8.00:
27 VIII -przedmioty: matematyka i j.polski
28 VIII przedmioty: j.angielski i j.niemiecki

20 lipca 2012
Sukces Tomka Przybyły
Uczeń naszej szkoły Tomasz Przybyła zwyciężył w IV edycji "Konkursu wiedzy o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym Konfliktów Zbrojnych Polskiego Czerwonego Krzyża" pod patronatem Małgorzaty Handzlik, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Jego esej na temat: "Egzekwowanie Międzynarodowego Prawa Humanitarnego" został najwyżej oceniony przez komisję konkursową pod przewodnictwem Dziekana WSA dr Arkadiusza Wąsińskiego. Tomek wygrał rywalizację z ponad pięćdziesięcioma uczniami bielskich liceów. Serdecznie gratulujemy Tomaszowi i czekamy na relację z wycieczki do Brukseli, która ma być nagrodą dla laureata.
Czasy nam współczesne także obfitują w liczne wojny, konflikty i spory polityczne, dlatego też PCK przykłada dużą wagę do edukacji młodzieży w tym zakresie, wypracowania właściwych postaw obywatelskich. Cieszy zainteresowanie tą problematyką, która do łatwych nie należy, ale niewątpliwie jest ważną dziedziną wiedzy.

9 lipca 2012
Podsumowanie projektu Comenius
Dobiega końca realizacja wielostronnego projektu partnerskiego Comenius "Wartości na przestrzeni pokoleń i granic geograficznych" w ramach programu "Uczenie się przez całe życie". Projekt realizowany był przez uczniów i nauczycieli z sześciu szkół państw partnerskich: Norwegii, Niemiec, Portugalii, Holandii, Hiszpanii (szkoła koordynująca) oraz Polski. Głównym zadaniem projektu było opracowanie siedmiu zagadnień tematycznych związanych ze szkołą, hobby i czasem wolnym, ochroną środowiska, marzeniami i ambicjami, środkami masowego przekazu, zdrowym trybem życia oraz życiem rodzinnym. czytaj dalej...

27 czerwca 2012
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012
Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się w piątek 29.06 w szkole, na sali gimnastycznej o godzinie 9.00
Po zakończeniu spotkań z wychowawcami w sali 49 odbędzie się spotkanie uczniów zakwalifikowanich na wakacyjny obóz naukowy do Zakopanego. Obecność tych osób obowiązkowa!

26 czerwca 2012
świadectwa maturalne
Uwaga tegoroczni maturzyści! Odbiór świadect maturalnych- 29 czerwca od godz. 13.00. Przypominamy również, że świadectwa będą wydawane maurzystom, ew. osobom posiadającym upoważnienie. (Te zasady są opisane poniżej, w wiadomości z 4-go maja!)

24 czerwca 2012
Biebrznięci - VIII wyprawa na Suwalszczyznę (14-21.06.2012)
14 czerwca wyruszyła tegoroczna wyprawa przyrodnicza na Podlasie. Tym razem kierunek: Biebrzański Park Narodowy. Po noclegu w Królowej Woda nad jeziorem Sajno spłynęliśmy rzeką Nettą do śluzy Sosnowo, a tam już dalej rzeką Biebrzą do Dolistowa. Dwudniowy pobyt w Dolistowie (najstarsza miejscowość Biebrzy- ponad 500lat) to wędrówki z przewodnikiem Panem Tadeuszem Daniłko po rozległych terenach torfowisk wokół rzeki. Poznawaliśmy uroki biebrzańskich krajobrazów. Nocleg w namiotach we Wroceniu - to niezapomniany koncert żab i kumaków. Jeden dzień to wycieczka po najciekawszych miejscach Suwalszczyzny: Studzieniczna, Gigy, Wigry, góra Cisowa, jezioro Hańcza, Bryzgiel - podziwianie polodowcowego krajobrazu z licznych platform widokowych. Ostatni spływ łódkami canoe - to rzeka Hańcza od Wysokiego Mostu do Froncek. Trudno w kilka zdaniach opowiedzieć o wszystkich wrażeniach. Określenie BIEBRZNIĘCI najlepiej do nas pasuje. Dziękujemy bardzo Panu Andrzejowi Usowicz z Augustowa, który opiekował się nami i organizował po raz 8 nasz pobyt na Suwalszczyźnie. Opiekowali się nami: Alicja Piernik, Bożena Cwetler, Damian Czarnecki. Zapraszamy na kolejna wyprawę - "Przyrodnicze klimaty Biebrzy - czerwiec 2013". Zapisy do 30 września 2012 ( ilość miejsc - 24)
Zobacz zdjęcia w Galerii


4 czerwca 2012
Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo w Warszawie
W dniach 31 V-1VI czteroosobowa reprezentacja miniprzedsiebiorstawa Nie Ma Lipy – Angelika Kwiatkowska, Anna Adamiec, Justyna Góra i Patrycja Wójtowicz- uczestniczyła w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2012 podtrzymując w ten sposób trwającą już od kilkunastu lat tradycję kwalifikowania się naszych firm do finałów tegoż konkursu. Na konkursie realizowanym w formie targów handlowych oceniane były następujące elementy: rozmowa z komisją (analiza funkcjonowania), raport z działalności, prezentacja biznesowa oraz przygotowanie stoiska wraz oceną umiejętności prowadzenia sprzedaży. Niestety nie zwyciężyliśmy w konkursie mimo bardzo dobrego przygotowania uczennic. Nie znamy w tej chwili zajętego ostatecznie miejsca, dowiemy się tego dopiero po opublikowaniu raportu przez organizatorów. W finale uczestniczyło 30 miniprzedsiębiorstw, które najwyżej były ocenione w kwalifikacjach.
Uczennicom pragniemy pogratulować bardzo dobrego przygotowania się do reprezentowania naszej szkoły oraz ogromnego zaangażowania w trakcie zmagań konkursowych.
W najbliższym czasie w galerii pojawi się film, a juz teraz można zobaczyć zdjęcia z konkursu. Zapraszamy!!!

14 maja 2012
NASZA SZKOŁA NA XIII BESKIDZKIM FESTIWALU NAUKI I SZTUKI


Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczególnie nauczycieli i uczniów, a także mieszkańców miasta i gminy Czechowice-Dziedzice do udziału w organizowanym przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej XIII Festiwalu Nauki i Sztuki, w którym nasze liceum aktywnie uczestniczy.
19 maja między godz. 11.00 a 15.00 będziemy na bielskim rynku, gdzie uczniowie realizujący projekt "Partnerzy w Nauce" pod opieką mgr E. Szary zaprezentują siebie "W ŚWIECIE NAUKI".
Wcześniej natomiast czekamy na sympatyków nauki w budynku Liceum. 18 maja o godz. 13.30 dr JOANNA CZYŻ- CIECIAK przeprowadzi wykład na temat "MITOLOGII SŁOWIAN".
Z przykrością musimy zakomunikować, że wykład dr Jarosława Tomasiewicza z powodu choroby nie odbędzie się.
Osoby spoza szkoły mogą się wcześniej zgłaszać na wykład dr J. Czyż -Cieciak w sekretariacie szkoły. tel. (32) 2153577

7 maja 2012
Drodzy Maturzyści!
W trakcie uroczystości ukończenia przez Was szkoły miał zostać wyświetlony film podsumowujący czas, który spędziliście w naszym liceum. Niestety, problemy techniczne uniemożliwiły projekcję filmu w MDK. Możecie go więc pobrać tutaj. Mam nadzieję, że przyniesie Wam sporo dobrych wspomnień
Ewa Zemanek
P.S. Chciałabym bardzo podziękować osobom, które pomogły w stworzeniu filmu - dostarczyły do mnie zbiory swoich zdjęć klasowych.

4 maja 2012
Zasady upoważniania do odbioru świadectw maturalnych!
Wszystkim maturzystom, którzy nie będą mogli osobiście w czerwcu br. odebrać świadectw maturalnych wydawanych przez OKE przypominamy, że w/w świadectwa będą wydawane osobom upoważnionym przez maturzystów tylko po okazaniu stosownego druku upoważnienia, który można pobrać tutaj (upoważnienie.doc) lub w sekretariacie. Wypełnione czytelnie upoważnienie (z wpisanymi danymi osoby odbierającej) należy wcześniej przedłożyć w sekretariacie do opieczętowania !

7 maja 2012
Sukces naszej drużyny
28 kwietnia w Bielsku-Białej, rozegrane zostały jubileuszowe XX Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Drużyn Szkolnych Polskiego Czerwonego Krzyża. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Jagoda Kurczyk - kapitan, Sylwia Dzida, Sylwia Podsadecka, Monika Kurpas, Karolina Grzybek, Dominika Gazda stanęła na podium, plasując się na 2 miejscu za II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka z Bielska-Białej a przed drużyną z Liceum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości z Bielska-Białej. Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Bielsku-Białej wręczając nagrody zwycięzcom podkreślił, że różnice pomiędzy zwycięskimi drużynami były naprawdę minimalne, co świadczy o wysokim poziomie zawodów i bardzo dobrym przygotowaniu wszystkich drużyn. Szkolnym opiekunem drużyny jest Katarzyna Ożóg-Gilowska. Do zawodów drużynę trenowali: Martyna Banasiewicz, Krzysztof Gazda i Michał Micorek.

Zobacz zdjęcia w Galerii

27 kwietnia 2012
Nowy plan lekcji
Od poniedziłku, 7 maja obowiązywać będzie zmieniony podział godzin. Można zobaczyć go tutaj...

27 kwietnia 2012
Program "RÓWNY START"
W imieniu pracowników Poradni zapraszam uczniów klas I do uczestnictwa w warsztatach psychologicznych w ramach realizacji projektu unijnego " Edukacja w powiecie bielskim drogą do sukcesu". " Teczka smaków- coś o mnie na początek", " Moje emocje we mnie mieszkają i pod moją kontrolą się wyrażają", " Stres zjada mnie- coś o nim się dowiem i spróbuję zjeść go ja…", to tylko niektóre z proponowanych tematów spotkań. Zajęcia są realizowane przez pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej, która mieści się w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Traugutta 11. Najbliższe terminy spotkań: 27.04. 2012r. - godz.15.00-18.00 i 28.04.2012r. godz. 9.00-12.00. Serdecznie zapraszam.

D. Wojnar


20 kwietnia 2012
Zawody pływackie
18 kwietnia 2012r. reprezentacja naszej szkoły pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego p. Tomasza Mańki brała udział w zawodach pływackich organizowanych przez SZS, w tzw. "Licealiadzie" powiatu bielskiego. Miło nam poinformować, że drużyna chłopców zajęła II miejsce, natomiast dziewczęta III.
Na taki wynik szczególnie zapracowali następujący uczniowie:
Piotr Dzida z kl. 2a (1. miejsce stylem grzbietowym na 50m), Magdalena Walaszczyk z kl. 2e (3. miejsce), Sebastian Ściskała z kl. 1d (2. miejsce); Jerzy Kisza z kl. 2e (3. miejsce stylem grzbietowym na 100m);
Karolina Grzybek z kl. 2e (3. miejsce stylem klasycznym), Przemek Czuk z kl. 1d (2. miejsce).

Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

18 kwietnia 2012
MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ COMENIUSA
W ramach Międzynarodowego Tygodnia Comeniusa zapraszamy na wystawę związaną z projektem wielostronnym Comenius VAGAB- "Values Across Generations and Borders" ( wystawa w holu głównym szkoły).
Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o UNII EUROPEJSKIEJ I PROJEKCIE VAGAB oraz do udziału w SPELLING COMPETITION - I SZKOLNYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO.
27 KWIETNIA ZAPRASZAMY NA DEGUSTACJĘ POTRAW NARODOWYCH PAŃSTW PARTNERSKICH NASZEGO PROJEKTU!!!

18 kwietnia 2012
Sukces Pawła Skotnicy
Paweł Skotnica uczeń klasy 3A reprezentował naszą szkołę w finale XI Międzynarodowej Olimpiady Języka Angielskiego i zajął siódme miejsce. Pawłowi gratulujemy sukcesu!

16 kwietnia 2012
I miejsce dla naszej szkoły
Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Jagoda Kurczyk, Monika Kurpas, Sylwia Dzida, Sylwia Podsadecka, Karolina Grzybek i Dominika Gazda zajęła I miejsce w XV Zawodach Drużyn Młodzieżowych w Udzielaniu Pierwszej Pomocy pod patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic w kategorii szkół średnich.
Gratulujemy i życzymy sukcesów na zawodach wyższego szczebla.

11 kwietnia 2012
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
Dnia 27.04.2012 w naszym Liceum w godzinach od 8.30-12.30 odbędzie się Dzień Otwarty. W ramach Dnia Otwartego proponujemy gimnazjalistom udział w lekcjach otwartych oraz konkursy dla gimnazjalistów: polonistyczny oraz matematyczny.
Zapraszamy także na ciekawy wykład pt. "Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?" Prowadzący: p. Renata Klimek-Kowalska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Europa Języków i Kultur, koordynator projektu Klas Frankofońskich na Śląsku.
Zachęcamy do odwiedzenia stoiska projektu wielostronnego Comenius - "Program uczenie się przez całe życie" oraz do udziału w "Festiwalu Nauki" przygotowanym przez uczniów realizujących projekt "Partnerzy w nauce".
Szczegóły w załączniku - wiadomości adresowanej do gimnazjów.

11 kwietnia 2012
Informacje dla gimnazjalistów zainteresowanych nauką w naszej szkole
Wszystkich gimnazjalistów zainteresowanych nauką w naszym liceum zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kształcenia oraz innymi ważnymi informacjami na rok szkolny 2012/2013

4 kwietnia 2012
KONKURSY DLA GIMNAZJALISTÓW
Uczniów gimnazjów, którzy chcą wiedzieć, myślą, interesują się otaczającą rzeczywistością i lubią rywalizować, zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursów wiedzy organizowanych pod patronatem Starosty Bielskiego i Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej w następujących terminach:

Konkurs Matematyczny 27.04.2012 r. godz. 8.30
Konkurs Polonistyczny 27.04.2012 r. godz. 11.00
Konkurs Historyczny 15.05.2012 r. godz. 8.30
Konkurs Wiedzy o społeczeństwie 15.05.2012 r. godz. 9.45
Konkurs Fizyczno-Chemiczny 15.05.2012 r. godz. 11.00
Konkurs Biologiczny 22.05.2012 r. godz. 8.30
Konkurs Geograficzny 22.05.2012 r. godz. 11.00

Odbędą się one w budynku Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Konopnickiej 9. Zgłoszenia uczniów należy przesłać listownie lub faksem na odpowiednich kartach uczestnictwa do 20 kwietnia 2012 roku na adres:

Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. Konopnickiej 9
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel/fax (32) 215 35 77

Wyniki zostaną ogłoszone do 15 czerwca 2012 roku i będą opublikowane na stronie internetowej Liceum. Szczegółowe informacje o konkursach znajdują się w regulaminie.
ZAPRASZAMY!

31 marca 2012
Wywiadówki
W dniach 02-03 IV 2012 odbędą sie wywiadówki dla rodziców. Harmonogram do pobrania tutaj

30 marca 2012
Wyjazd do Holandii w ramach projectu Comenius
13 marca 2012 w ramach ostatniego etapu realizowanego w naszym Liceum projektu Comenius siedmioosobowa grupa w składzie: p. Ewa Zemanek i p. Dominika Owsiany - autorki tego projektu, dyrektor naszej szkoły p. Jan Bieroński oraz czworo uczniów: Aneta Biernot, Klaudia Węgrzyn, Karolina Węgrzyn i Bartłomiej Kopeć, rozpoczęła swoją podróż do Holandii czytaj dalej...

23 marca 2012
Międzynarodowa Olimpiada Języka Angielskiego
Uczeń klasy 3a Paweł Skotnica zakwalifikował się do III - finałowego etapu XI Międzynarodowej Olimpiady Języka Angielskiego. Finał odbędzie się 14 kwietnia w formie ustnej.
Pawłowi życzymy powodzenia!

2 marca 2012
Nasze siatkarki mistrzyniami powiatu w piłce siatkowej dziewcząt.
W miniony piątek w LO w Kozach zostały rozegrane zawody powiatowe w piłce siatkowej dziewcząt. Reprezenatcja naszej szkoły wygrała 2:1 z LO w Kozach, oraz 2:1 z ZS Silesia w Cz-Dz. Naszą szkołę reprezentowały: Marta Zborek (kapitan), Magdalena Dudek, Weronika Przebinda, Karolina Biernot, Paulina Faruga, Zuzanna Skrzypek, Monika Góra, Joanna Knapczyk, Beata Sawko, Justyna Wróbel. W piątek 09.03.12 w Żywcu zespół siatkarek naszej szkoły będzie reprezentował powiat ziemski w zawodach szczebla rejonowego. Życzymy dalszych sukcesów!

2 marca 2012
Wyróżnienie w XVIII Ogólnopolskim Konkursie na Pracę "Fizyka a Ekologia"
W XVIII Ogólnopolskim Konkursie na Pracę "Fizyka a Ekologia" WYRÓŻNIENIE otrzymały Karolina Pomietło i Anna Mazurczyk z klasy 1c - autorki pracy na temat: "Konwekcja węgla na paliwo płynne i gazowe - jak to zrobić inaczej?" Opiekunem pracy jest mgr inż. Aleksandra Śnieć

28 lutego 2012
Mistrzostwo powiatu dla naszej reprezentacji!
21 lutego odbyły się finały powiatowej licealiady w piłce siatkowej chłopców. Nasza reprezentacja w składzie: M. Paszek, R Adamczyk, M. Palkij, K. Kublin, K. Dzioba, G. Wizner, D. Stolarski, M. Puczka zdobyła mistrzostwo powiatu bielskiego pokonując ZSO Buczkowice (2:0) i ZSTiL Czechowice-Dz. (2:1). W marcu będziemy reprezentowali nasz powiat ziemski w zawodach szczebla rejonowego. Naszymi przeciwnikami będą mistrzowie powiatu żywieckiego ziemskiego i grodzkiego Bielsko-Biała.
Z. Trebel

26 stycznia 2012
STYPENDIUM Z BUDŻETU RADY RODZICÓW
Do 17.02.2012r. uruchamiamy procedurę ubiegania się o stypendium motywacyjne fundowane przez Radę Rodziców. Proszę o zapoznanie się z regulaminem i zainteresowanych o pobranie druku wniosku. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Pani Pedagog.

4 stycznia 2012
Harmonogram spotkań z rodzicami
Zgodnie z kalendarzem szkoły w najbliższym tygodniu odbędą się spotkania z rodzicami(wywiadówki). Odbędą się one zgodnie z harmonogramem

4 stycznia 2012
Nowy podział godzin.
Od poniedziałku, 9 stycznia obowiązywać będzie zmieniony podział godzin. Można zobaczyć go tutaj...

2 stycznia 2012
Zapraszamy na olimpiadę!
W poniedziałek 9 stycznia 2012 roku o godz. 10.00 odbędą się eliminacje stopnia podstawowego XXVII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Wszystkich uczniów, którzy chcieliby wziąć w niej udział, prosimy o zgłoszenie tego faktu do końca tygodnia w bibliotece szkolnej.
Szczegóły na www.owe.com.pl

21 grudnia 2011
POWIATOWY KONKURS WIEDZY O JĘZYKU I KULTURZE ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA ORAZ REPUBLIKI IRLANDII
Zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w XI POWIATOWYM KONKURSIE WIEDZY O JĘZYKU I KULTURZE ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA ORAZ REPUBLIKI IRLANDII pod patronatem Starosty Bielskiego i Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Pobierz regulamin oraz Kartę uczestnictwa

21 grudnia 2011
Szlachetne dzieło pomocy
17 grudnia w naszej szkole młodzież skupiona wokół Koła Polskiego Czerwonego Krzyża po raz dziewiąty przygotowała wraz ze swoją opiekun Katarzyną Ożóg-Gilowską wigilię dla osób samotnych, bezdomnych i potrzebujących. Do wspólnego stołu zasiadło ponad 80 osób, dyrektor Jan Bieroński oraz przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, Wicestarosta Bielski Grzegorz Szetyński, Członkowie Zarządu Powiatu Bielskiego: Renata Franasik oraz Stanisław Pięta, Bogdan Ogrocki: przewodniczący Rejonowej Rady HDK, Członek Zarządu Rejonowego PCK oraz Komendant Policji w Czechowicach-Dziedzicach. Spotkanie wigilijne rozpoczął Ksiądz Dziekan Andrzej Raszka modlitwą i odczytaniem Ewangelii wg. św. Łukasza o narodzeniu Jezusa. Po oficjalnych życzeniach złożonych również przez Proboszcza Parafii p.w. Św. Andrzeja Boboli O. Janusza Śliwę i przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do wieczerzy wigilijnej. czytaj dalej...

Zobacz zdjęcia w Galerii autorstwa: Adama Waleczka.

13 grudnia 2011
Sukces naszej uczennicy
W dniu 12 grudnia nasza uczennica Jagoda Kurczyk z kl 3B zajęła I miejsce w XX Rejonowym Finale Olimpiady Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zawodach wyższego szczebla.

7 grudnia 2011
Zapraszamy na Festiwal Nauki
W piątek, w ramach Dnia Seminaryjnego odbędzie się piąta edycja Festiwalu Nauki - imprezy realizowanej w ramach projektu PATNERZY W NAUCE. Tematem przewodnim tej edycji Festiwalu będzie pokaz doświadczeń fizycznych przeprowadzanych z użyciem pomocy naukowych otrzymanych w ramach projektu. Zapraszamy na pokaz doświadczeń - zgodnie z tytułem projektu "Przez zabawę do wiedzy" - między innymi na "konkurs" na najgłośniejszy krzyk :) oraz inne (mamy nadzieję) ciekawe eksperymenty.
Miejsce - korytarz na parterze i sala 49; Czas - 9.00 - 11.00

5 grudnia 2011
Święty Mikołaj w liceum
3 grudnia w naszej szkole wolontariusze Szkolnego Koła PCK pod opieką Katarzyny Ożóg-Gilowskiej już po raz 14 przygotowali integracyjne spotkanie dla dzieci ze Świetlicy Profilaktycznej im. Ojca Pio, wychowanków OPDiR, Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej "Zatoka" i dzieci z niepełnosprawnych. Na przyjście Świętego w atmosferze radości i tajemnicy oczekiwało ponad 100 dzieci wraz z rodzicami i opiekunami. Na spotkanie integracyjne przybyli Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, Radna Powiatu Alina Świeży-Sobel i dyrektor szkoły Jan Bieroński. czytaj dalej...

Zobacz zdjęcia w Galerii autorstwa: Adama Waleczka, Mirosława Przemyka i Katarzyny Ożóg-Gilowskiej.

5 grudnia 2011
ŚPIEWANA LEKCJA HISTORII
24 listopada o 18:00 odbył się pierwszy w historii naszej szkoły wieczorek artystyczny przygotowany i zrealizowany przez część naszego grona nauczycielskiego. Nauczyciele przygotowali dla nas ŚPIEWANĄ LEKCJĘ HISTORII. Uczniowie przybyli tłumnie, więc sala wypełniła się po brzegi - każdy chciał uczestniczyć w tej nietypowej lekcji, lekcji historii i patriotyzmu.
Prezentowane piosenki związane były z najważniejszymi wydarzeniami z historii Polski od momentu utraty przez nią niepodległości. Towarzyszył nam także duch marszałka Józefa Piłsudskiego, którego myśli przywoływał pan Wojciech Janusz. Każdą pieśń wprowadzał odpowiedni komentarz prowadzących całość imprezy - pani Joanny Czyż-Cieciak i pana Andrzeja Szybiaka (reżyser), którzy jednocześnie tworzyli zespół wokalny wraz z panem dyrektorem Janem Bierońskim, ks. Marcinem Jakubcem, panem Andrzejem Kubiczkiem oraz panem Piotrem Światłochem. Przy pianinie natomiast zasiadła pani Joanna Ślusarczyk.
Na koniec występu, podczas którego kadra naszych pedagogów pokazała ogromną wiedzę, talent muzyczny i artystyczny oraz prawdziwego ducha patrioty, artyści zostali nagrodzeni wielkimi brawami, po czym wszyscy widzowie włączyli się do wspólnego śpiewu. Ten wspólny śpiew potwierdził nie tylko to, że występ był znakomity, ale także pokazał jak młodzież spragniona jest wartościowych treści. W imieniu wszystkich uczniów serdecznie dziękujemy za wspaniałą i przyjemną lekcję patriotyzmu.
Zobacz zdjęcia w Galerii

28 listopada 2011
Tematy wykładów na Dzień Seminaryjny
W załącznikach możecie zapoznać się z tematyką tegorocznego Dnia Seminaryjnego. Każdy z uczniów ma obowiązek zapisać się na minimum 2 wybrane przez siebie tematy.
Tematy cz. 1
Tematy cz. 2

24 listopada 2011
UWAGA!!! Wyjazd do teatru odwołany!
Piątkowy (25 XI 2011) wyjazd do teatru do Katowic klas 1a, 1b, 1d, 2a i 3e jest odwołany.Wszystkie klasy udają sie do szkoły! Wyjazd prawdopodobnie odbędzie się za dwa tygodnie, a spowodowane to jest chorobą aktora.

10 listopada 2011
Uwaga! Zmiany w podziale godzin!
Od poniedziałku, 14 listopada zmiany w podziale godzin. Plan na naszej stronie jest już zaktualizowany. Prosimy wszystkich uczniów i nauczycieli o dokładne sprawdzenie, ponieważ w niektórych sytuacjach zmiany są niewielkie, przez co trudne do wychwycenia. Zmiany nie dotyczą wszystkich klas.

7 listopada 2011
ŚWIĘTO SZKOŁY - sprawozdanie
31 października 2011 r. obchodziliśmy, wraz z zaproszonymi gośćmi: p. Renatą Franasik z Zarządu Powiatu, p. prof. Władysławem Borgiełem z Zakładu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz ks. Krzysztofem Ziębą, Święto Szkoły. Uroczystość zaczęła się o godz. 8.00 mszą świętą w kościele Ojców Jezuitów odprawioną przez ks. Krzysztofa Ziębę - absolwenta naszego liceum. Po mszy, już w szkole, obejrzeliśmy multimedialną prezentację o naszej patronce- Marii Skłodowskiej-Curie. Kolejnym punktem programu było przedstawienie przez uczniów: Pawła Mleczkę i Adriana Okrutę, swojej pracy konkursowej na temat promieniowania radioaktywnego na terenie gminy Czechowice-Dziedzice. Następnie wysłuchaliśmy wykładu, również absolwenta naszego liceum, p. prof. Władysława Borgieła. Uwieńczeniem obchodów był program artystyczny przygotowany przez humanistów i przyrodników.

Piotr Pławecki kl. 1d


7 listopada 2011
Sukcesy w tenisie stołowym
W dniu 26.10.2011 r. w Ligocie odbył się turniej mistrzostw powiatu bielskiego SZS w tenisie stołowym. Nasza drużyna męska w składzie: A. Mikołajczyk (3E), K. Dzioba (3A), R. Adamczyk (1D) zdobyła drużynowo II miejsce awansując do zawodów rejonowych wyższego szczebla. Pewny awans wywalczyła nasza żeńska drużyna w składzie K. Dargas (3a), K. Brańczyk (1C) K. Furczyk (2C) zdobywając drużynowo I miejsce. Ponadto Klaudia Brańczyk zdeklasowała rywalki zdobuwając indywidualnie pierwsze miejsce w turnieju. Nauczyciel wf T. Mańka udekorował obie nasze drużyny medalami w kolorach złota i srebra. W dniu 3.11.2011 r. w Bielsku - B. odbyły się zawody rejonowe. Nasza Klaudia Brańczyk indywidualnie wywalczyła II miejsce w turnieju.
Gratulacje !!!

28 października 2011
2d na Trylogii w Teatrze Starym
28 października klasa 2D pod opieką p. prof. Pająk, p. prof. Chwierut i p. prof. Kotzian ponownie odwiedziła jeden z krakowskich teatrów. Tym razem był to teatr Stary. Zobaczyliśmy "Trylogię" w reżyserii Jana Klaty. "Pokazanie w jeden wieczór całej Trylogii na scenie to pomysł szalony. No i powstał szalony spektakl."- pisze Joanna Targoń ( "Gazeta Wyborcza-Kraków", 2009, nr 46), a ja z całą pewnością się z nią zgadzam. Aktorzy w szpitalu psychiatrycznym galopujący na szpitalnych łóżkach robią wrażenie i wzbudzają salwy śmiechu. Nie przypominają postaci z książek ani z filmów Hoffmana, są nowi i oryginalni. Polecam wszystkim te cztery godziny w towarzystwie Anny Dymnej, Krzysztofa Globisza, Jana Peszka i wielu innych, jednak wcześniej warto przypomnieć sobie lekturę w oryginale.

Kinga Rusek 2D


25 października 2011
ŚWIĘTO SZKOŁY


W poniedziałek, 31 października obchodzić będziemy ŚWIĘTO SZKOŁY.
Program obchodów:
Godz. 8.00 - Msza św. w Kościele Ojców Jezuitów w intencji uczniów LO oraz pracowników szkoły - obecnych i byłych

Godz. 9.30 - Uroczystość na sali gimnastycznej w LO
 • Maria Skłodowska - Curie jako patronka naszej szkoły / prezentacja multimedialna najlepszej pracy konkursowej /
 • Ślubowanie uczniów klas pierwszych
 • Prezentacja pracy naukowej uczniów klasy 3A - Pawła Mleczki i Adriana Okruty
 • Wykład dra hab. prof.UŚ Władysława Borgła z Zakładu Fizyki Teoretycznej
 • Program artystyczny
W obchodach Święta Szkoły biorą udział uczniowie wszystkich klas.

28 października 2011
PODSUMOWANIE KONKURSÓW ORGANIZOWANYCH Z OKAZJI ŚWIĘTA SZKOŁY
I. KONKURS FOTOGRAFICZNY :
Prace konkursowe wykonały klasy: 1B, 1D, 2A, 2B, 2C i 3C
Zwycięskie prace to:
Marcin Kuryła - 1D
Bartek Kopeć- 3C
Anna Adamiec - 2A

Prace te można zobaczyć na parterze, na holu głównym.

I I . KONKURS BIOGRAFICZNY :
W konkursie wzięły udział klasy : 1B, 1C, 1D, 2A, 2B, 2C, 2D i 3D.
I miejsce zdobyły klasy 2B i 2D
II miejsce klasa 2C
III miejsce klasa 1D

I I I . KONKURS NA PREZENTACJĘ O PATRONCE :
Prezentację wykonały klasy : 1A, 1B, 1D, 2B, 2C, 2E i 3C.
Najlepsze prace przygotowali uczniowie z klas:
1A - Judyta Wojewódka
1B - Patrycja Szczelina i Karolina Biernot
2E - Ada Wieliczka i Dagmara Królicka
Najlepszą prezentację będzie można oglądnąć w czasie uroczystej akademii z okazji Święta Szkoły - 31.10.2011r.

27 października 2011
MEGA WYDARZENIE!!!
Powstał projekt, który przewiduje skomponowanie dzieła muzycznego o Czechowicach-Dziedzicach przeznaczonego na wielki chór z towarzyszeniem wielkiej orkiestry symfonicznej.
Wiecej informacji znajdziecie w załaczniku.

12 października 2011
Lekcja biologii na Babiej Górze
Bieszczadzki Park Narodowy tym razem odkrywał swoje tajemnice przed klasą 2a. Piękna jesienna pogoda pozwoliła nam na poznawanie roślinności charakterystycznej dla pięter górskich. Na tej powtórce z biologii uczyliśmy się, jak rozpoznać limbę, ile lat ma kosodrzewina, co to są świerki sztandarowe. Obserwowaliśmy także, jak warunki klimatyczne wpływają na kształtowanie środowiska, a na murawach halnych podjadaliśmy borówkę brusznicę.
Po noclegu w schronisku na Markowych Szczawinach przeszliśmy niebieskim szlakiem do Mokrego Stawku, oglądając stary drzewostan Babiogórskiego Parku - potężne jodły, świerki, zbocza porośnięte mchem i paprociami...Wędrowaliśmy również po torfowisku w Czarnym Dunajcu i poznawaliśmy rośliny występujące tylko na tym obszarze oraz warunki konieczne do jego trwania.
Mogliśmy też zauważyć wpływ człowieka na zmiany w przyrodzie...

Do zobaczenia na następnej biologii w terenie - 2A


Zobacz zdjęcia w Galerii

5 października 2011
PROGRAM STYPENDIALNY
Zapoznaj się z zasadami naboru w ramach III edycji projektu systemowego "Nauka drogą do sukcesu na Śląsku".
Złóż wniosek (termin do 31.10.2011r) o przyznanie stypendium, jeśli spełniasz poniższe kryteria, tj.:
 • jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej z terenu województwa śląskiego;
 • zamieszkujesz na stałe na terenie województwa śląskiego;
 • średnia ocen z trzech wybranych przez Ciebie przedmiotów kierunkowych z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych uzyskana na zakończenie roku szkolnego 2010/2011 wynosi co najmniej 5,00;
 • średnia ocen uzyskana ze wszystkich przedmiotów na świadectwie w roku szkolnym 2010/2011 wynosi co najmniej 4,40;
 • dochód na osobę w rodzinie, z roku kalendarzowego na który będzie przyznawane stypendium nie przekracza dwukrotności progu określonego w Ustawie o świadczeniach rodzinnych (tj. 1008,00 zł.);
Dodatkowe informacje uzyskasz w gabinecie pedagoga szkolnego. Regulamin oraz druki wniosku są do pobrania na stronie www.efs.slaskie.pl

D. Wojnar


3 października 2011
WYCHOWAWCA WYPOCZYNKU DZIECI I MŁODZIEŻY
Ogłaszam nabór na kurs wychowawców. Jego uczestnikami mogą być osoby, które:
 • mają ukończone 18 lat
 • w okresie wakacji będą absolwentami szkoły średniej
Zajęcia odbywać się będą w soboty ( ok. 5 spotkań), w budynku ZST i L . Termin rozpoczęcia zajęć uzależniony jest od zebrania się grupy. Zainteresowane osoby zapraszam do gabinetu pedagoga.

D.Wojnar


3 października 2011
Program "RÓWNY START"
Zapraszam uczniów klas III do uczestnictwa w warsztatach psychologicznych w ramach realizacji projektu unijnego "Edukacja w powiecie bielskim drogą do sukcesu". Zajęcia są realizowane przez pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tematyka spotkań oraz dokładne terminy zostały podane w załączniku.
Serdecznie Was zapraszam: pierwsze spotkanie w piątek 7 października 2011 roku, godz.15.00 w PPP przy ulicy Traugutta.

D.Wojnar


27 września 2011
"Poeci z konieczności stali się cisi"
Mateusz Wróbel (absolwent naszego LO) i klasa IID serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych na wieczorek poetycki, który odbędzie się 29 września w szkolnym klubie o godz. 18:00
Gwarantujemy poezję na wysokim poziomie i doskonałą muzykę.

Mateusz Wróbel i kl IID


24 września 2011
Deklaracje maturalne
Nadszedł czas składania przez trzecioklasistów deklaracji maturalnych. W załączonym pliku znajdziecie potrzebne informacje.

23 września 2011
1C w Babiogórskim Parku Narodowym
Klasa 1c dwa wrześniowe dni (19-20) pod opieką pani Alicji Piernik i pani Iwony Szendery spędziła na wycieczce integracyjno-przyrodniczej, wędrując czerwonym szlakiem z Krowiarek na Babią Górę (1725 m n.p.m.) Już na Sokolicy okazało się, że jesteśmy ponad chmurami. Pogoda w związku z tym piękna, widoki zachwycające… Podziwialiśmy i … sprzątaliśmy szlak, jak zawsze. Po noclegu w schronisku na Markowych Szczawinach mieliśmy okazję zobaczyć torfowisko w Czarnym Dunajcu- pomnik przyrody sprzed około 10 tys. lat.
Wyjazd był ciekawą lekcją biologii i geografii oraz dobrym sposobem na poznawanie się .

Do zobaczenia w Beskidach!
Zobacz zdjęcia w Galerii


20 września 2011
Warsztaty efektywnej nauki dla licealistów
23.09 godz. 17.30 w Gimnazjum Publicznym nr 1 w Czechowicach- Dz.odbędą się bezpłatne Warsztaty efektywnej nauki dla licealistów W programie:
- jak namówić samego siebie do nauki i czerpać z niej przyjemność
- jak notować aby uczyć się szybciej
- jak czytać ze zrozumieniem i szybko zapamiętywać
- jak łatwiej przyswajać wiedzę
- uczenie się obupółkulowe
- jak radzić sobie ze stresem
rezerwacji miejca dokonać można telefonicznie: 509-857-687

16 września 2011
STYPENDIUM Z BUDŻETU RADY RODZICÓW
Od dnia 19.09.2011r. do końca września uruchamiamy procedurę ubiegania się o stypendium motywacyjne fundowane przez Radę Rodziców. Proszę o zapoznanie się z regulaminem i zainteresowanych o pobranie druku wniosku. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Pani Pedagog.

13 września 2011
Doradztwo zawodowe
Drodzy Licealiści!
Serdecznie zapraszam na konsultacje z zakresu poradnictwa zawodowego, na których:
- uzyskacie pomoc w wyborze dalszego kierunku kształcenia i przyszłego zawodu
- określicie swoje predyspozycje zawodowe
- zapoznacie się z ofertą uczelni wyższych i szkół policealnych
- nauczycie się jak i gdzie skutecznie szukać pracy
- otrzymacie pomoc w tworzeniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych (CV, list motywacyjny)
- i wiele innych...
Konsultacje odbywają się w sali nr 42 w godzinach:
Poniedziałek 7:30-13:00
Wtorek 13:10-16:40
Zapraszam!

Marzena Szary - doradca zawodowy


12 września 2011
Odbiór świadectw maturalnych
Od wtorku, 13 września w godzinach pracy sekretariatu będą do odebrania świadectwa maturalne z sierpniowej sesji poprawkowej

9 września 2011
Drobne zmiany w podziale godzin
Od poniedziałku, 12 września obowiązywać będzią drobne zmiany w podziale godzin. Zmiany dotyczą tylko kilku klas i są to bardzo drobne zmiany, jednak zachęcamy wszystkich do dokładnego zapoznania się z tym planem. Na stronie jest już on zaktualizowany.

8 września 2011
Nasi uczniowie we Francji
Nasi uczniowie Kasia Chmiel (3c) i Marcin Michalec (tegoroczny absolwent - 3e) w dniach 29VII - 13VIII reprezentowali naszą szkołę i kraj wyjeżdżając na stypendium w nagrodę za wysokie wyniki osiągane w nauce języka francuskiego. Podczas dwóch tygodni doskonalili swoją znajomość języka francuskiego biorąc udział w Uniwersytecie Letnim w Boulogne - sur - Mer (www.uebm.org). Wyjazd naszych uczniów został w całości ufundowany przez Radę Główną regionu Pas - de -Calais (północna Francja). Dzięki skutecznej współpracy Powiatu Bielskiego z regionem Pas- de- Calais uczniowie naszego liceum, osiągający celujące wyniki w nauce języka francuskiego, już od kilku lat wyjeżdżają w wakacje do Francji, aby wziąć udział w tej niezwykle atrakcyjnej formie nauki języka francuskiego. Zazwyczaj są to uczniowie klas o ukierunkowaniu humanistyczno-społecznym.
Dziękuję Radzie Głównej Pas- de Calais, pracownikom Starostwa Powiatowego, Dyrekcji naszego liceum i uczniom za entuzjazm, pracę i godne reprezentowanie swojej szkoły.

Iwona Szendera
nauczyciel języka francuskiego

/ Wkrótce na stronie internetowej szkoły ukażą się szczegółowe relacje uczestników z pobytu./

31 sierpnia 2011
Plan lekcji
Plan lekcji na stronie został zaktualizowny.
Uwaga nauczyciele! Są zmiany w porównaniu z planem podanym na konferencji!!!

26 sierpnia 2011
Wycieczka klasy 3E do Włoch
Informuję, że wycieczka klasy 3E do Włoch (5.09 - 10.09. 2011) ODBĘDZIE SIĘ.

Zapraszam wszystkich uczestników, na zebranie organizacyjne w piątek 2. 09 na dużej przerwie do pracowni 68.
Zebranie rodziców w sprawie wycieczki również w piątek 2.09 o godzinie 16.00.

Wychowawca klasy 3E M.Buczek.


24 sierpnia 2011
Ważne terminy
Rozpoczęcie roku szkolnego - 1 września- KLASY I oraz III - zapraszamy o godz. 9.00 do MDK (kino ŚWIT), później spotkanie z wychowawcami w szole,
KLASY II - spootkanie z wychowawcami o godz. 11.00 w szkole.

24 sierpnia 2011
Uwaga nauczyciele!
Konferencja 30 sierpnia o godz. 15.00

11 sierpnia 2011
Uwaga pierwszoklasiści
Zgodnie z wieloletnią tradycją pierwszoklasiści jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego wykonują drobne prace porządkowe wokół szkoły. Zapraszamy więc wszystkich nowych uczniów szkoły na spotkanie, w trakcie którego będziecie się również mogli wzajemnie poznać i spotkać nowego wychowawcę. Zapraszamy wg harmonogramu:
klasa 1a - 29 VIII godz. 8.30
klasa 1b 29 VIII godz. 11.00
klasa 1c - 31 VIII godz. 8.30
klasa 1d - 31 VIII godz. 11.00
Obecność obowiązkowa.

02 sierpnia 2011
Czas pracy sekretariatu
W dniach 01 - 12 sierpnia sekretariat szkoły czynny będzie w godzinach od 8.00 do 13.00. Uwaga! w piątki sekretariat nieczynny! (tj. 05 i 12 sierpnia)

02 sierpnia 2011
Egzaminy poprawkowe i matura poprawkowa
Terminy egzaminów poprawkowych
22 sierpnia ( poniedziałek ) godz. 8.00 - j. angielski i geografia
23 sierpnia ( wtorek ) godz. 8.00 - matematyka
Matura poprawkowa
godz. 8.00 - egzamin ustny - język angielski;
godz. 9.00 - egzamin pisemny - matematyka i język polski
UWAGA maturzyści!!! Wszystkie egzaminy poprawkowe odbędą się w naszej szkole!!! Maturzysta ma obowiązek stawić się w dniu egzaminu pod salą egzaminacyjną nie później niż 15 minut przed rozpoczęciem egzaminu. Podczas wchodzenia na salę egzaminacyjną ma obowiązek okazania dowodu osobistego.

11 lipca 2011
Czas pracy sekretariatu
W okresie od 11.07 do 14.07 (do czwartku) sekretariat czynny będzie od godz. 8.00 do 13.00. Natomiast w piątek, 15.07 będzie nieczynny.

27 czerwca 2011
WYCHOWAWCA WYPOCZYNKU DZIECI I MŁODZIEŻY
Zgodnie z wytycznymi Kuratorium Oświaty w Katowicach zmienia się treść zaświadczenia o ukończeniu kursu "Wychowawca wypoczynku dzieci i młodzieży". Po zmianie: celem kursu było: " przygotowanie do wykonywania obowiązków wychowawcy wypoczynku dzieci uczestników młodzieży. Kurs zorganizowano na podstawie zgody Śląskiego Kuratora Oświaty nr OA-OR.5632.9.2011.AB z dnia 03.03.2011r."
W związku z koniecznością zmiany zapisów proszę tegorocznych uczestników którzy dotychczas nie odebrali nowego- poprawnego merytorycznie zaświadczenia, o zgłoszenie się do sekretariatu szkoły.
Przypominam, że nowe zaświadczenie zostanie wydane tylko po dokonaniu zwrotu zaświadczenia poprzedniego.

D.Wojnar


27 czerwca 2011
WARSZTATY AKTYWNOŚCI WŁASNEJ
Tegorocznych absolwentów, którzy uczestniczyli w Warsztatach Aktywności Własnej, w ramach realizowanego projektu "Partnerzy w nauce", proszę o odbiór zaświadczeń uczestnictwa w zajęciach w sekretariacie szkoły.

D. Wojnar


22 czerwca 2011
świadectwa maturalne
Uwaga tegoroczni maturzyści! Odbiór świadect maturalnych- 30 czerwca od godz. 13.00. Do odbioru tego dnia będą również zaświadczenia o uczestnictwie w zajęciach projektu unijnego.

22 czerwca 2011
UWAGA!!! W piątek, 25 czerwca sekretariat nieczynny!!
Informujemy, że w piątek, 25 czerwca sekretariat szkoły będzie nieczynny. Wszystkich zainteresowanych przepraszamy i zapraszmy w poniedziałek.

22 czerwca 2011
Zakończenie roku szkolnego 2010/2011
Zakończyliśmy rok szkolny 2010/2011...
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości. W Galerii pojawiły się w ostnich dniach również inne fotorgaficzne relacje -zapraszamy!

20 czerwca 2011
Zakończenie roku szkolnego 2010/2011
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011 odbędzie sie w środę 22 VI o godz. 9.00 na sali gimnastycznej. Po zakończeniu akademii uczniowie udają się do sal lekcyjnych (przydział do sal wywieszony jest na tablicy ogłoszeń).
Tego dnia w obowiązku każdej klasy jest całkowite opróżnienie szafek w szatni w związku z koniecznością remontu! Prosimy więc o przyniesienie kluczyków do szafek i zabrania swoich rzeczy , w przeciwnym razie zmuszeni będziemy do przecięcia zamknięć. Rzeczy, do których nikt się nie przyzna, zostaną wyrzucone!!!

20 czerwca 2011
2d śladami Wyspiańskiego
17 czerwca 2011 roku klasa 2d miała okazję w interesujący sposób zakończyć rok szkolny. Ostatnie jej lekcje polskiego odbyły się bowiem w krakowskich muzeach, gdzie zgłębiała swoją wiedzę na temat sztuki Młodej Polski i nie tylko.
Uczniowie odwiedzili Muzeum Młodej Polski- "Rydlówkę" w Bronowicach, gdzie usłyszeli ciekawą opowieść o historii domu oraz powstaniu słynnego "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Następnie w Krakowie zobaczyli Zakon Paulinów na Skałce i kryptę zasłużonych, gdzie pochowany jest m.in. Autor dramatu.
Spacer nad Wisłą był okazją do obejrzenia wystawy portetów Czesława Miłosza autorstwa Judyty Papp. Wreszcie w Sukiennicach można było podziwiać "Wernyhorę" Jana Matejki- żeby wspomnieć o obrazie związanym z "Weselem"- i posłuchać o sztuce XIX wieku.
Polecam taki sposób uczenia się!

Małgorzata Doroszczyk kl 2d
Zobacz zdjęcia w Galerii


16 czerwca 2011
Stara Synagoga i Podziemia Rynku, czyli 1D śladami europejskiej tożsamości Krakowa
Kraków po raz kolejny zachwycił klasę 1D. 13 czerwca pod opieką pani Agaty Chwierut i Karoliny odwiedziliśmy Starą Synagogę oraz Podziemia Rynku. Lekcja muzealna w najstarszej polskiej tzw. "Starej Bożnicy" na Kazimierzu przybliżyła nam (także praktycznie) tradycję i kulturę Żydów, którzy w XVw. zamieszkali w tej dzielnicy.
Nowoczesne muzeum znajdujące się pięć metrów pod brukiem Rynku przy pomocy multimediów i... Pani przewodnik w sposób niezwykle przystępny pokazało tysiąc lat historii tego miejsca.
13 dzień miesiąca nie okazał się pechowy, ponieważ mimo strajków na kolei dotarliśmy zadowoleni do domów (ukłony i podziękowania dla Rodziców!)
Polecam Kazimierz i Podziemia Rynku każdemu, kto chce wiedzieć więcej i zetknąć się z czasem, którego już nie ma...

Kinga Rusek kl. 1d
Zobacz zdjęcia w Galerii


15 czerwca 2011
1b w Babiogórskim Parku Narodowym
14 czerwca 2011 odbyła się wycieczka przedmiotowa klasy 1b do Babiogórskiego Parku Narodowego. Z panią Alicją Piernik oglądaliśmy przekwitające wiosenne sasanki i zawilce. To już początek górskiego lata. Na Babiej tempo rozwoju roślin jest bardzo szybkie. Muszą się one spieszyć, aby wydać nasiona przed nastaniem chłodów w początkach września. Szkoda tylko, że na szlaku zobaczyliśmy także dużo śmieci… Zastanawia fakt, dlaczego ludzie nie szanują Ziemi… My staraliśmy się pokazać, że tak być nie musi (co widać na zdjęciach).
Do zobaczenia na wakacyjnych szlakach !!!!!!
Zobacz zdjęcia w Galerii

15 czerwca 2011
1c na torfowiskach pod Czarnym Dunajcem
Dni 6 i 7 czerwca 2011 klasa 1c spędzała na wycieczce w masywie Babiej Góry i na torfowiskach pod Czarnym Dunajcem. Wędrówka szlakiem przez: Sokolicę, Kępe, Wołowe Skały (Gówniak), Diablak (1725), Przełęcz Brona, Markowe Szczawiny dostarczyła niezwykłych wrażeń szczególnie tym, którzy potrafią dostrzec piękno górskiego krajobrazu. Huraganowy wiatr wokół szczytu był źródłem dodatkowych emocji, zwłaszcza podczas schodzenia po głazach z Diablaka.
Spacer po torfowisku Baligówka (jego wiek to około 8 tysięcy lat) koło Czarnego Dunajca to również nie lada gratka dla miłośników przyrody. Ścieżka przyrodnicza powstała tu dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu Holendrów, którzy znani są w Europie z wrażliwości na piękno natury. Kwitnące białe bagno zwyczajne i borówka bagienna, różowa żurawina i modrzewnica, także rosiczka budzą po prostu zachwyt. Od skupisk fioletowych ostrożeni i licznych storczyków nie można oderwać wzroku. Z pewnością wrócimy tam jesienią, aby zobaczyć kwitnące wrzosy i najeść się borówki bagiennej...
Zobacz zdjęcia w Galerii

13 czerwca 2011
Wieczorek poetycki 1D
9 czerwca odbył się wieczorek poetycki poświęcony dzieciom (z okazji ich minionego święta) pt: "Od lat 2 do 102". Klasa 1D - społeczno-humanistyczna- pod opieką pani prof. Łazarz zabawiała publiczność utworami polskich artystów. Nie zabrakło niespodzianek. W trakcie programu wszyscy uczestniczyli w quizie z nagrodami. Po części oficjalnej zaproszono gości na słodki poczęstunek. Mimo problemów technicznych, artystów nagrodzono burzą oklasków.

Kinga Rusek kl. 1d


9 czerwca 2011
Miniprzedsiębiorstwo SZOP piąte w Polsce!!!
Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo SZOP w dniach 2-3 czerwca brało udział w XVI finale Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2011 i zajmując ostatecznie piąte miejse! Już od wielu lat finał odbywa się w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Miniprzedsiębiorstwo SZOP reprezentowane było w Warszawie przez Marcina Błaszcza, Marysię Szczypkę, Pawła Tyronia i Marka Wawrzosa. Pozostali wspólnicy firmy SZOP to: Karolina Dargas, Sylwia Dzida, Paweł Mleczko i Paweł Nasuta Program Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo jest programem rozszerzającym do przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości, a uczniowie realizowali go w ramach działań projektu "Partnerzy w Nauce".
Gratulujemy SZOPowi, a wszystkich zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz krótkiego filmiku...

8 czerwca 2011
Wycieczka 1D na Babią Górę
Nasze LO zdobyło po raz kolejny Babią Górę, tym razem z klasą 1D i kilkoma tegorocznymi maturzystami z klasy przyrodniczej, którzy wcielili się w rolę opiekunów.
Pierwszego dnia wycieczki-31maja zdobyliśmy szczyt (Diablak1725m.n.p.m.), a schodząc oglądaliśmy niezwykle urokliwe Mokre Jeziorko. Na całym szlaku zbieraliśmy śmieci po "turystach". Nocleg mieliśmy w bardzo gościnnej szkole -Liceum Salezjańskim w Czarnym Dunajcu, gdzie odbył się wieczorek integracyjny z miejscowymi góralkami. Z samego rana 1czerwca (Dzień Dziecka) wyruszyliśmy na poszukiwanie piekarni i po śniadaniu przeszliśmy na torfowiska. Tam wyjątkowo przyjazna koza oprowadziła nas po całym terenie i tylko ona wróciła z suchymi nogami.:) W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Suchej Beskidzkiej pod Karczmą Rzym żeby spotkać Twardowskiego, ale niestety nie wrócił jeszcze z księżyca. W godzinach wieczornych wróciliśmy do Czechowic-Dz.
Wycieczkę uważam za wyjątkowo udaną. Polecam wszystkim Babią Górę, szczególnie z Panią Profesor Alicją Piernik w roli przewodnika. Widoki ze szczytu zapierają dech w piersiach.

Kinga Rusek kl. 1d


Zobacz zdjęcia w Galerii


6 czerwca 2011
Sukces lekkoatletów.
27 maja w Zabrzegu odbyły się zawody lekkoatletyczne na szczeblu powiatowym. Rywalizacja obejmowała pięć konkurencji: 100m, 400m, 800m (DZ)/1500M (CH), skok w dal i pchnięcie kulą. Reprezentacja dziewcząt zajęła I miejsce, a reprezentacja chłopców II.
Składy drużyn:
dziewczyny: K. Kopeć, E. Wróbel, P. Nycz (100m); M. Waliczek, K. Klima (400m), E. Dawidek, P. Gałuszka, P. Muras (800m); B. Mikołajczyk, K. Czarnota (skok w dal); K. Nycz, K. Kluka, W Gawełek (pchnięcie kulą)
chłopcy: D. Stolarski, M. Adamczyk (100m); A. Żebrowski, M. Wronka (400m), P. Krawczyk, J. Rdzanek (1500m); M. Żelazny, K. Nocoń (skok w dal); B. Kopeć, P. Machalica (pchnięcie kulą)
Sukcesy indywidualne: K. Kopeć (III m-ce 100m), M. Waliczek (III m-ce 400m), P. Gałuszka (II m-ce 800m), K. Czarnota (I m-ce skok w dal), K. Nycz (II m-ce pchnięcie kulą), K. Kluka (I m-ce pchnięcie kulą), D. Stolarski (II m-ce 100m), M. Żelazny (III m-ce skok w dal), K. Nocoń (I m-ce skok w dal), B. Kopeć (III m-ce pchnięcie kulą).
Gratulacje!

Zapraszam do obejrzenia zdjęć w galerii.

6 czerwca 2011
Czerwonokrzyski Dzień Dziecka
W minioną sobotę młodzież skupiona w Szkolnym Kole PCK pod opieką Katarzyny Ożóg-Gilowskiej już po raz trzynasty przygotowała spotkanie integracyjne dla dzieci ze świetlic profilaktycznych "Zatoka", Świetlicy im. O Pio, wychowanków OPDiR i dzieci niepełnosprawnych. Na spotkanie przybyło 95 dzieci, które uczestniczyły w zabawach, wysłuchały programu artystycznego przygotowanego przez licealistów i otrzymały paczki słodyczy. Życzenia dzieciom składali między innymi: Renata Franasik - Członek Zarządu Powiatu Bielskiego, Alina Świeży-Sobel - radna powiatowa, Ksiądz Janusz Śliwa, Bogdan Ogrocki - Członek ZR PCK w Bielsku-Białej.

Zobacz zdjęcia w Galerii

31 maja 2011
VII wyprawa przyrodnicza na Suwalszczyznę
W dniach 12-19 maja 2011 po raz siódmy podziwialiśmy wspaniałe krajobrazy woj. podlaskiego. Po pierwszym noclegu w poczekalni PKP w Białymstoku - 13maja dojechaliśmy do Augustowa. Pierwszy dzień - to wycieczka autobusem do kilku najciekawszych miejsc Suwalszczyzny: obserwowaliśmy linię brzegową jeziora Wigry, ozy, sandry i głazowiska wokół jeziora Hańcza - bardzo malowniczy krajobraz ukształtowany przez lodowiec. W muzeum Wigierskiego PN uczestniczyliśmy w wykładzie prowadzonym przez Dyrektora i pracowników naukowych WPN .Następne dni to spływ łódkami canoe rzeką Hańcza, wędrówki leśnymi ostępami (w nogach 30km). Poznawaliśmy rośliny, bezkręgowce, ptaki. Wieczorami ogniska z gitarą i rozmowy o tym co wokół nas. Żal było wracać. Wrócimy w te tereny w wakacje i za rok. Wyjazd zorganizowały Alicja Piernik - nauczyciel biologii i Bożena Cwetler - nauczuciel wych.fizycznego.

Zobacz zdjęcia w Galerii

31 maja 2011
Wykład pani dr J. Czyż- Cieciak
W ramach XII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki w naszym liceum, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, miał miejsce wykład pani dr Joanny Czyż-Cieciak o kulturze ludowej na Śląsku Cieszyńskim w XIX wieku. W piątek 27 maja o godz. 10:00 szkolny klub wypełnił się słuchaczami, wśród których -poza uczniami Liceum- byli także gimnazjaliści z Zabrzega. W ciągu godziny dowiedzieliśmy się, co jest istotą ludowego spojrzenia na świat i życie człowieka. Słuchaliśmy niezwykle ciekawej opowieści o zwyczajach, lękach, granicach między tym, co oswojone, a tym, co nieznane. Wiemy już także, dlaczego nie podaje się ręki przez próg i co się pod nim kryje. W interesującym wykładzie nie zabrakło oczywiście humoru, a pani dr Czyż-Cieciak została nagrodzona gromkimi brawami. Dziękujemy!

Kinga Rusek kl. 1d


23 maja 2011
Nadmorskie Warsztaty Przyrodnicze w Kątach Rybackich
Od 16 do 20 maja 2011 młodzież klasy 1E wraz z opiekunkami: wychowawczynią - Joanną Ślusarczyk oraz nauczycielką biologii - Małgorzatą Buczek uczestniczyła w warsztatach przyrodniczych w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. Braliśmy udział w zajęciach o tematyce dotyczącej ornitologii (ptaki), nietoperzy, entomologii (owady), botaniki. Wykonywaliśmy także doświadczenia chemiczne i biochemiczne, a podsumowaniem był niezapomniany bieg na orientację. Zajęcia prowadzili pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego.
Kolejny już raz (piąty!) przekonaliśmy się, że nauka przyrody może być ogromną przyjemnością i przygodą, jeśli nauczyciele to kochający swoją pracę zapaleńcy, a salą lekcyjną jest pachnąca bzami i szumiąca morzem okolica.

Zobacz zdjęcia w Galerii

20 maja 2011
WARSZTATY AKTYWNOŚCI WŁASNEJ
Tegorocznych absolwentów, którzy uczestniczyli w WAW, w ramach realizowanego projektu " Partnerzy w nauce", proszę o odbiór zaświadczeń uczestnictwa w zajęciach w sekretariacie szkoły. Uczestników warsztatów ( uczniów klas pierwszych i drugich) proszę o odbiór zaświadczeń w gabinecie pedagoga.

D.Wojnar


17 maja 2011
NASZA SZKOŁA NA XII BESKIDZKIM FESTIWALU NAUKI I SZTUKI
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczególnie nauczycieli i uczniów, a także mieszkańców miasta i gminy Czechowice-Dziedzice do udziału w organizowanym przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej XII Festiwalu Nauki i Sztuki, w którym nasze liceum aktywnie uczestniczy.
28 maja między godz. 14.00 a 16.00 będziemy na bielskim rynku, gdzie uczniowie realizujący projekt "Partnerzy w Nauce" pod opieką mgr E. Szary zaprezentują siebie "W ŚWIECIE NAUKI".
Wcześniej natomiast czekamy na sympatyków nauki w budynku Liceum. Tutaj odbędą się ciekawe wykłady naszych nauczycieli- pracowników wyższych uczelni.
26 maja o godz. 16.00 dr JAROSŁAW TOMASIEWICZ będzie mówił o "REWOLUCJI W ŚWIECIE ARABSKIM, a 27 maja o godz. 10.00 dr JOANNA CZYŻ- CIECIAK przybliży "KULTURĘ LUDOWĄ NA TERENIE ŚLĄSKA CIESZYŃSKIEGO W XIX wieku".
Osoby spoza szkoły mogą się wcześniej zgłaszać na wykład w sekretariacie szkoły. tel. (32) 2153577

16 maja 2011
Trwają konkursy dla gimnazjalistów.
W naszej szkole trwają konkursy przedmiotowe pod patronatem Starosty Bielskiego. W minionym tygodniu odbyły się egzaminy z biologii, geografii, historii, WOSu, fizyki i chemii. W poniedziałek odbędą się jeszcze egzaminy z j.polskiego i matematyki.
W GALERII można zobaczyć kilka zdjęć z wcześniejszych egzaminów.

13 maja 2011
Zasady upoważniania do odbioru świadectw maturalnych!
Wszystkim maturzystom, którzy nie będą mogli osobiście w czerwcu br. odebrać świadectw maturalnych wydawanych przez OKE przypominamy, że w/w świadectwa będą wydawane osobom upoważnionym przez maturzystów tylko po okazaniu stosownego druku upoważnienia, który można pobrać tutaj (upoważnienie.doc) lub w sekretariacie. Wypełnione czytelnie upoważnienie (z wpisanymi danymi osoby odbierającej) należy wcześniej przedłożyć w sekretariacie do opieczętowania !

13 maja 2011
Bardzo drobne zmiany w podziale godzin
Od poniedziałku 16 maja bardzo drobne zmiany w podziale godzin ( i to tylko w niektórych klasach).
Podział godzin na stronie jest już zaktualizowany!

10 maja 2011
"Drewniana miska"
W środę 27 kwietnia w szkolnym klubie odbył się gościnny występ kółka teatralnego z Gimnazjum im. Ludmiły i Adolfa Kalicińskich w Dankowicach. Młodzi aktorzy zaprezentowali 40 - minutowe przedstawienie pt."Drewniana miska", którego tematem była obojętność i brak wrażliwości wobec osób starszych. W sztuce wystąpili także uczniowie kl. I: Natalia Nycz i Andrzej Perlik.

9 maja 2011
Relcja z Dnia Otwartego
Zapraszamy do przeczytania relacji z Dnia Otwartego i obejrzenia zdjęć

9 maja 2011
I miejsce dla naszej szkoły w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy
7 maja reprezentantki naszej szkoły: Jagoda Kurczyk, Monika Kurpas, Sylwia Dzida, Sylwia Podsadecka, Karolina Grzybek i Dominika Gazda pod opieką Pani Katarzyny Ożóg-Gilowskiej wygrały XIX Rejonowe Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża pokonując dwanaście szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Bielskiego. Młodzi medycy zdystansowali, między innymi bielskie szkoły: LO Zgromadzenia Córek Bożej Miłości i LO im. Stefana Żeromskiego, które znalazły się kolejno na II i III miejscu. Drużynę szkolili ratownicy z czechowickiej grupy ratownictwa. Dalszy etap - zawody okręgowe odbędą się 21 maja w Katowicach. Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki.

Zobacz zdjęcia w Galerii

6 maja 2011
Egzaminy ustne z j. francuskiego i j. włoskiego
Przypominamy, że
Język francuski w cz. ustnej zdawany jest w LO im. B. Chrobrego w Pszczynie:
poziom podstawowy -11 maja - sala 206 - o godz. 8.00
poziom rozszerzony -23 maja - sala 206 - o godz. 8.00
Język włoski w cz. ustnej zdawany jest w IV LO im. KEN w Bielsku-Białej:
poziom podstawowy - 24 maja - sala 33 - o godz. 10.15

Zdający muszą ze sobą zabrać dowód osobisty i świadectwo ukończenia szkoły!!!

29 kwietnia 2011
Uwaga maturzyści
Prosimy zapoznać się z przydziałem do sal na środę, na egzamin z j. polskiego. Zbiórka maturzystów o godz. 8.15 na parterze.
A tu można zobaczyć harmonogram matur ustnych z podziałem na komisje. Sale, w których te egzaminy ustne się będą odbywać, przypasane będą w najbliższym czasie

28 kwietnia 2011
Nowy podział godzin
Od poniedziałku, 9 maja obowiązywać będzie nowy podział godzin. Jest on już zaktualizowany na naszej stronie.

28 kwietnia 2011
Dzień Otwarty Szkoły
W dniu 29 kwietnia 2011 roku w godzinach 11:30-14:30 serdecznie zapraszamy gimnazjalistów do odwiedzenia naszej szkoły. Będzie można wtedy zapoznać się z kierunkami kształcenia, uczestniczyć w IV Festiwalu Nauki przygotowanym przez uczestników projektu "Partnerzy w Nauce", a także obejrzeć osiągnięcia liceum w międzynarodowym programie "Comenius- uczenie się przez całe życie".

28 kwietnia 2011
Sukcesy w pływaniu !
W dniu 19.04.2011, 19-osobowa drużyna pływacka naszego LO, prowadzona przez nauczyciela wf Tomasza Mańkę wzięła udział w "Powiatowej Licealiadzie Szkolnego Związku Sportowego w Pływaniu" w Kozach. W klasyfikacji drużynowej dziewczęta zdobyły wysokie II miejsce, natomiast chłopcy III miejsce. Składowymi sukcesu drużynowego są liczne lokaty medalowe naszych pływaków.
Oto wyniki poszczególnych sukcesów indywidualnych:
Wojtek Mazgaj kl. 3 d - I m-ce 50 m st. grzb., Alek Czuk kl. 3e - II m-ce 100 m st. dow., Maciej Niemczyk kl. 2b - III m-ce 100 m st. klas., Michałczak Kinga kl. 3a - I m-ce 100 m st. dow. , Gabrysia Dudek kl. 3c - III m-ce 50 m st. grzb., Wioleta Bobrowska kl. 2e - III m-ce 50 m st. klas., Patrycja Stawoska kl. 3c - III m-ce 50 m st. dow.
Gratulujemy!

20 kwietnia 2011
Spotkanie maturzystów z dyrektorem
W środę, 27 kwietnia o godzinie 9.20 na sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie wszystkich maturzysów z dyrektorem szkoły poświęcone organizacji matury. Obecność obowiązkowa.

15 kwietnia 2011
OBCHODY ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej, w poniedziałek, 11.04.2011 r. odbyły się dwie tury wykładu okolicznościowego dla uczniów LO wygłoszonego przez p. Marka Łukasika z katowickiego IPN.
W piwnicy "ogólniaka" (s.81) przez cały tydzień prezentowana była wystawa "Zbrodnia katyńska". Plansze wypożyczone zostały dzięki życzliwości kierownictwa i pracowników katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Uczniowie, w czasie lekcji historii, mieli okazję zobaczyć wystawę, a większość z nich - także poruszający film dokumentalny pt. "Zbrodnia bez kary", produkcji BEP IPN z 2010 roku.

15 kwietnia 2011
Niezwykłe spotkanie ze sztuką
15 kwietnia w czechowickim kinie "Świt" specjalnie dla uczniów naszej szkoły odbyła się projekcja filmu "Młyn i krzyż". Jest to oryginalna próba odczytania obrazu Petera Bruegla pt. "Droga na Kalwarię". Dzięki nowoczesnej technologii obraz ożywa i ukazuje nam los 12 postaci z dzieła niderlandzkiego Mistrza. Jesteśmy świadkami, jak w drodze na Kalwarię zatrzymuje się czas, byśmy mogli zobaczyć to, co najważniejsze.W tej produkcji wyreżyserowanej przez Lecha Majewskiego wystąpiły takie gwiazdy jak: Rutger Hauer, Charlotte Rampling, Michael York i Joanna Litwin, która przyjechała do Czechowic i po seansie interesująco opowiadała o realizacji przedsięwzięcia. Całość była bardzo ciekawa i wciągająca.Tych, którym filmu nie udało się obejrzeć, zachęcam, aby wybrali się do kina (choć nie będzie to łatwe). Naprawdę warto.

Kinga Rusek kl. 1d


15 kwietnia 2011
Miniprzesiębiorstwo SZOP w finale ogólnopolskiego konkursu!
Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo SZOP składające się z uczniów kl. 2a zakwalifikowało się do Finału Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo w Warszawie w (dniach 2-4 czerwca). Jak co roku finał odbywa się w budynku Giełdy Papierów Wartościowych. Program "Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo" jest programem rozszerzającym do przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości.
Gratulujemy już teraz i życzymy zwycięstwa!!!

13 kwietnia 2011
Wizyta w Hiszpani w ramach projektu Comenius
W dniach od 28 marca do 6 kwietnia nasi uczniowie przebywali w Hiszpanii na spotkaniu młodzieży w ramach realizacji projektu współpracy wielostronnej Comenius - "Wartości na przestrzeni pokoleń i granic geograficznych". W spotkaniu oprócz nas uczestniczyli uczniowie i nauczyciele wszystkich pozostałych państw partnerskich projektu: Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Holandii, Norwegii.
Naszą szkołę reprezentowali: Ala Skorupa (kl. 1b), Krzysiek Dzioba i Paweł Tyroń (kl. 2a), Ania Nieckarz i Bartek Kopeć (kl. 2c) oraz Ula Kuś i Basia Mikołajczyk (kl. 2e).
Nasza szkoła jest koordynatorem projektu, a opracowały go i sprawują nad nim merytoryczną opiekę panie Ewa Zemanek oraz Dominika Owsiany.
Wszystkich juz teraz zapraszamy do galerii, gdzie zostały zamieszczone zdjęcia z wyjazdu, a w najbliższym czasie na naszej stronie pojawi się również sprawozdanie i krótki filmik, które przygotowują uczniowie.

13 kwietnia 2011
Wieczorek poetycki kl. 1D
W czwartek, 7. kwietnia 2011r. odbył się wieczorek poetycki pt: "Gdziekolwiek była ONA tam był raj", który zorganizowała klasa 1D. Scenariusz był oparty na "Pamiętnikach Adama i Ewy" i utworach polskich poetów. Tematem wieczorku były relacje damsko-męskie, ale pokazane w krzywym zwierciadle. W role Adama wcielił się Andrzej, a w rolę Ewy Paulina. Wiersze recytowali: Marzena, Natalia, Grzegorz i Weronika. Muzycznie wieczorek uświetnili Regina, Rafał i Wojtek (panowie gościnnie). Za opiekę i pomoc w organizacji pierwszego, ale nie ostatniego wieczorku klasa dziękuje Pani W. Łazarz i Pani A. Chwierut.

Kinga Rusek kl. 1d
Zobacz zdjęcia w Galerii


11 kwietnia 2011
I miejsce dla naszej szkoły w Zawodach w Udzielaniu Pierwszej Pomocy
9 kwietnia reprezentantki naszej szkoły: Jagoda Kurczyk, Monika Kurpas, Sylwia Dzida, Sylwia Podsadecka, Karolina Grzybek i Dominika Gazda pod opieką Pani Katarzyny Ożóg-Gilowskiej wygrały XIV Zawody Drużyn Młodzieżowych w Udzielaniu Pierwszej Pomocy pod patronatem Burmistrza Czechowice-Dziedzic w kategorii szkół średnich. Drużynę szkolili Krzysztof Gazda i Konrad Wróbel. Dalszy etap - zawody rejonowe odbędą się 7 maja w Bielsku-Białej. Gratulujemy i trzymamy kciuki.

Zobacz zdjęcia w Galerii

23 marca 2011
"Koncert Orfeusza" w Teatrze STU
W piątkowy wieczór 18.03.br. grupa uczniów pod opieką p. A. Chwierut, p. R. Kotzian i p. L. Paszek obejrzała w krakowskim teatrze Scena STU "Koncert Orfeusza" w wykonaniu Grzegorza Gzyla.
Widowisko to było nowatorskim spojrzeniem na miłość mitycznych kochanków- Orfeusza i Eurydyki. Piotr Gąślewicz i Marcin Hilarowicz ubrali uczucia w nuty, by grać do słów A. Asnyka, C. K. Norwida, A. Osieckiej, W. Młynarskiego i wielu innych. Trzech mężczyzn zawładnęło na 100 minut całym teatrem, zostawiając każdemu widzowi wspomnienia oraz tematy do rozmyślań.
Polecam "Koncert Orfeusza" zakochanym, szukającym miłości, ale również tym, którzy kochają doskonałą muzykę płynącą z gitarowych strun.

Kinga Rusek kl. 1d
Zdjęcie: Weronika Stryczek kl. 1d


17 marca 2011
1d w Teatrze STU
9 marca 2011roku klasa 1D znów odwiedziła teatr. Po raz pierwszy był to krakowski Teatr Scena STU, gdzie wystawiano: "Wariacje tischnerowskie. Kabaret filozoficzny." Dużo dobrego humoru, znakomici aktorzy i niepowtarzalny klimat byłej stolicy to jest to, co sprawiło, że wszyscy, bez wyjątku, wrócili zadowoleni. Cała klasa składa podziękowania naszym opiekunkom: p. A. Chwierut, p. R. Kotzian i p. M. Pająk.

Kinga Rusek kl. 1d


12 marca 2011
Kolejny sukces naszego ucznia.
Uczeń klasy 2a Paweł Skotnica zakwalifikował się do trzeciego (ostatniego) etapu X Międzynarodowej Olimpiady Języka Angielskiego. Organizatorem Olimpiady jest Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz College "The Top" w Krakowie. Trzeci etap odbędzie się 2 kwietnia i będzie etapem ustnym, podczas którego Paweł będzie odpowiadał na pytania z zakresu kultury i geografii Wielkiej Brytanii.
Gratulujemy i życzymy sukcesu w kolejnym etapie!!!

12 marca 2011
Laureaci XVII Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę "Fizyka a Ekologia"
O tym, że Paweł Mleczko i Adrian Okruta z klasy 2a (mat-inf) zostali laureatami XVII Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę "Fizyka a Ekologia" już pisaliśmy w kontekście zakwalifikowania się Pawła do finału XVIII Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców - Moskwa-Rosja 2011. Z wielką przyjemnością informujemy, że laureatami tegoż konkursu "Fizyka a Ekologia" zostali również uczniowie: Jagoda Kurczyk i Katarzyna Głowiak z kl 2b (kulturoznawczej) -autorki pracy na temat: "Izotopowe skale czasu dla zmian klimatu i działalności człowieka" -opiekun pracy: mgr Aleksandra Śnieć oraz Korneliusz Wójcik i Kiara Czarnota z kl. 2e (przyrodniczej)- autorzy pracy na temat: "Rewitalizacja terenów pogórniczych" - opiekun pracy: mgr Ewa Szary.
Finał konkursu odbędzie się 14 kwietnia 2011 o godz. 10.00 w Pałacu Młodzieży w Katowicach.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

8 marca 2011
Harmonogram matur ustnych
Zamieszczamy przewidywany harmonogram matur ustnych. Egzaminy rozpoczynać sie będą od godz. 14.10 (te zdawane u nas w szkole), dokładniejszy harmonogram, z godzinami wejścia do sal poszczególnych osób, opublikujemy po ostatecznym ustaleniu składów komisji. W przypadku pokrywania sie terminów (zwłaszcza z egzaminami pisemnymi) proszę o osobisty kontakt.
G. Tyroń

7 marca 2011
Konkursy dla gimnazjalistów
Uczniów gimnazjów, którzy chcą wiedzieć, myślą, interesują się otaczającą rzeczywistością i lubią rywalizować, zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursów wiedzy organizowanych pod patronatem Starosty Bielskiego w następujących terminach:

Konkurs Biologiczny 11.05.2011 r. godz. 8.30
Konkurs Geograficzny 11.05.2011 r. godz. 11.00
Konkurs Historyczny 12.05.2011 r. godz. 8.30
Konkurs Wiedzy o społeczeństwie 12.05.2011 r. godz. 9.30
Konkurs Fizyczno-Chemiczny 12.05.2011 r. godz. 11.00
Konkurs Matematyczny 16.05.2011 r. godz. 8.30
Konkurs Polonistyczny 16.05.2011 r. godz. 11.00

Odbędą się one w budynku Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Konopnickiej 9. Zgłoszenia uczniów należy przesłać listownie lub faksem na odpowiednich kartach uczestnictwa do 29 kwietnia 2011 roku na adres:
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. Konopnickiej 9
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel/fax (32) 215 35 77

Wyniki zostaną ogłoszone do 10 czerwca 2011 roku. Będą także opublikowane do 30 maja na stronie internetowej. Szczegółowe informacje prześlemy do szkół do końca marca.
ZAPRASZAMY

1 marca 2011
Konkurs dla Licealistów
Koło zarządzania projektami przy Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie pragnie poinformować o konkursie z wiedzy o zarządzaniu projektami, w którym zwycięska drużyna otrzyma zaproszenie na wyjazd do Brukseli. Pozostałe nagrody to pozycje książkowe. Konkurs odbędzie się w ramach konferencji Smart PM dotyczącej zarządzania projektami, która odbędzie się w siedzibie Wyższej Szkole Europejskiej w dniach 26-27 marca 2011r. Czytaj calość.

28 lutego 2011
VIII Śląski Konkurs Matematyczny
Uczennica klasy 2A Marta Sroczyńska zakwalifikowała się do zawodów finałowych VIII Śląskiego Konkursu Matematycznego.
W zawodach rejonowych Konkursu wzięło udział 307 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do finału zakwalifikowało się 103 uczniów.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w zawodach finałowych.

25 lutego 2011
Sprawdzian umiejętności językowych oraz wiedzy o krainach Wysp Brytyjskich
23 lutego w naszej szkole już po raz dziesiąty odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Języku i Kulturze Zjednoczonego Królestwa oraz Republiki Irlandii pod patronatem Starosty Bielskiego. Pomysłodawcą i organizatorem cyklu konkursów jest nauczycielka języka angielskiego Katarzyna Ożóg-Gilowska. Do konkursu przystąpiło 9 drużyn z różnych szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów: LO im. M. Skłodowskiej-Curie (klasy 1b,c,d, 2c, 3e), reprezentacja ZS "Silesia" i Gimnazjum z Goczałkowic-Zdroju oraz 2 drużyny z GP Nr 2 im. J. Kusocińskiego w Czechowicach-Dziedzicach. I miejsce zdobyła klasa 2c w składzie: Anna Nieckarz, Aneta Biernot, Agata Kłaptocz, Katarzyna Chmiel i Bartłomiej Kopeć, pierwsze miejsce w kategorii "Gimnazjaliści" przypadło drużynie z GP Nr 2 im. J. Kusocińskiego. Specjalnym gościem jubileuszowej edycji był zespół "Pipes& Drums". Uroczystego otwarcia konkursu dokonała p. Renata Franasik- Członek Zarządu Powiatu Bielskiego. czytaj dalej...

Zobacz zdjęcia w Galerii

25 lutego 2011
KURS WYCHOWAWCÓW KOLONII I OBOZÓW
Kurs wychowawców kolonii i obozów letnich rozpoczyna się w sobotę 05.03.2011r. o godz. 8.00 w budynku ZSTiL (wejście przez portiernię szkoły lub poradnię). Będzie realizowany przez kolejne soboty do dnia 2 kwietnia. Przypominam, że uczestnikami kursu mogą być osoby, które ukończyły 18 lat i w okresie wakacyjnym będą absolwentami szkoły średniej.

17 lutego 2011
Drobne zmiany w planie lekcji
Od poniedziałku obowiązywać będą drobne zmiany w planie lekcji. Nowy plan można zobaczyć tutaj...

17 lutego 2011
1d na "Antygonie"
11 lutego br. klasa 1d znów odwiedziła teatr. Tym razem była to bielska Banialuka, która wystawiła po raz kolejny spektakl pt.: "Antygona". Sztuka nie była tradycyjnym odwzorowaniem dzieła Sofoklesa, lecz wariacją na temat egzystencji człowieka. Siedmiu aktorów, spośród których wyróżniał się Ryszard Sypniewski (Terezjasz) i siedem lalek wyrzeźbionych przez Rafała Budnika wzbudziło mieszane uczucia w odbiorcach. Podczas gdy jedni chwalili i podziwiali, inni uznali sztukę za trudną do zrozumienia. Ja należę do tych pierwszych i kłaniam się w stronę Marka Ziarki (kierownika technicznego), którego niewątpliwy wkład uczynił mój piątek niezwykłym.

Kinga Rusek kl. 1d
Zdjęcie: Weronika Stryczek kl. 1d


16 lutego 2011
Program "RÓWNY START"
Zapraszam uczniów klas III, uczestników warsztatów psychologicznych w ramach realizacji projektu unijnego " Edukacja w powiecie bielskim drogą do sukcesu", na spotkanie z prowadzącymi, które odbędzie się w piątek ( 18.02.2011) o godz. 11.00 w klubie szkoły. Zostaną Wam wręczone certyfikaty ukończenia kursu.

Rozpoczęły się zajęcia psychologiczne " RÓWNY START" dla uczniów klas II. Są one realizowane przez pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tematyka spotkań oraz terminy są podane w załączniku. Serdecznie Was zapraszam.
D.Wojnar

2 lutego 2011
STYPENDIUM Z BUDŻETU RADY RODZICÓW
Od dnia 02.02.2011r. do 15.02.2011r. uruchamiamy procedurę ubiegania się o stypendium motywacyjne fundowane przez Radę Rodziców. Proszę o zapoznanie się z regulaminem (przeczytajcie- wprowadzono w tym roku szkolnym wiele zmian) i zainteresowanych o pobranie druku wniosku. Wszelkich dodatkowych informacji udzielam w swoim gabinecie.
D.Wojnar

31 stycznia 2011
ZAKRĘĆ SIĘ Z NAMI DLA OLI
Dziękując za dotychczasowe Wasze zaangażowanie w zbieranie zakrętek przypominam, że ciągle kontynuujemy akcję niesienia pomocy. Tym razem "zakręcamy się" dla Oli.
Mała Ola jest chora na mukowiscydozę. Za pieniądze z zebranych zakrętek zostanie zakupiony inhalator, który jest niezbędny do codziennego leczenia dziewczynki. Na parterze znajdziecie pudło do którego można wrzucać plastikowe zakrętki. Zebrane większe ilości można zostawić w reklamówce obok kartonu lub przynieść do mojego gabinetu. Liczę na Waszą pomoc.
TO NIC NIE KOSZTUJE!!!
Akcja trwa do odwołania.
D. Wojnar

18 stycznia 2011
Paweł Mleczko z kl. 2a zakwalifikowany do Drużyny Reprezentacji Polski na Międzynarodową Konferencję Młodych Naukowców ICYS 2011
Dwaj uczniowie klasy 2a naszego Liceum Adrian Okruta i Paweł Mleczko autorzy pracy badawczej pt. "Naturalna radioaktywność gleb" pisanej pod kierunkiem nauczyciela fizyki Pani mgr Ewy Szary zostali laureatami XVII Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę "Fizyka a Ekologia" im. prof. Mieczysława F. Pazdura organizowanego przez Grupę Twórczą Quark Pałacu Młodzieży w Katowicach, Instytut Fizyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Stowarzyszenie "Z Nauką w Przyszłość". W dniu 13.01.2011r. laureaci konkursu wzięli udział w kwalifikacjach do XVIII Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców - Moskwa-Rosja 2011 gdzie zajęli wysoką 2 i 3 lokatę. Prace uczniów oraz umiejętność ich zaprezentowania w języku angielskim oceniało Jury złożone z pracowników naukowych: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Katowickiego Holdingu Węglowego. Jedną z dwóch wybranych przez Jury prac, które będą reprezentować Polskę na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2011, która odbędzie się w dniach 23-29 kwietnia 2011r. w Moskwie, została praca zaprezentowana przez Pawła Mleczkę. Gratulujemy sukcesu obu laureatom.

14 stycznia 2011
Nowy podział godzin
Od poniedziałku, 31 stycznia obowiązywać będzie nowy podział godzin.Nowy plan zobaczyc można tutaj...

27 grudnia 2010
POWIATOWY KONKURS WIEDZY O JĘZYKU I KULTURZE ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA ORAZ REPUBLIKI IRLANDII
Zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w jubileuszowej X edycji POWIATOWEGO KONKURSU WIEDZY O JĘZYKU I KULTURZE ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA ORAZ REPUBLIKI IRLANDII pod patronatem Starosty Bielskiego. Tegoroczną jubileuszową edycję uświetni występ Zespołu Pipes & Drums - półfinalisty programu "Mam talent".
Pobierz regulamin oraz Kartę uczestnictwa

20 grudnia 2010
Szlachetne dzieło pomocy
18 grudnia w naszej szkole do wspólnego stołu zasiadło ponad 90 gości zaproszonych przez organizatorów ósmej już wigilii dla osób samotnych, bezdomnych, potrzebujących - wolontariuszy działających w Szkolnym Kole Polskiego Czerwonego Krzyża wraz z opiekunką Katarzyną Ożóg-Gilowską, inicjatorką tych wyjątkowych spotkań. Do tego spotkania przygotowywaliśmy się kilka tygodni wcześniej prowadząc zbiórkę żywności w czechowickich sklepach i zabiegając o to, aby na wigilijnym stole pojawiło się jak najwięcej wiktuałów. czytaj dalej...

13 grudnia 2010
Festiwal Nauki
10 grudnia w ramach projektu "Partnerzy w Nauce" w naszej szkole odbył się kolejny "Festiwal Nauki". Miał on miejsce w czasie Dnia Seminaryjnego, dlatego uczniowie mogli przyjść między wykładami i popatrzyć na nasze prezentacje, dowiadując się przy okazji ciekawych rzeczy. czytaj dalej...

6 grudnia 2010
Dzień Seminaryjny
Kolejny już raz w naszej szkole w piątek, 10 XII organisujemy dla naszych uczniów Dzień Seminaryjny - cykl wykładów na różne tematy wygłaszanych przez zaproszonych gości. W tym roku proponujemy następujące wykłady:
dr med. Rafał Muchacki (senator RP) Edukacja onkologiczna
prof. Krzysztof Szkucik
(Uniwersytet Rolniczy w Lublinie, Absolwent LO) Znasz li to mięso, które codziennie spożywasz ?
Andrzej Płonka (Starosta Bielski) Lotnictwo platformą rozwoju regionu(uwaga! wykład o 8.30 w s. 69)
Marek Hańderek (doktorant historii UJ, Absolwent LO) Zbrodnie komunistyczne na Polakach w dobie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie II wojny światowej i po jej zakończeniu
dr Wojciech Śmieja (Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach) Jeśli znasz 100 słów możesz zostać prezydentem - o manipulacji językowej
dr Wojciech Śmieja (Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach) Moda językowa - pożądana zmiana czy zachwaszczanie polszczyzny
prof. Piotr Dyczek (Uniwersytet Warszawski, Absolwent LO) O niektórych stereotypach w archeologii - najnowsze badania nad sztuką i kulturą antyczną
Nina Nocoń (dziennikarka TVS, Absolwentka LO) Dziennikarz - zawód czy pasja ?
Marcin Tyrna (były wicearszałek Senatu RP) Polskie drogi do wolności
dr Zdzisław Pogoda (Instytut Matematyki UJ) Humanistyczne aspekty matematyki
Sławomir Ciebiera (z-ca przew. Regionu Śląsko-Dąbrowskiego SOLIDARNOŚCI) Związek zawodowy - szansa młodych ludzi
Ojciec Nikodem (Wojciech) Buczek (Zakon Cystersów, Absolwent LO) Królowa jest tylko jedna - Retoryka
prof. Andrzej Czylok (Uniwersytet Śląski, Absolwent LO) Tereny poeksploatacyjne jako siedliska interesujących układów ekologicznych
dr Andrzej Tyc (Uniwersytet Śląski, Absolwent LO) Śladami Jamesa Cooka
mgr Magdalena Nowaczek-Walczak (Katedra Arabistyki i Islamistyki, Wydział Orientalistyczny, Uniwersytetu Warszawskiego) Każdy Arab muzułmaninem, każdy muzułmanin Arabem?
Mateusz Cwetler (student, Absolwent LO) Singaqpur, Tajlandia, Kamodża i Wietnam - moje podróże
Dokładniejszy haronogram można pobrać tutaj...

6 grudnia 2010
Spotkanie Mikołajkowe
Uczniowie skupieni w Szkolnym Kole Polskiego Czerwonego Krzyża dnia 04 grudnia jak co roku w naszej szkole zorganizowali Spotkanie ze Świętym Mikołajem dzieciom z czechowickiego Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie, wychowankom świetlicy profilaktyczno-wychowawczej "Zatoka", Świetlicy Profilaktycznej T. Ch. im. O. Pio, dzieciom z ZS Nr 4 oraz dzieciom niepełnosprawnym. W tym roku na 12 już spotkanie integracyjne przygotowane przez nas pod opieką pani Katarzyny Ożóg-Gilowskiej, przybyła rekordowa ilość 120 dzieci wraz z rodzicami i opiekunami. czytaj dalej...

30 listopada 2010
WARSZTATY AKTYWNOŚCI WŁASNEJ 4
Od 03.12.2010r. rozpoczynamy realizację czwartej sesji warsztatów. Miejsce zajęć oraz godziny spotkań nie ulegają zmianom. Poniżej dołączam listę uczestników. Proszę o zapoznanie się z terminami i niezawodne przybycie.
D.Wojnar
Zobacz listy uczestników

22 listopada 2010
Nasi uczniowie w Norwegii
W dniach od 3 do 10 listopada 5 uczniów oraz 2 nauczycieli naszego liceum przebywało w Norwegii na spotkaniu młodzieży w ramach realizacji projektu współpracy wielostronnej Comenius - "Wartości na przestrzeni pokoleń i granic geograficznych" W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele wszystkich państw partnerskich projektu: Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Holandii, Norwegii oraz Polski.

Polskę reprezentowali Aneta Biernot, Natalia Jarczok, Agata Kłaptocz, Martyna Żmij i Marcin Błaszcz. czytaj całość...

24 listopada 2010
UWAGA!!! Nowa zakładka
W dziale "Uczniowie" pojawiła się nowa zakładka "Konkursy". W zakładce tej znajdziecie informacje o konkursach przeznaczonych dla uczniów naszej szkoły.

20 listopada 2010
Absolwent naszej szkoły - metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz otrzymał dziś godność kardynała
Podczas konsystorza w bazylice świętego Piotra Benedykt XVI nałożył biret kardynalski metropolicie warszawskiemu Kazimierzowi Nyczowi i wręczył mu bullę z nominacją. Ks. kardynał K. Nycz jest absolwentem naszej szkoły - matura 1967. Ks. kardynałowi życzymy wszelkich łask w dalszej posłudze.

5 listopada 2010
Zemsta
W piątkowy wieczór 29 października uczniowie z klasy Ic i szczęśliwcy z innych klas pojechali do krakowskiego Teatru Stu na spektakl pt. "Zemsta". Dla wielu była to pierwsza wizyta w teatrze tej rangi. Zarówno sama sztuka jak i aktorzy wywarli na uczestnikach ogromne wrażenie. Dziewczęta mdlały na widok Papkina i Wacława (w tych rolach wystąpili kolejno: Łukasz Rybarski i Marcin Zacharzewski), natomiast panom szybciej biło serce na widok olśniewającej Podstoliny- Beaty Rybotyckiej. Dwie godziny wspaniałej zabawy dopełnił widok Krakowa po zmierzchu, który czarował i zachwycał. Wszyscy wrócili podekscytowani, chwaląc się nowo zdobytymi autografami.

Kinga Rusek kl. 1d

Zobaczcie zdjęcia

29 października 2010
Wznawiamy Ację ZAKRĘTKA
Od dnia 2.11.2010r (wtorek) zostanie wznowiona akcja "Zakrętka" i potrwa ona przez dwa kolejne tygodnie. Tym razem zbieramy na sprzęt rehabilitacyjny dla sanatorium dziecięcego "Stokrotka" w Goczałkowicach. Pudło do którego możecie wrzucać zakrętki będzie ustawione na głównym korytarzu. Liczymy na waszą pomoc!

21 października 2010
Wycieczka przedmiotowa 3F na Baranią Górę
19 październik 2010 odbyła się wycieczka przedmiotowa z geografii i biologii klasy 3F na Baranią Górę. Zobacz zdjęcia.

21 października 2010
Zmaina terminów realizacji warsztatów PARTNERZY W NAUCE
Z powodów niezależnych od prowadzącego zmianie ulega termin realizacji warsztatów z grupą B - warsztaty odbędą się 3 i 4 listopada. Dołączam także aktualną listę uwzględniającą konieczne zmiany w składzie osobowym.

18 października 2010
PARTNERZY W NAUCE
Od dnia 21.10.2010r. godz. 10.15 ruszamy z 3 sesją warsztatów aktywności własnej. Zajęcia tradycyjnie będą się odbywały w sali nr 80. Spotykamy się w trzech grupach – zgodnie z dołączonym harmonogramem zajęć. Oczywiście obecność na trzech pierwszych lekcjach jest obowiązkowa- zgodnie z planem lekcji.
Bardzo proszę o punktualność. Serdecznie zapraszam.
D. Wojnar

10 października 2010
Zapraszamy do galerii
Zapraszamy wszystkich do GALERII, gdzie pojawiają się kolejne reportaże...

08 października 2010
Stypendium Rady Rodziców
Do 11 października 2010 r. przedłużono termin składania wniosków o przyznanie stypendium z budżetu Rady Rodziców. Proszę o zapoznanie się z regulaminem i zainteresowanych o pobranie druku wniosku. Wszelkich dodatkowych informacji udzielam w gabinecie.
D. Wojnar

06 października 2010
Program stypendialny
Do 20 października 2010 r. przedłużono rekrutację do projektu stypendialnego "Nauka drogą do sukcesu na Śląsku". Niezdecydowanych proszę o ponowne przejrzenie regulaminu - wszelkie informacje na stronie Powiatu Bielskiego. Przypominam, że został zniesiony wymóg uczestniczenia w konkursach - jest to obecnie kryterium fakultatywne, za które uczeń może uzyskać dodatkowe punkty. Obniżona również została średnia ocen, która obecnie wynosi min 4,60 z trzech wybranych przez ucznia przedmiotów kierunkowych oraz min. 4.00 z pozostałych przedmiotów.
D Wojnar

24 września 2010
Deklaracje maturalne
Nadszedł czas składania przez trzeciolkasistów deklaracji maturalnych. W załączonym pliku znajdziecie potrzebne informacje.

24 września 2010
STYPENDIUM Z BUDŻETU RADY RODZICÓW
Od dnia 23.09.2010r. do końca września uruchamiamy procedurę ubiegania się o stypendium fundowane przez Radę Rodziców. Proszę o zapoznanie się z regulaminem i zainteresowanych o pobranie druku wniosku. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Pani Pedagog.

19 września 2010
Zajęcia z profilaktyki w poniedziałek odwołane
W związku z chorobą prowadzącego zajęcia z profilaktyki w poniedziałek, 20 września zostają odwołane. Wszystkie klasy uczą się zgodnie z planem lekcji.

16 września 2010
Uwaga Zmiany w zajęciach z profilaktyki w poniedziałek, 20 września
Zmiany w harmonogramie realizacji zajęć z profilaktyki ( w tym harmonogramu zmian pracowni) w dniu 20.09.2010.Zobacz zmiany

12 września 2010
Zajęcia profilaktyczne
W dniach 13-20.09.2010r. w szkole odbędzie się cykl zajęć warsztatowych dla uczniów klas I-III. Zajęcia prowadzi p. Dariusz Pietrek. Wszystkie spotkania będą się odbywały w pracowni nr 30 zgodnie z harmonogramem.

08 września 2010
PROGRAM STYPENDIALNY
W roku szkolnym 2010/2011 rusza kolejny nabór w ramach II edycji projektu systemowego "Nauka drogą do sukcesu na Śląsku".
Złóż wniosek o przyznanie stypendium, jeśli spełniasz poniższe kryteria, tj.:
 • jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej z terenu województwa śląskiego;
 • twoje osiągnięcia w ostatnim roku szkolnym to średnia ocen co najmniej 4,60 z trzech wybranych przedmiotów z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych, co najmniej 4,00 z pozostałych przedmiotów;
 • dochód na osobę w rodzinie, wyliczony na podstawie Ustawy o świadczeniach rodzinnych, nie przekracza dwukrotności kwoty uprawniającej do uzyskania świadczeń rodzinnych.
Szczegółowych informacji udziela pedagog szkolny, informacje oraz druki wniosków znajdziesz na stronie Powiatu Bielskiego.

06 września 2010
STYPENDIUM SOCJALNE
Uwaga. Można składać w Urzędzie Miejskim wnioski o przyznanie stypendium socjalnego. Wnioski na rok szkolny 2010/2011 będą przyjmowane dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych do 15 września 2010 r. w godzinach od 7.30 do 15.30 w pokoju 105 Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dz., tel: 32-21-47-111.
Wnioski o przyznanie stypendium można odebrać w pokoju 105 w godzinach urzędowania Urzędu Miejskiego.

04 września 2010
Drobne zmiany w podziale godzin
Prosimy sprawdzić podział godzin - drobne zmiany w planie niektórych klas.

02 września 2010
1 września w wypadku samochodowym zginął tragicznie Maciek Januszewski, uczeń klasy 3D...

Maćka pożegnamy w poniedziałek, 6 IX o godz. 15.00 w kościele w Porębie (wyjście z domu o godz. 14.30).

27 sierpnia 2010
Nowy Projekt Europejski w Liceum im. Marii Curie-Skłodowskiej
W ramach programu Comenius "Uczenie się przez całe życie", Liceum im. Marii Curie-Skłodowskiej przystępuje do kolejnego Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół.
25 czerwca 2010 roku ogłoszone zostały wyniki rundy selekcyjnej 2010 dla Projektów Europejskich. Spośród ok. 1000 nadesłanych wniosków to m.in. projekt z czechowickiego Liceum spełnił wszystkie wymogi formalne i merytoryczne i zyskał akceptację Agencji Narodowej w Warszawie.
Projekt pt. "Wartości na przestrzeni pokoleń i granic geograficznych" planowany jest na 2 lata i realizować będą go szkoły w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Norwegii i Holandii.
Ewa Zemanek, Dominika Owsiany

26 sierpnia 2010
Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2010 / 2011 odbędzie się w MDK-u ( kino "ŚWIT") 1 września ogodz. 8.30, a uczestniczą w nim klasy I i III. Klasy II-gie zaprzaszmy na godz. 11.00 do szkoły.

26 sierpnia 2010
Konferencja Rady Pedagogicznej
Organizacyjna konferencja Rady Pedagogicznej odbędzie się 30 sierpnia o godz.11.00

27 lipca 2010
Terminy egzaminów poprawkowych
Egzaminy poprawkowe odbędą się w następujących dniach:
j.angielski - 23 sierpnia, godz. 8.00
j.niemiecki - 23 sierpnia, godz. 10.00
j.polski - 30 sierpnia, godz. 8.00.
matura poprawkowa ustna -j. angielski - 24 sierpnia, godz. 8.00

14 lipca 2010
OGŁOSZENIE O WSZCZĘCIU PRZETARGU
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej w Czechowicach-Dziedzicach ogłasza przetarg nieograniczony na:
"Ocieplenie stropodachu z pokryciem z papą termozgrzewalną oraz częściowa wymiana stolarki okiennej i drzwiowej"
Czytaj całość ogłoszenia...

07 lipca 2010
COMENIUS W SKŁODOWSKIEJ
W Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie dobiega końca realizacja wielostronnego projektu partnerskiego Comenius w ramach programu "Uczenie się przez całe życie". Projekt "Młodzi Europejczycy-tacy sami, ale jednak różni", którego koordynatorem jest czechowickie liceum, dotyczył uczniów szkół średnich w wieku 15-19 lat z ośmiu krajów partnerskich: Polski, Hiszpanii, Niemiec, Cypru, Grecji, Włoch, Bułgarii oraz Szwecji. Głównym zadaniem projektu było dokonanie analizy uczniów pod kątem stereotypów i uprzedzeń, pomoc w ich przełamaniu oraz poszerzenie horyzontów i bycie otwartym na inne narody i kultury.
Przeczytaj artykuł i zobacz zdjęcia w galerii.

07 lipca 2010
Informacje dla pierwszoklasistów
Do pobrania listy klas pierwszych (.xls). Informujemy również, że dysponujemy jeszcze wolnymi miejscami w klasach - można dowiadywać się telefonicznie lub osobiście w szkole, w godzinach pracy sekretariatu.
Uwaga PIERWSZOKLASIŚCI!
Zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją naszej szkoły uczniowie rozpoczynający naukę w naszej szkole spotykają się (również ze swoimi nowymi wychowawcami) w ostatnich dniach sierpnia, wykonując drobne prace porządkowe.Oczekujemy Was zgodnie z następującym harmonogramem:
1a - 31.08. godz. 8.00
1b - 27.08. godz. 8.00
1c - 27.08. godz. 11.00
1d - 26.08. godz. 8.00
1e - 26.08. godz. 11.00

Zachęcamy również do śledzenia naszej strony internetowej, gdzie w najbliższym czasie pojawia sie informacje m. in. o podręcznikach i o rozpoczęciu roku szkolnego

30 czerwca 2010
VI Wyprawa przyrodnicza na Suwalszczyznę.
W czerwcu 17-24 odbył się VI obóz przyrodniczy na Suwalszczyźnie. Wzięło w nim udział 30 osób-15 z klasy 2d + 15 pierwszaków z 1b,d,e. Pierwszego dnia odwiedziliśmy najciekawsze miejsca ziemi suwalskiej. Byliśmy: w Gibach, na Wigrach, nad jeziorem Hańcza, w Stańczykach, rezerwacie Turtul, objechaliśmy wkoło jezioro Wigry - podziwiając je z wielu platform widokowych.
Przeczytaj cały artykuł oraz zobacz zdjęcia


UWAGA - 3 WOLNE MIEJSCA NA WYCIECZKĘ DO CHORWACJI 10-18 września cena 650zł / wycieczka z klasą 2d
informacje: sekretariat LO i tel.602 379 396

25 czerwca 2010
UWAGA MATURZYŚCI
Świadectwa maturalne można będzie odebrać w środę, 30 czerwca od godziny 12.00 lub w następnych dniach w sekretariacie szkoły.

22 czerwca 2010
Akcja "Pomoc dla powodzian" przedłużona
Szkolne Koło PCK przedłużyło akcję "Pomocy dla powodzian" do czwartku 24.06.2010r.
Prosimy wszystkich ludzi wielkiego serca o pomoc. Zbiórkę środków finansowych i materialnych prowadzą Beata Simko 1d i Natalia Cyganik 1e.

22 czerwca 2010
Olimpiada Geograficzna i Nautologiczna
Etap szkolny olimpiady odbędzie się jutro, 23.06.2010r o godzinie 7.30 w sali 69. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Proszę przynieść linijkę i kalkulator

17 czerwca 2010
XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo Produkcik
Tradycyjnie co roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w ramach Programu Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo zakładają własne firmy.
Każdego roku nad realizacją programu czuwa wicedyrektor Grzegorz Tyroń. Podsumowaniem działalności firm jest odbywający się w Warszawie w budynku Giełdy Papierów Wartościowych Konkurs Produkcik, w którym bierze udział trzydzieści najlepiej prosperujących miniprzedsiębiorstw z całej Polski.
Przeczytaj cały artykuł

16 czerwca 2010
Sukces naszego absolwenta
Absolwent klasy przyrodniczej 3d, Paweł Staszek, został laureatem (7 miejsce!) XXV Jubileuszowej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej , której ogólnopolski finał odbył się w dniach 4-6 czerwca w Puszczy Białowieskiej. Pawłowi serdecznie gratulujemy.

24 maja 2010
Akcja "ZAKRĘTKA" miniprzedsiębiorstwa AngelArt
Nasza firma w październiku zorganizowała akcję zakrętka. Zdecydowaliśmy zaangażować się charytatywnie i przyłączyć do dbania o nasze środowisko. Akcja ma szczytny cel, oprócz dbania o środowisko naturalne, naszym głównym celem jest zebranie jak największej ilości nakrętek, które potem oddamy do firmy recyklingowej. Ta z kolei wpłaci środki finansowe za skup zakrętek na subkonto fundacji, by na końcu za zebrane pieniądze zakupić wózek inwalidzki dla niepełnosprawnego dziecka. Organizatorem Akcji jest Uczelniana Rada Samorządu Studentów Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Do tej pory zebraliśmy ok. 100 kg zakrętek. Akcja nadal trwa i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Zachęcamy do wrzucania zakrętek do pudła znajdującego się w głównym holu szkoły.

20 maja 2010
Uaktualniony -najnowszy harmonogram matur ustnych
Aktualny harmonogram matur ustnych

19 maja 2010
Uaktualniony harmonogram matur ustnych 20 maja
Uaktualniony harmonogram matur ustnych na czwartek. Przypominamy zdającym, że podany czas wejścia na egzamin jest orientacyjny - może ulec zmianie. Dlatego zdający powinni pojawić się pół godziny wcześniej

19 maja 2010
W czwartek uczymy zgodnie z planem.
Zajęcia lekcyjne jutro (czwartek, 20 V ) odbywać się będą zgodnie z planem.

19 maja 2010
Czwartkowe matury ustne zgodnie z harmonogramem
Jutrzejsze (tj. czwartek, 20 V) matury ustne planujemy przeprowadzić zgodnie z harmonogramem. Prosimy wszystkich maturzystów, którzy mają na jutro zaplanowane egzaminy z j. polskiego i angielskiego, a nie będą mogli dotrzeć do szkoły o pilny kontakt z dyrekcją -najlepiej bezpośrednio: tel. 691454190 lub 691454413.
Prosimy również o kontakt maturzystów, którzy mieli zdawać w minione dni, a którzy mogliby stawić się (w rezerwie) jutro na egzamin. Pozwoli nam to sprawniej przeprowadzić opóźnione przez powódź egzaminy.

18 maja 2010
Zajęcia w środę również odwołane
W środę 19 maja zajęcia zostają również odwołane. Wszystkie środowe ustne egzaminy maturalne zostają przesunięte o tydzień.
Zajecia warsztatowe dla uczniów w "Kronice Beskidzkiej" odwołane.

18 maja 2010
Zajęcia w środę
Decyzja o realizacji jutrzejszych zajęć lekcyjnych zostanie dziś podjęta i opublikowana na stronie ok. godz. 14.00.

17 maja 2010
Zajęcia w szkole zawieszone
W dniu dzisiejszym i jutrzejszym ( 17 i 18 maja) zajęcia w szkole zostają zawieszone.
Wycieczka kl.1e do Krakowa w dniu jutrzejszym również zostaje odwołana

17 maja 2010
UWAGA!!! Zmiana terminów matur ustnych!
W związku z sytuacją pogodową dzisiejsze (17 maja) matury ustne z języka polskiego zostają przesunięte na poniedziałek 24 maja. Jutrzejsze (18 maja) z języka polskiego , angielskiego i niemieckiego przesuwamy na wtorek 25 maja. Matury pisemne muszą się odbywać zgodnie z harmonogramem, osoby mogące mieć problem z dotarciem do szkoły na te egzaminy proszone są o kontakt ze szkołą, a najlepiej z p. Dyrektorem - tel. 691454190

11 maja 2010
Zmarła Pani Janina Walenta - wieloletni Dyrektor naszego Liceum
Z przykrością informujemy, że 8 maja w wieku 100 lat zmarła Janina Walenta, Dyrektor naszej szkoły w latach 1956-70
Pogrzeb odbędzie się 14 maja, o godz. 14.30 w kościele p.w.św.Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach.

06 maja 2010
Nowy podział godzin od poniedziałku, 10 maja
Od poniedziałku uczymy się wg nowego podziału godzin! Jest on dostępny tutaj...

06 maja 2010
Wycieczka kl. 2f odwołana
Piątkowa wycieczka kl. 2f z p. prof. A. Piernik odwołana z powodu fatalnej pogody.

05 maja 2010
Maturzyści - zasady upoważniania osób do odbioru świadectw maturalnych
Wszystkim maturzystom, którzy nie będą mogli osobiście w czerwcu br. odebrać świadectw dojrzałości przypominamy, że w/w świadectwa wydawane będą osobom upoważnionym przez maturzystów tylko po okazaniu stosownego druku upoważnienia, który można pobrać tutaj (upowaznienie.doc) . lub w sekretariacie.
Wypełnione czytelnie upoważnienie (z wpisanymi danymi osoby odbierającej) należy wcześniej przedłożyć w sekretariacie do opieczętowania. Dodatkowych informacji dot. tej sprawy udzielamy na miejscu.

05 maja 2010
Maturzyści - uaktualniony harmonogram matur ustnych
Do pobrania tutaj (ustne.xls) aktualny harmonogram matur ustnych

26 kwietnia 2010
ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE
W dniach 27-28.04.2010 roku uczniowie klas 1 i 2 będą uczestniczyć w wykładach profilaktycznych, które poprowadzi znany nam już pan Dariusz Pietrek. Zajęcia są dwugodzinne i będą się odbywały w sali nr 30 zgodnie z podanym niżej harmonogramem. Prosimy klasy o punktualne zejście do pracowni. UWAGA- tym samym zajęcia lekcyjne z pracowni 30 będą się odbywały w innych salach ( patrz grafik ).

23 kwietnia 2010
WARSZTATY AKTYWNOŚCI WŁASNEJ
Uczniowie, którzy z powodów obiektywnych nie mogli uczestniczyć w warsztatach aktywności własnej realizowanych w dniach 21-23.04.2010 mogą w nich uczestniczyć w dniach 26-27.04 dołączając do grupy nr 3. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 10.15. Spotykamy się w sali nr 80.
Zapraszamy.

20 kwietnia 2010
XIII Młodzieżowe Zawody w Udzielaniu Pierwszej Pomocy
11.04.2010r odbyły się "XIII Młodzieżowe Zawody w Udzielaniu Pierwszej Pomocy". Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Monika Antonik - kapitan, oraz Sylwia Dzida, Jagoda Kurczyk, Monika Kurpas, Anna Dziendziel pod opieką p. prof. Katarzyny Ożóg-Gilowskiej zdobyła II miejsce.
Zobacz zdjęcia w Galerii

15 kwietnia 2010
Warsztaty dla uczniów
W dniach 20-27.04.2010 w szkole będzie realizowana II sesja Warsztatów Aktywności Własnej w ramach projektu Partnerzy n Nauce. W dwudniowych zajęciach będą uczestniczyli niektórzy uczniowie klas 1 i 2 ( patrz: lista uczestników) w trzech grupach warsztatowych. Zajęcia będą się odbywać w sali nr 80. Proszę o punktualność.

13 kwietnia 2010
Dzień Otwarty Szkoły
W dniu 30 kwietnia 2010r. w godz. 9.30-12.30 serdecznie zapraszamy gimnazjalistów do odwiedzenia naszej placówki. W ramach Dnia Otwartego Szkoły odbędą się m.in. prezentacje kierunków kształcenia, Festiwal Nauki związany z projektem "Partnerzy w nauce", a także będzie można obejrzeć dokonania liceum w ramach międzynarodowego projektu "Comenius - uczenie się przez całe życie".
O godz. 11.00 zapraszamy do sali gimnastycznej na spotkanie z dyrektorem szkoły - Panem Janem Bierońskim.
O godz. 12.00 w sali nr 30 odbędzie się koncert młodzieżowego zespołu "Nil Desperandum".

11 kwietnia 2010
Dyżur nauczycieli i zebrania rodziców klas trzecich
Zaplanowane na dzień dzisiejszy zebrania rodziców i dyżur nauczycieli odbędzą się zgodnie z planem.

10 kwietnia 2010


07 kwietnia 2010
Nasze miniprzedsiębiorstwa w finale konkursu
Dwie firmy - AngelArt i Zaczarowany ołówek zakwalifikowały się do finału Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2010 w Warszawie. W kwalifikacjach oceniane były przesyłane w każdym miesiącu raporty z działalności firm oraz dodatkowo przygotowana prezentacja. Bardzo wysoko zostało ocenione również miniprzedsiębiorstwo RAM-less, a otrzymana przez nie ilość punktów była wystarczająca do zakwalifikowania się do finałów, lecz niestety w związku z punktem regulaminu konkursu mówiącym, że szkołę mogą reprezentować co najwyżej dwa miniprzedsiębiorstwa, firma ta nie mogła zostać zakwalifikowana.
Finalistom gratulujemy i życzymy sukcesów w Warszawie. Finał odbędzie się w Warszawie w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w dniach 10-12 czerwca.
Zachęcamy do obejrzenia prezentacji wysłanych na kwalifikacje...

30 marca 2010
ProPress wystratował!
25 marca br. o godzinie 18:00 w LO im. Marii Skłodowskiej Curie w Czechowicach- Dziedzicach jako redakcja ProPress zorganizowaliśmy autorski wieczór poetycko- muzyczny będący uroczystym otwarciem naszego portalu internetowego. Spotkanie odbyło się w pracowni polonistycznej. Wchodząc do niej, trudno było poznać dobrze znaną wszystkim uczniom salę lekcyjną. Zadbaliśmy o to, aby goście, przekraczając próg klasy, odczuwali przyjazną, ale i wyjątkową atmosferę tego wydarzenia. Na nakrytych białymi obrusami stołach paliły się świeczki, których migoczące ogienki rozjaśniały panujący w pomieszczeniu mrok. czytaj dalej...

20 marca 2010
Zmiany w harmonogramie matur ustnych
Z powodów organizacyjnych musieliśmy zmaienić planowany harmonogram matur ustnych.
Do pobrania tutaj... (*.xls)

20 marca 2010
I kolejne sukcesy sportowe
W dniu 26.03.2010 drużyna pływacka naszego LO pod kierownictwem nauczyciela WF Tomasza Mańki wzięła udział w "Powiatowej Licealiadzie Szkolnego Związku Sportowego w Pływaniu" na pływalni w Kozach. W klasyfikacji drużynowej dziewczęta oraz chłopcy uzyskali wysokie II miejsca. Składowymi sukcesu drużynowego są liczne indywidualne lokaty medalowe naszych pływaków w poszczególnych stylach pływackich.
(więcej szczegółów oraz galeria zdjęć już wkrótce na naszej internetowej zakładce przedmiotowej wych.-fiz.)
GRATULACJE!

20 marca 2010
Sukcesy sportowe
W dniu 18.03.2010 rozegrany został Turniej Piłki Nożnej Halowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora MOSiR-u z okazji Dnia Kobiet w hali ZS Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Nasza żeńska drużyna, dotychczasowe trzykrotne zwyciężczynie turniejów halowych prowadzone przez nauczyciela WF Tomasza Mańkę sięgnęły tym razem po srebrny puchar rozgrywek stając na drugim stopniu podium. (więcej szczegółów wkrótce na stronie przedmiotowej wych.-fiz.)
GRATULACJE!

14 marca 2010
Spotkanie z Redaktorami "Kroniki Beskidzkiej"
11.03.2010 roku o godzinie 9.20 w naszej szkole odbyły się warsztaty z redaktorem naczelnym gazety regionalnej Kronika Beskidzka- p. Piotrem Wysockim i dziennikarzem tego tygodnika p. Łukaszem Piątkiem. Warsztaty miały na celu przedstawienie nam, jak wygląda zawód dziennikarza. Na spotkaniu były klasy pierwsze społeczno- humanistyczne jak i kilka osób z innych roczników. czytaj dalej...

12 marca 2010
"Tristan i Izolda" w bielskiej Banialuce.
10 i 11 marca klasy 1a, 1c, 1d, 1e i 2c naszego liceum miały okazję zobaczyć w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej spektakl "Tristan i Izolda". Jest to kolejna bardzo interesująca propozycja dla młodzieży i dorosłych, jaką oferuje bielska scena.
Zachęcamy do obejrzenia!

12 marca 2010
Podziękowanie dla naszych uczniów
W dniach 19-25 lutego 2010 w Kinie Świt w Czechowicach-Dziedzicach odbył się Przegląd Kina Rosyjskiego - Sąsiedzi terazRosja.pl
Aktywnie podczas całej imprezy pracowali nasi uczniowie, za co organizatorzy na ręce dyrekcji szkoły przesłali podziękowanie

12 marca 2010
Sprawdzian Wiedzy o Języku i Kulturze Wysp Brytyjskich
10 marca już po raz dziewiąty w naszej szkole odbył się anglojęzyczny Powiatowy Konkurs Wiedzy o Języku i Kulturze Zjednoczonego Królestwa oraz Republiki Irlandii pod patronatem Starosty Bielskiego. Konkurs otworzyła pani Zofia Jonkisz - pełnomocnik Zarządu Powiatu d/s Oświaty.
Atrakcją tegorocznej edycji był występ zespołu "Pipes & Drums" - półfinalisty programu "Mam talent".
W konkursie rywalizowało ze sobą 9 drużyn z gimnazjów i szkół ponagimnazjalnych powiatu bielskiego. Oto wyniki: I miejsce klasa 1c, II miejsce: klasa 3d, trzecim miejscem GP Nr 2 im. J. Kusocińskiego podzieliło się z klasą 1e z naszej szkoły. Gratulujemy wiedzy i talentu laureatom konkursu. Dziękujemy opiekunom za przygotowanie drużyn.Pomysłodawcą i organizatorem cyklu konkursów jest nauczycielka języka angielskiego Katarzyna Ożóg-Gilowska. czytaj dalej...

Zobacz zdjęcia w Galerii

09 marca 2010
SPOTKANIE Z CIEKAWĄ FIZYKĄ I CHEMIĄ
W dniu 5 marca 2010r. odbyło się w naszym LO "SPOTKANIE Z CIEKAWĄ FIZYKĄ I CHEMIĄ". Uczniowie z klas 1a, 2a i 2b prezentowali ciekawe eksperymenty fizyczne natomiast przyrodnicy z klasy 2d przeprowadzali m.in. wybuchowe doświadczenia chemiczne. Poza uczniami naszej szkoły na wieczorek fizyko-chemiczny przybyli również gimnazjaliści.
Zobacz zdjęcia w Galerii

07 marca 2010
1 % podatku dla Krzysia
To piękne móc liczyć na innych. Nikt samotnie nie zniósłby życia.
Friedrich Holderlin

1 % podatku dla Krzysia


Krzysztof Hoder, uczeń klasy 2E Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach , jest dzieckiem niepełnosprawnym z dziecięcym porażeniem mózgowym z niedowładem czterokończynowym.
Aby przekazać 1% podatku, w zeznaniu podatkowym w odpowiednich miejscach należy wpisać następujące informacje: czytaj dalej...

04 marca 2010
Drobne zmiany planie lekcji
Drobne zmiany w podziale godzin w kilku klasach. Proszę sprawdzić tutaj...

15 lutego 2010
Konkursy dla gimnazjalistów
Uczniów gimnazjów, którzy chcą wiedzieć, myślą, interesują się otaczającą rzeczywistością i lubią rywalizować, zapraszamy do udziału w kolejnej edycji powiatowych konkursów wiedzy organizowanych pod patronatem Starosty Bielskiego.

Konkurs Biologiczny 11.05.2010 r. godz. 9.00
Konkurs Geograficzny 11.05.2010 r. godz. 11.30
Konkurs Matematyczny 12.05.2010 r. godz. 9.00
Konkurs Polonistyczny 12.05.2010 r. godz. 11.30
Konkurs Historyczny 14.05.2010 r. godz. 9.00
Konkurs Wiedzy o społeczeństwie 14.05.2010 r. godz. 10.15
Konkurs Fizyczno- Chemiczny 14.05.2010 r. godz. 11.30

Zgłoszenia uczniów należy przesłać listownie lub faksem na kartach uczestnictwa do 30 kwietnia 2010 roku na adres:
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. Konopnickiej 9
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel/fax (32) 215 35 77

Wyniki zostaną ogłoszone do 25.05. 2010 roku. Będą także opublikowane na stronie internetowej. Szczegółowe informacje prześlemy do szkół na początku marca.
ZAPRASZAMY

8 lutego 2010
Akcja "Dzieci Śląska Dzieciom Haiti"
SK PCK przeprowadziło zbiórkę pieniędzy w ramach akcji "Dzieci Śląska Dzieciom Haiti". Zebrano kwotę 1030zł która zostanie przekazana przez ZG PCK potrzebującym.
Dziękujemy uczniom naszej szkoły, rodzicom oraz nauczycielom za włączenie się do akcji.

5 lutego 2010
Szkolenie "Warsztaty Aktywności Własnej" dla uczniów naszej szkoły

W naszej szkole w dniach 4-5.02.10 odbyło się szkolenie dla pierwsej części uczestników projektu "Partnerzy w nauce" (pozostali uczestniczyć będą w przysłym tygodniu). Szkolenie dotyczyło rozwoju osobowości, poznania swoich dobrych i złych stron, a także predyspozycji zawodowych i wstępnych wyborów zawodu. Kurs poprowadziła nasza szkolna pedagog - Pani Danuta Wojnar. W ciągu dwóch dni wykonaliśmy mnóstwo ciekawych oraz wiele mówiących o nas samych ćwiczeń i testów. Nie zabrakło także zadań polegających na rysowaniu, wycinaniu i kolorowaniu. Po żmudnych i trudnych ćwiczeniach organizatorzy zadbali o nasze głodne brzuchy. Po pysznych bułkach, obiedzie i pączkach wszyscy byli zadowoleni i gotowi do dalszego działania. Po łącznie przepracowanych dwunastu godzinach doczekaliśmy upragnionego końca. Kurs był długi, ale było warto w nim uczestniczyć. Poznaliśmy siebie samych, spojrzeliśmy na siebie z dobrej i złej strony, wytyczyliśmy wstępne ścieżki naszego przyszłego życia. Teraz łatwiej będzie nam wybrać zawód, a to wszystko dzięki programowi "Partnerzy w Nauce"
- Uczniowie

3 lutego 2010
Comenius Day and European Food Festival
W środę, 3 lutego, we wszystkich szkołach partnerskich projektu "Young Europeans-Alike but Different" organizowany jest Dzień Comeniusa, przygotowany przez uczniów zaangażowanych w pracę nad projektem. Serdecznie zapraszamy na degustację tradycyjnych potraw cypryjskich, greckich, bułgarskich, hiszpańskich, szwedzkich, niemieckich i włoskich. Polecamy również odwiedzenie strony naszego projektu http://sklodowska-comenius.eu/index.html

28 stycznia 2010
Uwaga! Zmiana terminu dyżuru z 1 lutego!
Z przyczyn organizacyjnych zmuszeni jesteśmy zmienić termin lutowego dyżuru nauczycieli - dyżur odbędzie się w poniedziałek 08 lutego w godz. 16.00 - 17.00.

19 stycznia 2010
Wywiadówki po zakończeniu I semestru
Zgodnie z kalendarzem szkolnym w tym tygodniu odbywają się zebrania rodziców. Harmonogram wywiadówek można pobrać tutaj... (*.doc)

14 stycznia 2010
Podział godzin na II semestr
Od poniedziałku obowiązuje nowy podział godzin.
Jest on dostępny tutaj...

30 grudnia 2009
POWIATOWY KONKURS WIEDZY O JĘZYKU I KULTURZE ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA ORAZ REPUBLIKI IRLANDII
Zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w IX POWIATOWYM KONKURSIE WIEDZY O JĘZYKU I KULTURZE ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA ORAZ REPUBLIKI IRLANDII.
Jedną z atrakcji tegorocznej edycji konkursu jest występ zespołu „Pipes&Drums” - półfinalisty programu "Mam talent".
Pobierz regulamin oraz Kartę uczestnictwa

30 grudnia 2009
Dzień Seminaryjny w Skłodowskiej
Wśród licznych propozycji intelektualnego rozwoju, jakie oferuje swoim uczniom Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej- Curie, jest tzw. Dzień Seminaryjny. Bardzo ważny dla nauczycieli i samej młodzieży. Co roku, w jeden z listopadowych lub grudniowych piątków zamiast zwyczajnych lekcji odbywają się wykłady ciekawych ludzi związanych z różnymi dziedzinami nauki, a także życia społecznego czy politycznego, często absolwentów szkoły. czytaj dalej...

21 grudnia 2009
"Młodzi Europejczycy-tacy sami, ale jednak różni"- projekt Comenius
W dniach od 23 listopada do 2 grudnia jedenastu uczniów oraz trzech nauczycieli naszego liceum przebywało w Niemczech na spotkaniu młodzieży w ramach realizacji projektu współpracy wielostronnej Comenius- "Młodzi Europejczycy-tacy sami, ale jednak różni". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele wszystkich państw partnerskich projektu: Hiszpanii, Cypru, Grecji, Bułgarii, Włoch, Szwecji, Niemiec oraz Polski. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii na stronie naszego projektu sklodowska-comenius.eu/index.html

21 grudnia 2009
Kolejna zmiana planu lekcji
W związku z powrotem p. prof. J. Ślusarczyk do pracy od 4 stycznia wracamy do podziału godzin, który obowiązywał na początku roku szkolnego. Jest on dostępny tutaj...
Zgodnie z organizacją roku szkolnego kolejne zmiany w podziale godzin pojawią się od II semestru, czyli od 18 stycznia

21 grudnia 2009
Koło PCK potrzebującym
19 grudnia w naszej szkole do wspólnego stołu zasiadło 90 samotnych, bezdomnych, potrzebujących mieszkańców naszego miasta i okolic. Po raz siódmy wigilię dla nich przygotowała młodzież ze Szkolnego Koła PCK wraz z Katarzyną Ożóg-Gilowską czytaj dalej...

15 grudnia 2009
Festiwal Nauki

W miniony piątek , 11 XII w ramach naszego Dnia Seminaryjnego odbył się Festiwal Nauki przygotowany przez uczniów pracujących w programie Partnerzy w Nauce. Głównym przesłaniem imprezy było pokazanie, że fizyka i inne przedmioty ścisłe nie są czymś nudnym, a doświadczenia fizyczne mogą być fascynujące, a do tego łatwe do zrobienia.
Zapraszamy do strony internetowej naszego projektu, która systematycznie jest aktualizowana. W najbliższym czasie pojawi się tam dokładne sprawozdanie z Festiwalu.
Zapraszamy!!!

10 grudnia 2009
Zmiany w wykładach Dnia Seminaryjnego
Wykład prof. Władysława Mynarskiego nie odbędzie się. Uczniowie zapisani na ten wykład mogą uczestniczyć w innych (w miarę wolnych miejsc).
Za zmianę przepraszamy.

08 grudnia 2009
Zaproszenie na FESTIWAL NAUKI

W ramach naszego Dnia Seminaryjnego w holu na parterze naszej szkoły odbędzie się Festiwal Nauki, na którym wszyscy będą się mogli zobaczyć ciekawe doświadczenia fizyczne.
Serdecznie zapraszamy!!!

07 grudnia 2009
XVIII Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.
05 grudnia w Zespole Szkół Budowlanych w Bielsku-Białej odbył się rejonowy etap XVIII Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Naszą szkołę reprezentowały Natalia Cyganik z klasy 1e i Anna Adamowicz z 1d. Poziom olimpiady był wysoki a Natalii Cyganik zabrakło zaledwie jednego punktu do kolejnego etapu rywalizacji.

07 grudnia 2009
Święty Mikołaj w Liceum
Szkolne Kole PCK pod opieką Katarzyny Ożóg-Gilowskiej 05 grudnia już po raz jedenasty przygotowało spotkanie integracyjne dla dzieci. Na nasze zaproszenie odpowiedziała rekordowa ilość 110 dzieci: wychowankowie świetlicy profilaktycznej im. O. Pio i Świetlica socjoterapeutycznej "Zatoka" oraz Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie, a także dzieci niepełnosprawne, uczniowie Zespołu Szkół nr 4 czytaj dalej...

07 grudnia 2009
Odznaczenia z okazji jubileuszu PCK
Na uroczystości zwieńczenia obchodów 90-lecia podczas akademii HDK PCK, która odbyła się w Hotelu Magura Orbis w Bielsku-Białej 05 grudnia na ręce dyrektora LO Jana Bierońskiego przekazano medal dla naszej szkoły "Twoja krew ratuje życie" oraz przyznaną przez Kapitułę w Warszawie Odznakę Honorową PCK dla opiekunki SK PCK Katarzyny Ożóg-Gilowskiej.

03 grudnia 2009
Tematyka zajęć Dnia seminaryjnego
11 grudnia w naszej szkole odbędzie się cykl wykładów nazywany Dniem Seminaryjnym. Do pobrania harmonogram... (*.doc)

27 listopada 2009
Zmiana w podziale godzin
Od poniedziałku, 30 listopada zmieniamy obowiązujący podział godzin.
Aktualny podział można zobaczyć tutaj...

27 listopada 2009
Konferencja inaugurująca w Krakowie
20 listopada jako zespół redakcyjny "Czwartej władzy z klasą" braliśmy udział w konferencji inaugurującej projekt, która odbyła się w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera przy ul. Westerplatte 11 w Krakowie. czytaj dalej... (.doc)

23 listopada 2009
"Młodzi Europejczycy-tacy sami, ale jednak różni" -projekt Comenius


W dniach od 23 listopada do 2 grudnia dwunastu uczniów oraz trzech nauczycieli naszego Liceum przebywa w Niemczech na spotkaniu młodzieży w ramach realizacji projektu współpracy wielostronnej Comenius- "Młodzi Europejczycy-tacy sami, ale jednak różni". W spotkaniu uczestniczą uczniowie oraz nauczyciele wszystkich państw partnerskich projektu: Hiszpanii, Cypru, Grecji, Bułgarii, Włoch, Szwecji, Niemiec oraz Polski.

16 listopada 2009
PROJEKT SZKOLNEGO KONCERNU MEDIALNEGO
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie naszej szkoły w połowie października 2009 r. zakwalifikowali się do udziału w projekcie unijnym: "Czwarta władza z klasą. Szkolny koncert medialny" realizowanym pod patronatem Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. J. Tischnera w Krakowie. Celem projektu jest "przygotowanie uczniów liceów z województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego do funkcjonowania w nowoczesnej gospodarce i społeczeństwie opartym na wiedzy poprzez wyposażenie ich w kluczowe kompetencje w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych, języków obcych oraz przedsiębiorczości". Utworzenie strony internetowej ( tzw. szkolnego koncernu medialnego) to jeden z warunków uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Wspomniana strona pojawi się w sieci na początku stycznia 2010 roku. Przed nami warsztaty, szkolenia i spotkania z mistrzami. Portal ten będzie przeznaczony przede wszystkim dla uczniów naszego liceum ze względu na jego społeczno-kulturalną tematykę. Planujemy zamieszczać w nim między innymi teksty uczniów naszej szkoły, dlatego wszystkich, którzy pragną podzielić się swoim talentem artystycznym (wiersze, opowiadania, szkice, rysunki, itd.) już prosimy o kontakt:
Magda Sosna-redaktor naczelny(Ic)
Magda Dudek- dziennikarz(IIa)
Gosia Doroszczyk- PR- owiec(Id)
Patryk Drobik- tłumacz(Id)
Rafał Cebula- informatyk(IIf)
Wojtek Fołta- grafik(Ia)
P. Agata Chwierut - opiekun zespołu

Więcej informacji na stronie: www.czwartawladza.edu.pl

04 listopada 2009
Informacja dla Rodziców.
Zaplanowany na poniedziałek, 9 listopada dyżur nauczycieli zostaje odwołany. Spotkanie z nauczycielami będzie możliwe na zbliżających się wywiadówkach, które są zaplanowwane w dniach 17-20 listopada.

22 października 2009
Kolejna zmiana w podziale godzin
Od poniedziałku, 26 X wprowadzamy kolejny raz zmiany w podziale godzin.
Zmiany w podziale można zobaczyć tutaj...

21 października 2009
Stypendium „NAUKA DROGĄ DO SUKCESU NA ŚLĄSKU”
Informujemy , że rekrutacja do programu stypendialnego "Nauka drogą
do sukcesu na Śląsku" została przedłużona i potrwa do 27 października br.
Wnioski wraz załącznikami znajdują się na stronie Powiatu:
www.powiat.bielsko.pl.
Proszę zwrócić uwagę, że tegoroczny projekt nie jest obwarowany koniecznością uczestnictwa w olimpiadzie/konkursie/turnieju na szczeblu
co najmniej wojewódzkim w bieżącym roku szkolnym - tegoroczny regulamin narzuca konieczność udziału w takim konkursie ale w poprzednim roku szkolnym. Poza tym zgodnie z wykazem konkursów/olimpiad/turniejów
m. in. Kangur jest jednym z konkurów spełniających regulaminowe kryteria.
Wszelkich dodatkowych informacji udziela p. Pedagog.

16 października 2009
Drobne zmiany w podziale godzin.
Od poniedziałku, 19 X wprowadzamy drobne zmiany w podziale godzin. Najprawdopodobniej od następnego poniedziałku, 26 X pojawią się następne zmiany...
Zmiany w podziale można zobaczyć tutaj...

15 października 2009
Lekcje skrócone
Jutro, tj. w piątek 16 X obowiązywać będzie harmonogram lekcji skróconych. Lekcje odbywać się będą tylko do godz. 11.00, pozostałe zajęcia (czyli od l. 7) zostają odwołane.
Zobacz czas trwania lekcji... (*.doc)

25 września 2009
Uwaga maturzyści! – zmiana identyfikatora szkoły
W związku z likwidacją Zespołu Liceów i usamodzielnieniu się Liceum Ogólnokształcącego został zmieniony identyfikator szkoły. Wszyscy składający deklaracje maturalne powinni uwzględnić tę zmianę. A osoby, które już to zrobiły, prosimy o ponowne wygenerowanie dokumentów z właściwym identyfikatorem. czytaj dalej... (.doc)

24 września 2009
Nowy podział godzin
Od poniedziałku, 28 września obowiązywać będą drobne zmiany w podziale godzin. Zmieniony plan zobaczyć można tutaj...

21 września 2009
Informacja o sposobie składania deklaracji maturalnych
W tym roku zmieniamy sposób składania deklaracji maturalnych. Dokładniej można o tym przeczytać tutaj... (.doc)

17 września 2009
„NAUKA DROGĄ DO SUKCESU NA ŚLĄSKU”
Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej ogłasza nabór wniosków o przyznanie stypendium w ramach projektu systemowego pn.: „Nauka drogą do sukcesu na Śląsku” Wnioski można składać do 16 października br. Jako uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej Powiatu Bielskiego jesteście uprawnieni do ubiegania się o przyznanie takiego stypendium. Oczywiście należy spełnić jeszcze określone Regulaminem warunki. czytaj całość (.doc)

16 września 2009
I Rajd Górski Szkolnych Kół PCK
4 września odbył się I Rajd Górski Szkolnych Kół PCK. Naszą szkołę pod opieką pani Katarzyny Ożóg-Gilowskiej reprezentowało pięcioro uczniów z klasy 1e – Natalia Cyganik, Agnieszka Szotek, Jakub Góra, Jakub Rdzanek i Korneliusz Wójcik. Celem Rajdu był popularyzacja wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i sprawdzian umiejętności jej wykorzystania w praktyce, poznawanie walorów turystycznych i krajoznawczych Beskidu Śląskiego, rozwijanie współpracy międzyszkolnej i kształtowanie postaw prozdrowotnych i przyjaznych środowisku przyrodniczemu. czytaj dalej...

Zobacz zdjęcia w Galerii

4 września 2009
Rusza projekt naukowy w naszej szkole


Od roku szkolnego 2009/2010 nasza szkoła, jako jedna z 80 szkół ponadgimnazjalnych z województw łódzkiego, małopolskiego, opolskiego oraz śląskiego weźmie udział w trzyletnim projekcie realizowanym we współpracy z Uniwersytetem Śląskim, współfinansowanym przez Unię Europejską: „PARTNERZY W NAUCE”. Głównym celem projektu jest kształtowanie u uczniów szkół ponadgimnazjalnych kompetencji kluczowych: matematycznych, naukowo-technicznych, informatycznych oraz przedsiębiorczości i inicjatywności. czytaj dalej...


archiwum

Rekrutacja
Zasady naboru
Nauczanie drugiego języka
Oferta dla gimnazjalistów
Kontynuacja nauczania j.francuskiego
Prezentacja szkoły
Konkursy dla gimnazjów
Aktualności
Regulaminy
Karta uczestnictwa
Wyniki
Zadania
Strony przedmiotowe
Język niemiecki
Język francuski
Religia
Matematyka
Fizyka
Informatyka
Przedsiębiorczość
Biblioteka
Logo
Rozmiar: 4565 bajt w
Kontakt
Rozmiar: 4565 bajt w
Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Sklodowskiej - Curie

43-502 Czechowice - Dz
ul. Marii Konopnickiej 9
sekretariat@zl-czdz.internetdsl.pl
tel./fax (032) 215-35-77
tel. (032) 215-81-88

Sekretariat czynny:
pn 8.00 - 16.00,
wt 7.15 - 15.15,
śr 7.15 - 15.15,
czw 7.15 - 15.15,
pt 7.15 - 15.15

Współpraca
 
copyright © KSTUDIO