Szkoła
Aktualności
Archiwum
Dokumenty szkoły
Informacje ogólne
Historia
O patronce
Galeria
Matura
Kalendarz szkoły
Nauczyciele
Plan Lekcji
Plany nauczania
Podręczniki
Zastepstwa
Uczniowie
Absolwenci
Zdjęcia klas
Strony dla uczniów
Szkolne Koło PCK
Dziennik elektroniczny
Administracja
Projekty realizowane
ERASMUS+
Projekty zakończone
Fotopasja
Lifelong Learning
Partnerzy w nauce
Comenius
Statystyka

licznik licznik licznik licznik licznik licznik 

 


26 styczeń 2015
"Wariat i zakonnica", czyli co się zdarzyło w tajemniczym szpitalu
Przekonała się o tym grupa licealistów, która w środę (21 stycznia) odwiedziła krakowski Teatr Stu. Tym razem towarzyszyła nam młodzież z Gimnazjum Publicznego im. ks. J. Tischnera w Ligocie, niezawodni sympatycy naszego liceum oraz goście z Estonii i Turcji (uczestnicy międzynarodowego projektu). Niesamowita i intrygująca historia poety, siostry Anny i lekarzy ze szpitala psychiatrycznego, wyreżyserowana przez K. Jasińskiego, rozbawiła nas do łez. Niewątpliwie dodatkową atrakcją była muzyka Jana kantego Pawluśkiewicza.

22 stycznia 2015
Bezpieczne ferie
W związku ze zbliżającym się okresem ferii zimowych Państwowa Inspekcja Sanitarna woj. śląskiego podjęła działania mające na celu stworzenie bezpiecznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży.

21 stycznia 2015
Targi edukacyjne
W dniach 28 - 29.01 odbędą się 13 BIELSKIE TARGI EDUKACYJNE na których stoisko będzie mieć również nasza szkoła. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzin. Targi kierowane są do gimnazjalistów jak i maturzystów, którzy planują swoją dalszą edukację. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej targów.

20 stycznia 2015
Wywiadówki
Wywiadówki dla wszystkich klas odbędą się w czwartek 29 stycznia o godz. 17.00. Zmiana terminu spotkań z rodzicami spowodowana jest wizytą uczniów i nauczycieli z zagranicy w ramach programu Erazmus+

19 styczeń 2015
NASZE UCZENNICE W II ETAPIE OLIMPIADY JĘZYKA I LITERATURY POLSKIEJ
W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie licznie startowali w ogólnopolskich olimpiadach z przedmiotów humanistycznych. Cieszy fakt, że MAGDALENA AUGUSTYN z kl. 3B oraz LARYSA MOROŃ z kl. 2C zakwalifikowały się do kolejnych etapów zawodów OLIMPIADY LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO, które określa się mianem zawodów okręgowych (wojewódzkich). Dziewczętom gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia podczas zmagań na szczeblu wojewódzkim.

19 styczeń 2015
Teatralny tydzień a liceum
Cztery niezwykłe przedstawienia na czterech scenach, cztery popołudnia wypełnione niezwykłymi przeżyciami.
Od "Body Art" w krakowskim Teatrze Stu, który obejrzeliśmy wraz z uczniami Gimnazjum Katolickiego i przyjaciółmi szkoły, po syntezę twórczości S. Wyspiańskiego "Wędrowanie" w reżyserii K. Jasińskiego w Teatrze Śląskim w Katowicach (gościnnie Teatr Stu). Jeszcze w czwartek "Dziady" w Teatrze Śląskim, z absolwentem naszej szkoły (Mariuszem Hanulakiem) w roli Feliksa oraz niezwykła "Przemiana" w bielskim teatrze "Banialuka". Było pięknie.

Uczestnicy


16 styczeń 2015
Projekt ERASMUS+
W dniach 19-23 stycznia będziemy gościć przedstawicieli szkół partnerskich z Cypru, Turcji, Włoch i Estonii, realizujących projekt "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności." W ramach zajęć projektowych uczniowie i nauczyciele wezmą udział w mini stażach zawodowych w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach, Przedsiębiorstwie Inżynierii Miejskiej, Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku Białej oraz na II Komisariacie Policji w Bielsku-Białej. Będą także uczestniczyć w warsztatach dotyczących rozwoju osobowości i prelekcji na temat "Jak zarządzać sobą i swoją karierą?" W programie wizyty przewidziane jest również zapoznanie się z procesem technologicznym czechowickiej "Zapałkowni" produkującej zapałki od 1921r.

Uroczyste otwarcie projektu nastąpi 20.01 o godz.17.30 w szkolnym klubie. Serdecznie zapraszamy.

14 styczeń 2015
Plan lekcji na II-gi semestr
Uwaga! Od poniedziałku, 19 stycznia obowiązuje nowy plan lekcji. Zmiany w planie są niewielkie, więc bardzo proszę wszystkich o dokładne sprawdzenie. W niektórych klasach plan lekcji nie uległ zmianie.

14 styczeń 2015
STYPENDIUM SOCJALNO-MOTYWACYJNE
Do 27.02.2015r. uruchamiamy procedurę ubiegania się o stypendium socjalno-motywacyjne fundowane przez Radę Rodziców. Proszę o zapoznanie się z regulaminem i zainteresowanych o wypełnienie druku wniosku. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Pani Pedagog.

13 styczeń 2015
Projekt ERASMUS+
Na stronie projektu Erasmus+ pojawiły się nowe informacje w zakładkach: prezentacje, "dictionary" i staże. Zapraszamy zrekrutowanych uczniów do zapoznania się z nimi.

12 styczeń 2015
Kraków- przestrzeń kultury
Wędrowanie po krakowskiej przestrzeni kultury uczniowie naszego liceum rozpoczęli od Tyńca. Warsztaty muzealne w Opactwie wprowadziły w atmosferę najstarszego klasztoru benedyktyńskiego w Polsce. Położony na nadwiślańskim wzgórzu,z dala od miejskiego zgiłku i hałasu, zachwyca spokojem i ciszą. Tylko 13 km dzieli to wyjątkowe miejsce od historycznego centrum oraz Muzeum Narodowego, w którym przeżyliśmy niezwykłe spotkanie z malarstwem Olgi Boznańskiej. Zobaczyliśmy wielką, bo obejmującą 170 prac, wystawę wybitnej artystki przełomu XIX i XX wieku. Lekcja muzealna pozwoliła nam zrozumieć tę kolekcję pięknych portretów, pejzaży czy martwej natury...

Uczniowie klasy 1A wraz z opiekunkamiZobacz zdjęcia w Galerii

12 styczeń 2015
100 minut świetnej zabawy w Teatrze Stu
Po raz kolejny nauczyciele, rodzice uczniów i sympatycy naszego liceum uczestniczyli w spektaklu w krakowskim teatrze. Tym razem wybraliśmy komedię Krzysztofa Jaroszyńskiego "Roma i Julian", którą wyreżyserował Krzysztof Jasiński. Tytuł nawiązuje do utworu W.Szekspira, ale z pewnościa tragedią nie jest... Wartka akcja, motyw miłosny, nieoczekiwane zwroty akcji i znakomita Beata Rybotycka w roli głównej- oto największe walory spektaklu, który rozśmieszył nas do łez...

Uczestnicy


10 styczeń 2015
Projekt Stowarzyszenia "Nasze Liceum"
Stowarzyszenie "Nasze Liceum" podjęło się realizacji projektu, mającego na celu zwiększenie kompetencji i umiejętności uczniów i absolwentów w zakresie aktywizacji zawodowej. Mówiąc wprost - chodzi o szkolenia i praktyczne zajęcia w innowacyjnych i (mamy nadzieję) atrakcyjnych specjalnościach. Zresztą nie tylko samych zajęciach. Chcemy, by po zakończeniu takich szkoleń, najlepsi uczniowie czy absolwenci zyskali możliwość czy to realizacji konkretnych zleceń, czy nawet pracy. Czytaj dalej...

8 styczeń 2015
Orszak Trzech Króli
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w tym roku przyłączyli się do Orszaku Trzech Króli, który dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic i okolic organizowany był w Zabrzegu. Hasło tegorocznego przemarszu brzmiało: "Radość, Pokój, Rodzina". Zainteresowanie tym wydarzeniem i tym razem przerosło wszelkie oczekiwania organizatorów. Czytaj dalej...

24 grudnia 2014
Dobre serca wokół czerwonego krzyża
Jak co roku młodzież ze Szkolnego Koła PCK przy LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach razem ze swoją opiekunką, Katarzyną Ożóg-Gilowską - wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Bielsku-Białej, przygotowała po raz 12 wieczerzę wigilijną dla osób samotnych, bezdomnych. Do wspólnego stołu dwudziestego grudnia zasiadło ponad 90 osób. Życzenia gościom składali przedstawiciele władz samorządowych: Wicestarosta Bielski Grzegorz Szetyński, burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut oraz Bogdan Ogrocki - prezes Oddziału Rejonowego PCK w Bielsku-Białej i wicedyrektor LO Grzegorz Tyroń. Ksiądz Dziekan Andrzej Raszka odczytał fragment Ewangelii według św. Łukasza - Narodzenie Jezusa i udzielił błogosławieństwa. W czasie łamania się opłatkiem popłynęły łzy wzruszenia. Dla wielu osób bezdomnych była to jedyna okazja do świętowania Wigilii Bożego Narodzenia. Po wspólnym kolędowaniu i wysłuchaniu programu artystycznego w wykonaniu licealistów goście otrzymali paczki żywnościowe. Produkty do paczek wolontariusze pozyskali, kwestując w lokalnych sklepach spożywczych. Nad przygotowaniem całości pracowali obecni uczniowie liceum, a także absolwenci, którzy przychodzą co roku na te wyjątkowe spotkania. Młodzi wolontariusze nie zapomnieli też o najmłodszych. Świąteczne paczki przygotowali dla dzieci ze świetlic profilaktycznych i wychowanków Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie i dzieci niepełnosprawnych. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli i wielkiego serca, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nasze przedsięwzięcie.

OrganizatorzyZobacz zdjęcia w Galerii

22 grudnia 2014
WIEDEŃSKI CZAR ADWENTU
Tradycyjnie jeden dzień Adwentu spora grupa uczniów naszego liceum spędziła w stolicy Austrii. Autokar z uczestnikami wycieczki przedmiotowej z języka niemieckiego jak co roku wyruszył z Czechowic-Dziedzic na długo przed świtem. Program wyjazdu obejmował standardowo spotkanie z najważniejszymi zabytkami Wiednia oraz udział w coraz bardziej popularnych również w naszym kraju Jarmarkach Bożonarodzeniowych. Tym razem uczniowie mogli poczuć atmosferę trzech tego typu miejsc w stolicy Austrii, usytuowanych przy Placu św. Szczepana, Placu Marii Teresy i Placu Ratuszowym. Ponadto licealiści mieli okazję zwiedzić Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Historii Sztuki - jedną z najważniejszych na świecie galerii, która zawdzięcza to miano m.in. największej na globie kolekcji dzieł Breugla. Uczestnicy wycieczki wrócili do naszego miasta pełni niecodziennych wrażeń, których wspomnienia towarzyszyć im będą zapewne przez najbliższe tygodnie. Wielu z nich zapowiedziało już swój udział w wyjeździe w nadchodzącym roku. Na razie być może niejeden powróci myślą do Wiednia pierwszego stycznia 2015 roku, kiedy to transmitowany będzie ze stolicy Austrii z sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego tradycyjny Koncert Noworoczny.

Nauczyciel języka niemieckiego
Andrzej SzybiakZobacz zdjęcia w Galerii

19 grudnia 2014
ORSZAKU TRZECH KRÓLI
Serdecznie zapraszamy młodzież naszego liceum do udziału w ORSZAKU TRZECH KRÓLI, w czasie którego wspólnym kolędowaniem manifestowana jest dobra i radosna prawda o narodzeniu Dzieciątka Jezus także we współczesnym świecie. Orszak wyrusza 6 stycznia 2015 roku o godzinie 11.45 spod Domu Strażaka w Zabrzegu. Następnie przejdzie ulicami miejscowości na stadion, gdzie Królowie symbolicznie pokłonią się Świętej Rodzinie, a później będzie można wspólnie kolędować i biesiadować. Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli.

Organizatorzy


19 grudnia 2014
Olimpiada Teologii Katolickiej
Uzniowie: Agata Rzepka (3b), Maciej Węglarz (3c) oraz Błażej Gołyszny (3c) zakwalifikowali się do II etapu XXV Olimpiady Teologii Katolickiej. Etap diecezjalny odbedzie się 5 marca 2015 r. w Bielsku-Białej. Tegoroczny temat olimpiady to: "Sakramenty uzdrowienia i ich rola w życiu Kościoła". Wszystkim życzymy powodzenia i dalszych sukcesów.

19 grudnia 2014
Wesele nadal trwa...
Przygodę z teatrem w 2014 roku zakończyliśmy uczestnictwem w "Weselu" S.Wyspiańskiego. Spektakl zrealizował w krakowskim Teatrze Stu Krzysztof Jasiński. Wspólnie z uczniami Gimazjum Katolickiego i sympatykami naszego liceum przeżyliśmy cudowną, kolorową, chwilami przerażająceją inscenizację naszego dramatu narodowego. Rezyser uświadomł widzom, że dramat jest nadal aktualny. Stało się to za sprawą dwunastu postaci, w które wcielili się znakomici aktorzy- wśród nich Beata Rybotycka i Radosław Krzyżowski w rolach głównych.

Widzowie


18 grudnia 2014
Projekt ERASMUS+
Wszelkie informacje dotyczące projektu: "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności." Program Erasmus+, akcja 2 - "Partnerstwa strategiczne" można znaleźć na nowo powstałej stronie poświęconej projektowi. Oto link do strony eolsile.eu.

17 grudnia 2014
Olimpiada filozoficzna
Piotr Maga, uczeń klasy 2b, zakwalifikował się do II etapu XXVII OLimpiady Filozoficznej. Zawody odbędą się 14 lutego 2015 roku w Bielsku-Białej. Gratulujemy Piotrowi i życzymy powodzenia. Cieszymy się, że kontynuuje tradycję szkoły- kilkanaście lat temu uczeń naszego liceum był finalistą.

16 grudnia 2014
Olimpiada geograficzna
Z radością informujemy, że Patryk Perżyło, uczeń klasy 3a, zakwalifikował się do II etapu XLI Olimpiady Geograficznej, który odbędzie się 7 lutego 2015 roku na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

15 grudnia 2014
TURNIEJ FUTSALU KOBIET
W dniu 11.12.2014 rozegrana została VI edycja "Mikołajkowego Turnieju Futsalu Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych o Puchar Menadżera Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Goczałkowicach - Zdroju". Rozgrywki miały miejsce na hali GOSiR w Goczałkowicach - Zdroju.
W turnieju brało udział 6 drużyn kobiecych z miasta Czechowice-Dziedzice, Pszczyna oraz Goczałkowic. Nasze liceum reprezentowały dziewczęta w składzie: Justyna Surowiecka 1A, Anna Dzida 2B, Justyna Płachno 2B, Natalia Pacyga 2B, Magda Budny 2B, Julia Radwańska 1A, Kinga Adamska 1A, trener drużyny Tomasz Mańka.
Miejsce pierwsze wywalczyła nasza drużyna stając z pucharem na najwyższym stopniu podium. Najlepszą zawodniczką turnieju wybrana została Justyna Płachno.

Gratulacje.


15 grudnia 2014
"Zemsta" nadal śmieszy i zachwyca...
Młodzież naszego liceum razem z uczniami Gimnazjum Publicznego im. ks. J.Tischnera w Ligocie uczestniczyła w świetnej inscenizacji komedii A.Fredry w Teatrze Stu w Krakowie. Reżyser, Krzysztof Jasiński, stworzył błyskotliwy, pełen humoru spektakl, który zachwycił nie tylko młodzież, ale również starszych widzów. Jego główną siłą są aktorzy (Beata Rybotycka, Dariusz Gnatowski, Łukasz Rybarski i Marcin Zacharzewski) oraz zawsze aktualny tekst mistrza Fredry.
Twórcy spektaklu dowodzą, że zawsze warto sięgać po tę sztukę, którą Jan Lechoń nazwał "ogrodem polskości"...

Widzowie


11 grudnia 2014
"Jak anioła głos"...
"Jak anioła głos".....
........ tak brzmiały głosy pięciu wokalistek, uczennic naszego liceum, które wystąpiły w koncercie zorganizowanym przez klasę 2c(humanistyczną). Anna Dudek, Justyna Knapczyk, Karolina Krawczyńska, Justyna Surowiecka i Karina Pieczka stworzyły niepowtarzalny i liryczny klimat tego przedświątecznego wieczoru. Pięknym piosenkom towarzyszyła piękna poezja H.Poświatowskiej, Anny Magdaleny Mróz i księdza Jana Twardowskiego. Punktem kulminacyjnym była loteria fantowa, na którą czekało ponad sto osób- uczniów, rodziców, nauczycieli i sympatyków naszej szkoły. Humaniści z klasy drugiej wraz z wychowawcą dziękują wszystkim, którzy współtworzyli koncert i zapraszają na nastęny...... już wkrótce.

Zobacz zdjęcia w Galerii

10 grudnia 2014
Podsumowanie Dnia seminaryjnego
Za nami kolejny Dzień Seminaryjny, organizowany po raz pierwszy we współpracy ze Stowarzyszeniem NASZE LICEUM, podczas którego zamiast zwykłych lekcji uczniowie liceum spotykają się z ciekawymi osobami. W tym roku wśród zaproszonych gości, którzy opowiadali o sobie i swoich pasjach, dominowali pracownicy naukowi śląskich i krakowskich uczelni wyższych. Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się wykład dr hab. Jarosława Tomasiewicza z Uniwersytetu Śląskiego poświęcony kryzysowi na Ukrainie. Uczestnicy wykładu mogli się zapoznać z kulisami wydarzeń za naszą wschodnią granicą oraz z ciekawym materiałem naukowym zebranym przez wykładowcę. Wydarzenie to stało się również okazją do pogratulowania Panu Jarosławowi Tomasiewiczowi, wieloletniemu pracownikowi naszego liceum, uzyskania kolejnego stopnia naukowego jakim jest habilitacja. Gratulacje w imieniu całego środowiska licealnego wraz ze specjalnie na tą okazję ufundowaną przez Stowarzyszenie statuetką przekazał Gościowi dyrektor Liceum. My również dołączamy się do gratulacji i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

2 grudnia 2014
PREZENT OD SCHALKE 04 U PROGU ADWENTU
Początek tegorocznego Adwentu miło powinien kojarzyć się części młodzieży z klasy 2B uczącej się języka niemieckiego. Idąc śladem swoich starszych kolegów, w ramach kontaktów naszej szkoły z klubami Bundesligi, moi podopieczni nagrali piosenkę, tym razem na temat zespołu Schalke 04 Gelsenkirchen. Zarejestrowany podczas jednej z lekcji realioznawczych utwór spotkał się z uznaniem przedstawicieli drużyny. W piśmie wystosowanym do nas wyrazili wdzięczność i wzruszenie z faktu nagrania ich klubowej piosenki. W ramach podziękowań do listu dołączyli plakaty meczowe Bundesligi, Ligi Mistrzów z bieżącego sezonu, naklejki z własnym logo oraz karty z oryginalnymi autografami wybranych zawodników. W ten oto sposób talent uczniów LO po raz kolejny doceniony został za naszą zachodnią granicą. Wypada tylko przyłączyć się do życzeń górniczego klubu "wszystkiego najlepszego w nadchodzącej przyszłości".

Nauczyciel języka niemieckiego
Andrzej Szybiak


26 listopada 2014
Dzień Seminaryjny
W piątek, 5 grudnia odbędzie się kolejna edycja Dnia Seminaryjnego, w trakcie którego uczniowie będą mogli uczestniczyć w różnych, bardzo ciekawych wykładach prowadzonych przez zaproszonych gości. Tematykę wykładów można zobaczyć tutaj...

24 listopada 2014
Spotkania poetów słowiańskich
"Sen o potędze slowa..... taki tytuł nosi wiersz Magdaleny Węgrzynowicz-Plichty zaprezentowany przez autorkę w czasie spotkania poetów słowiańskich z młodzieżą naszej szkoły. Oprócz krakowskiej poetki naszymi gośćmi byli:
Anna Magdalena Mróz, Valeriu Butulescu(Rumunia), Juliusz Wątroba oraz Jan Picheta.
Spotkanie prowadził Ryszard Grajek, poeta i współorganizator Festiwalu Poezji Słowiańskiej. Inicjatorem tego ważnego dla naszego liceum wydarzenia był dyrektor MDK, Bolesław Folek. Spotkanie było okazją do przemyśleń, na czym polega potęga słowa, szczególnie poetyckiego. Poeci przypomnieli nam, że wrażliwość jest nam potrzebna szczególnie w świecie komercji i dominacji wartości materialnych.
Uczestnicząca w spotkaniu młodzież została zaproszona przez Pana Dyrektora B. Folka na świetny spektakl- "Hemar w chmurach. Kabaret." W klimacie piosenek kabaretowych dwudziestolecia międzywojennego podziwialiśmy aktorskie umiejętności aktorów pochodzacych z Czechowic-Dziedzic: Piotra Machalicy i Adama Hutyry, absolwenta naszego liceum. Oprócz nich wspaniale zaprezentowali się na scenie inni aktorzy Teatru im. A.Mickiewicza w Częstochowie.

24 listopada 2014
"Skazany na bluesa" w Teatrze Śląskim
Po raz kolejny młodzież naszej szkoły(1A) wraz z Przyjaciółmi liceum oraz grupą uczniów z Gimnazjum Katolickiego uczestniczyła w spektaklu teatralnym. Tym razem wybraliśmy "Skazanego na bluesa" w Teatrze Śląskim w Katowicach. Przeżyliśmy niezapomniane chwile w klimacie śląskich malarzy "naiwnych" oraz nieśmiertelnych piosenek "Dżemu".
Rysiek, Gola, niebieski Budda, górnik, Indianer, kloszrd- to tylko niektóre kreacje świetnie zagrane przez aktorów. Jednak za najważniejszy i najbardziej wzruszający punkt spektaklu należy uznać wykonanie przez Macieja Lipinę(Ryśka) "Listu do M.". Potem owacja na stojąco i kilka bisów.......
Wróciliśmy do domu ze świadomością ,że nie jest łatwo wygrać z samotnością, wlasnymi słabościami i samym sobą... Zawsze jednak warto próbować.....

18 listopada 2014
REKRUTACJA ZAKOŃCZONA
Zapraszamy wszystkich zakwalifikowanych do udziału w projekcie uczniów na krótkie spotkanie w czwartek o godz. 9.40, sala 41. Obecność obowiązkowa! Wykaz osób zakwalifikowanych dostępny jest w załączniku.

12 listopada 2014
REKRUTACJA UCZNIÓW - II etap
Osoby zakwalifikowane do II etapu rekrutacji w ramach projektu "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności" proszone są o zgłoszenie się w czwartek, 13.11 o godz. 15.15 w sali 41. Wykaz osób zakwalifikowanych do II etapu dostępny jest w załączniku.

7 listopada 2014
Sukces w tenisie stołowym
W dniu 06.11.2014 w Bielsku-Białej na hali sportowej BBOSiR rozegrane zostały zawody rejonowe w tenisie stołowym. W turnieju brali udział najlepsi zawodnicy z powiatu bielskiego, powiatu żywieckiego oraz miasta Bielsko-Biała. Godnym uwagi jest dobry wynik drużynowy dziewcząt w składzie Julia Radwańska, Klaudia Jonkisz, Wiktoria Obrzut, które zajęły IV miejsce. Na wyróżnienie zasługuje Julia Radwańska z kl. 1A, która indywidualnie wywalczyła wysokie VI miejsce. Dyplom naszym tenisistkom wręczył trener drużyny Tomasz Mańka.

7 listopada 2014
Liceum M. Skłodowskiej-Curie Mistrzem Powiatu we współzawodnictwie sportowym za rok 2013/2014
W ubiegłym tygodniu w hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kaniowie odbyła się Powiatowa Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2014/2015. Jednocześnie podsumowano wyniki w sporcie za rok 2013/2014.
W całej rywalizacji sportowej uczniowie naszej szkoły zajęli zasłużone I miejsce w powiecie wśród szkół średnich wyprzedzając ZSTiL Cz-Dz oraz LO Kozy. Nasza szkoła brała udział w rywalizacji sportowej w piłce siatkowej chłopców i dziewcząt, w piłce koszykowej dziewcząt i chłopców, piłce nożnej, lekkiej atletyce, pływaniu i tenisie stołowym. Największym sukcesem jest 3 miejsce w Licealiadzie międzywojewódzkiej siatkarzy. Na uroczystość zaproszono dyr. szkoły J. Bierońskiego oraz nauczycieli wychowania fizycznego Bożenę Cwetler i Zbigniewa Trebla. Dziękujemy wszystkim sportowcom za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy sukcesów w roku obecnym.

4 listopada 2014
10 listopada - ŚWIĘTO SZKOŁY


Dnia 10 listopada 2014 roku będziemy odchodzić Święto Szkoły oraz naszej patronki Marii Skłodowskiej-Curie. W tym dniu nie będzie zajęć lekcyjnych, ale wszyscy uczniowie zobowiązani są do uczestnictwa w przygotowanych na tę okoliczność wydarzeniach (obowiązują odświętne stroje).
Plan obchodów Święta Szkoły:
9.00 - MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE PW NMP KRÓLOWEJ POLSKI NA LESISKU
PRZEJŚCIE DO SZKOŁY
10.00 - ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH, OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSÓW O PATRONCE (sala gimnastyczna)
10.45 - WYKŁADY PROWADZONE PRZEZ PRACOWNIKÓW POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
11.45 - ZAKOŃCZENIE

3 listopada 2014
Sukces w tenisie stołowym
W dniu 29.10.2014 r. w Zespole Szkół w Ligocie rozegrana została Powiatowa Licealiada w tenisie stołowym. Nasza drużyna dziewcząt w składzie Julia Radwańska 1a, Wiktoria Obrzut 1b i Dominika Litwin 2c stanęła na najwyższym stopniu podium, uzyskując I miejsce. Na wyróżnienie zasługuje Julia Radwańska, która indywidualnie wywalczyła II miejsce. Medale, dyplom oraz złoty puchar wręczył trener drużyny Tomasz Mańka.

28 października 2014
Dni Campus France w Polsce
Ambasada Francji w Polsce, Instytut Francuski w Polsce oraz Agencja Campus France organizują w dniach 4, 5, 6 i 7 listopada 2014 w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Tarnowie, Gdańsku oraz Gliwicach "Dni Campus France w Polsce- Studia we Francji".
Dni Campus France adresowane są głównie do licealistów oraz studentów zainteresowanych studiami we Francji, stypendiami rządu francuskiego, podwójnymi dyplomami francusko- polskimi oraz nauką języka francuskiego w Polsce.
W programie: indywidualne porady przedstawicieli Agencji Campus France i reprezentantów wybranych kierunków studiów, prezentacje pozwalające na lepsze przygotowanie wyjazdu i przebiegu studiów, na zakończenie loteria z atrakcyjnymi nagrodami.
Więcej informacji na stronie internetowej www.polska.campusfrance.org oraz www.institutfrancais.pl/sciences-universites

28 października 2014
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W PROJEKCIE
Wszystkich chętnych uczniów klas I i II zapraszamy na spotkanie organizacyjno-rekrutacyjne poświęcone realizacji projektu "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności.", które odbędzie się w najbliższy czwartek tj. 30.X o godz. 15.15 w sali 41. Projekt realizowany jest w ramach nowego programu Unii Europejskiej Erasmus+ w ramach akcji 2. Partnerstwa Strategiczne. Liceum jest szkołą koordynującą. Projekt realizować będą również szkoły partnerskie z Włoch, Cypru, Estonii i Turcji.
Spotkanie potrwa ok. 60 minut. Nie przewidujemy drugiego terminu rekrutacji. Zachęcamy do udziału w projekcie.

Dominika Owsiany
Katarzyna Ożóg-Gilowska.


22 października 2014
Zaproszenie na NOC
Wszystkich, którzy lubią przygody, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i dobrą zabawę zapraszamy na NOC-Nocną Orientację Czechowicką. Jest to cykl 4 imprez na orientację, pierwsza startuje w czwartek, 30 października od godziny 18.00. Szczegóły na stronie internetowej noc.nadwislanskirp.pl

22 października 2014
Uniwersytet Śląski Maturzystów zaprasza na warsztaty
Uniwersytet Śląski Maturzystów zaprasza uczniów na Roczne Warsztaty powtórkowe. Wszystkie zajęcia poprowadzą wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego oraz trenerzy Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów. Rekrutacja została przedłużona do 27-go października. Szczegóły na stronie internetowej www.maturzysta.us.edu.pl

21 października 2014
Sukces naszej uczennicy w Ogólnopolskim Konkursie ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ
Czworo uczniów naszej szkoły startowało w Ogólnopolskim Konkursie ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ poświęconemu błogosławionemu Ks. Jerzemu Popiełuszce w trzydziestą rocznicę Jego męczeńskiej śmierci. Praca Agaty Rzepki została wyróżniona na szczeblu krajowym. Gratulujemy naszej laureatce dojrzałości intelektualnej widocznej w głębokiej interpretacji zjawisk kultury współczesnej. Z upływem czasu staje się coraz bardziej oczywiste, że błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko odegrał rolę wyjątkową w naszych czasach. Jego postawa, heroiczna posługa i męczeńska śmierć w imię prawdy, wierności Ewangelii, ideałów wolnościowych i poszanowania praw pracowniczych budzą stały szacunek i stają się inspiracją do bycia lepszym człowiekiem, obywatelem, Polakiem. Nasi uczniowie napisali pracę literacką na temat: Jak rozumiesz słowa "Zło dobrem zwyciężaj", które były myślą przewodnią posługi bł. ks. Jerzego Popiełuszki? Rozwiń myśl księdza Jerzego w formie własnych przemyśleń i refleksji jako przesłanie dla współczesnego młodego człowieka.

21 października 2014
Stereo Dance School zaprasza na zajęcia.
Szkoła tańca "Stereo Dance School" zaprasza na zajęcia z Hip Hopu. Szczegóły na stronie internetowej www.stereo-taniec.pl lub pod nr. telefonu 503 406 464

14 października 2014
Uczennice Skłodowskiej na stypendium we Francji.
VII edycja Uniwersytetu Letniego w Boulogne - sur - Mer dobiegła końca.
Karolina Chmiel (3b) i Klaudia Mocko (3c), uczennice klas trzecich, przebywały 2 tygodnie we Francji. Codziennie uczestniczyły w lekcjach języka francuskiego oraz zajęciach turystyczno-rekreacyjnych. Doskonaliły język i poznawały kulturę regionu. Zwiedziły także Paryż. Wyjazd uczennic został w całości ufundowany przez Radę Główną regionu Pas - de -Calais.
Karolina Chmiel przystąpiła z powodzeniem do międzynarodowego egzaminu DELF uzyskując certyfikat na poziomie A2. Gratulujemy!!!
Dziękuję Radzie Głównej Pas-de-Calais, pracownikom Starostwa Powiatowego, Dyrekcji naszego liceum, rodzicom uczennic za współpracę a uczennicom za entuzjazm, zaangażowanie i godne reprezentowanie naszej szkoły.

Więcej...

Iwona Szendera
nauczyciel języka francuskiego


Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5

13 października 2014
Dwudziesty trzeci sezon teatralny w liceum rozpoczęty....
Uczestnictwem w spektaklu "I have a dream" w Teatrze Muzycznym w Gliwicach młodzież naszej szkoły po raz kolejny rozpoczęła fascynujące spotkania z teatrem. W sobotę podziwialiśmy Beatę Rybotycką jako Judy Garland w Teatrze Stu w Krakowie, w najbliższą środę posmakujemy atmosfery "Wesela" w reżyserii K. Jasińskiego.... Czekają na nas jeszcze przedstawinia w Teatrze Śląskim, Teatrze Polskim , Teatrze Korez, Teatrze im. J. Słowackiego i MDK.

10 października 2014
Drobne zmiany w planie lekcji
Od poniedziałku, 13 października obowiązywać będzie nowy plan lekcji. Zmiany nie dotyczą wszystkich klas i są niewielkie, jednak należy go dokładnie sprawdzić!

6 października 2014
Stypendia dla najzdolniejszych
Uchwałą Rady Miejskiej z 2005 r. wybitnie uzdolnionym uczniom od trzeciej klasy gimnazjum i studentom do 25 roku życia zamieszkałym na terenie gminy Czechowice-Dziedzice może zostać przyznane stypendium w dziedzinie: kultury i sztuki, kultury fizycznej, a także oświaty i nauki. Wnioski o przyznanie stypendium przyjmowane są w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach (Plac Jana Pawła II 1) w zalakowanej kopercie z adresem "Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach" z dopiskiem "stypendium" w nieprzekraczalnym terminie do 15 października danego roku kalendarzowego na rok następny. Więcej informacji znajdziecie w załączniku i na stronie Urzędu Miasta

2 października 2014
Tańsze bilety PKS -u dla uczniów i studentów
Bielski PKS S.A. wprowadza od 1 października Powiatową Kartę Pasażera, która daje ulgi dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów - wszystkie kursy powiatowe za 1 zł miesięcznie. Więcej informacji na stronie Powiatu Bielskiego - www.starostwo.bielsko.pl/703-tansze-bilety-pks-u-dla-uczniow-i-studentow

29 września 2014
Moja praca, moja przyszłość-rusza nowy projekt!
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie będzie realizowało projekt, w ramach akcji 2 Partnerstwa strategiczne, "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności." Jest to nowy program Unii Europejskiej Erasmus+. We wrześniu ogłoszono wyniki rundy selekcyjnej, projekt liceum znalazł się na wysokiej, trzeciej pozycji listy rankingowej. Konkurencja była ogromna. Spośród 211 projektów dofinansowanie uzyskały ostatecznie tylko 32 projekty.

Liceum jest szkołą koordynującą. Projekt realizować będą również szkoły partnerskie z Włoch, Cypru, Estonii i Turcji. W ramach projektu będziemy podejmować działania dzięki którym naszym uczniom w przyszłości łatwiej będzie znaleźć satysfakcjonującą pracę. Uczestnicy projektu będą m. in. odbywać międzynarodowe mini staże zawodowe w krajach partnerskich projektu.

Informacje dotyczące rekrutacji uczniów zainteresowanych udziałem w projekcie zostaną wkrótce opublikowane na stronie szkoły. Projekt będzie obowiązywał obecnych uczniów liceum oraz tych, którzy w przyszłym roku wybiorą naszą szkołę.

Zachęcamy do uczestnictwa w przedsięwzięciu.

Dominika Owsiany
Katarzyna Ożóg-Gilowska.


25 września 2014
Stypendium w ramach projektu Nauka drogą do sukcesu na Śląsku -VI edycja
Rozpoczęła się realizacja kolejnej, szóstej już edycji projektu "Nauka drogą do sukcesu na Śląsku." O stypendium mogą się ubiegać uczniowie szczególnie uzdolnieni w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i technicznych, których niekorzystna sytuacja materialna stanowi barierę w rozwoju edukacyjnym. Szczegółowe informacje na temat realizowanego projektu dostępne są na stronie internetowej http://www.efs-stypendia.slaskie.pl oraz w załączniku. Termin naboru wniosków o przyznanie stypendium zakończy się 31 października 2014r.

Danuta Wojnar
Pedagog


24 września 2014
Deklaracje maturalne
Nadszedł czas składania przez trzecioklasistów deklaracji maturalnych. W załączonym pliku znajdziecie potrzebne informacje.

15 września 2014
Wyniki matur
W piątek dotarły do szkoły wyniki matury z egzaminów poprawkowych. Można więc podsumować wyniki naszych maturzystów matury 2014.
Ostatecznie nie zdało egzaminu 3 maturzystów na 117 zdających, co stanowi 2,56% zdających.
Dla porównania wyniki w kraju:
kraj wszystkie szkoły - 18% niezdanych ( rok temu 12% )
kraj licea ogólnokszt. - 11% niezdanych ( rok temu 6% )
nasze LO - 2,56% niezdanych ( rok temu 4,1% )
Matematyki w kraju nie zdało 17% maturzystów, u nas 2,56%.
Podsumowując - maturę w tym roku w naszej szkole zdało 97,44% uczniów

15 września 2014
STYPENDIUM SOCJALNO-MOTYWACYJNE
Do 30 września 2014r. uruchamiamy procedurę ubiegania się o stypendium socjalno-motywacyjne fundowane przez Radę Rodziców. Proszę o zapoznanie się z regulaminem i zainteresowanych o pobranie druku wniosku. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Pani Pedagog.

12 września 2014
Uwaga! Zmiany w dzienniku elektronicznym.
Z dniem 1 września w naszej szkole został wprowadzony nowy dziennik elektroniczny. W związku z tym proszę uczniów klas 2 i 3 oraz ich rodziców i opiekunów, którzy korzystali z dziennika elektronicznego w zeszłym roku o uaktywnienie swoich kont. Procedura aktywacji konta opisana jest w instrukcji obsługi dziennika elektronicznego w punkcie Pierwsze uruchomienie systemu przez ucznia/rodzica, która znajduje się w dziale Uczniowie zakładka Dziennik elektroniczny na naszej stronie internetowej. Adresy e-mail służące do logowania w zeszłym roku, pozostają nadal aktualne.

Uwaga! Zmienił się adres internetowy dziennika elektronicznego. Nowy dziennik elektroniczny można uruchomić tylko poprzez baner "VULCAN Uczniowie Optivum Net" znajdujący się na naszej szkolnej stronie internetowej powyżej Aktualności.

Rodzice i opiekunowie uczniów klas 1 o sposobie korzystania z dziennika elektronicznego zostaną poinformowani na najbliższej wywiadówce szkolnej przez wychowawców klas.

Administrator systemu.


10 września 2014
Świadectwa maturalne
Świadectwa maturalne dla osób piszących maturę poprawkową w sierpniu, będą do obebrania od piątku 12 IX, od godziny 12.00

4 września 2014
Nowy plan lekcji
Od poniedziałku, 8 września obowiązywać będzie nowy plan lekcji. Proszę dokładnie sprawdzić! Działa również nowa wersja publikacji zastępstw.

2 września 2014
III REGIONALNA OLIMPADA WIEDZY O ZDROWIU PSYCHICZNYM
Zapraszam uczniów do udziału w kolejnej, III już edycji Olimpiady, której głównym celem jest poszerzenie wiedzy z zakresu szeroko pojętego zdrowia psychicznego. Obecna edycja poświęcona jest tematyce uzależnień, w tym mechanizmom ich powstania, objawom i leczeniu oraz wiedzy o sposobach odmawiania wobec propozycji niekorzystnych dla zdrowia, nacisków środowiskowych. Zainteresowani uczniowie otrzymają wykaz tematów, materiały edukacyjne, zapewniam także pomoc w przygotowaniu się do Olimpiady. Etap szkolny odbędzie się 29.09.2014r. Zainteresowanych uczniów proszę o zgłoszenie się do mnie do dnia 5 września br.

Danuta Wojnar
Pedagogarchiwum

Rekrutacja
Zasady naboru
Nauczanie drugiego języka
Oferta dla gimnazjalistów
Kontynuacja nauczania j.francuskiego
Prezentacja szkoły
Konkursy dla gimnazjów
Aktualności
Regulaminy
Karta uczestnictwa
Wyniki
Zadania
Strony przedmiotowe
Język niemiecki
Język francuski
Religia
Matematyka
Fizyka
Informatyka
Przedsiębiorczość
Biblioteka
Logo
Rozmiar: 4565 bajt w
Kontakt
Rozmiar: 4565 bajt w
Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Sklodowskiej - Curie

43-502 Czechowice - Dz
ul. Marii Konopnickiej 9
sekretariat@zl-czdz.internetdsl.pl
tel./fax (032) 215-35-77
tel. (032) 215-81-88

Sekretariat czynny:
pn 8.00 - 16.00,
wt 7.15 - 15.15,
śr 7.15 - 15.15,
czw 7.15 - 15.15,
pt 7.15 - 15.15

Współpraca
 
copyright © KSTUDIO